HaberlerPolitika

İYİ Parti Seçimlere Girebilecek Mi? Sorusuna YSK Başkanı Cevap Verdi

Hükümet tarafından alınan erken seçim kararının ardından YSK Başkanı Sadi Güven soruları cevaplamak için kameralar karşısına geçti. Başkana sorulan İYİ Parti seçimlere girebilecek mi sorusuna ise Güven ” Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı‘ndan evrakları isteyeceğiz. Şu an ben de bilmiyorum!” şeklinde cevap verdi.

YSK Başkanının yaptığı açıklamalar:

Öncelikle TBMM’den milletvekili seçimlerinin yenilenmesiyle ilgili bir yasa çıkmasını beklediklerini belirtken Sadi Güven, bu yasa çıkarıldıktan sonra 24 Haziran’da yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimi dahil iki seçimin birlikte yapılacağını belirtti.  Bununla birlikte bir seçim tamamlanmasının hemen ardından sonraki seçim için YSK’da hazırlıkların başladığını ve bu nedenle ellerinde en az iki seçim için hazır malzeme bulunduğunu söyledi.  An itibariyle yapılacak seçim için her türlü hazırlığın tamam olduğunu da ekledi.

İYİ PARTİ SEÇİME GİREBİLECEK Mİ?

Başkan Güven’e yönlendirilen İYİ Parti seçimlere girebilecek mi? sorusuna ise, Siyasi partilerin Türkiye’de hangi şartlarla seçime katılabileceği ile ilgili detaylar Siyasi Partiler Kanunu 36. madde de açıkla belirtilmiştir. YSK’nın içtihatlarında da bu konu yer alıyor. 

Bu madde de yer alan şartları hangi partilerin tam olarak yerine getirdiğinin ise siyasi partilerin bütün kayıtlarını tutan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’dan istenecek olan evraklardan bakarak karar vereceğiz.  YSK olarak hangi partilerin seçime katılma hakkı olduğunu bu inceleme sonucunda açıklayacağız. Şu an itibariyle benim bilmem de mümkün değil.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu