Sinema

İzlenmesi Gereken En İyi 10 Biyografi Filmi

Kesinlikle izlenmesi gereken ve izlerken bir çok ders çıkarabileceğiniz biyografik filmler…

1. The Pursuit of Happyness – Umudunu kaybetme

Umudunu kaybetme,  American yapımı bir filmdir. Chris Gardner’in biyografisi niteliğinde olan filmde Chris Gardner’i Will Smith canlandırmaktadır. Chris Gardner iki yakasını bir araya getiremeyen bir aile babasıdır. Maddi zorluklar yaşayan Chris Gardner evi terk eder. Bir borsa şirketinde iş bulur ama sadece stajyerlik olarak görev yapar. Maddi bir geliri olmadığından çocuğuyla birlikte evlerinden de çıkarılırlar. İzlenmesi gereken ve ders alınabilecek çok harika bir film.

2. Jobs

İlgili Makaleler
Steve Jobs’un Apple Computer’ı nasıl kurduğunu ve bu süreçte nelerle baş ettiğini ve hayallerine uğruna yaptığı fedakarlıkları konu alan muhteşem bir film. İzlenmesi gereken en iyi biyografi filmlerinden biri Jobs’tur

3. The Social Network – Sosyal Ağ

Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg’in hayat hikayesini konu alan ve dünyaca ünlü olan sosyal paylaşım sitesinin kurulma aşamasındaki yaşadığı zorlukları ve aşamaları konu alan muhteşem bir film. İzlenmesi gereken biyografi filmlerinden biride Sosyal Ağ’dır.

4. A Beautiful Mind – Akıl Oyunları

Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi john Nash’in hayat hikayesini anlatan 2001 yapımlı biyografik bir filmdir. Film aynı adlı kitaptan uyarlanmıştır. Şizofreni hastası olan yeni mezun bir öğrencinin bir konferans sırasında aniden bir psikiyatrisin karşısına çıkmasıyla olaylar zinciri başlar.

5. Lawless – Kanunsuzlar

Kaçakçılıkta nam salmış, Bondurant kardeşlerin gerçek hikayesinin anlatıldığı biyografi tarzında çok harika izlenmesi gereken bir filmdir.

6. The Pianist – Piyanist

Wladyslaw Szpilman’ın hayatının anlatıldığı bir filmdir. Wladyslaw Szpilman başarılı bir piyanisttir. 2.Dünya savaşında Almanların Polanya’yı işgal etmesiyle hayatı kabusa döner. Yahudi olmasına rağmen şans eseri toplama kampına gitmekten kurtulur. Daha sonra bir alman subayın yardımı sayesinde hayatta kalmayı başarır.

7. Schindler’s List – Schindler’ın Listesi

Girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için gerekli olan sermaye ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. Zamanla Yahudilerin gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar.

8. My Week With Marilyn – Marilyn’le Bir Hafta

Oxford’dan yeni mezun olan Clarke kariyerine film endüstrisinde ilerlemeye karar verir. Başrolünde Marilyn Monroe”nun oynadığı filmde asistanlık yapmaya başlar ve olaylar moroe ile olaylar gelişir. Karşı konulmaz bir çekim başlar.

9. The King’s Speech – Zoraki Kral

2010 Yılında çekilen tarihsel bir drama ve biyografi filmidir. Kardeşinin feragat etmesiyle gönülsüz bir şekilde tahta geçen VI. George, yenmek için Lionel Logue adlı bir konuşma terapisti tutar. İzlenmesi gereken güzel bir film.

10. Lincoln

Abraham Lincoln’un, Hayatının anlatıldığı  tarihi bir drama filmidir. İzlenmesi gereken ve bazı dersler çıkarılabilecek güzel bir biyografi filmidir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu