ListelerYeme - İçme

İtalyan Mutfağından Yemek Önerileri

İtalyan mutfağı, dünyada en çok sevilen mutfaklardan biri. Birçok kişinin damak tadına doğrudan etkisi bulunuyor. Türk mutfağına da fazlasıyla benziyor. Şimdi birkaç az bilinen İtalyan yemeğine bakalım.

1. Lazanya

Lazanya

Bologna şehrinin dünyaya yaptığı en büyük iyilik olabilir lazanya. İtalya’da makarnanın çok sevildiğini bilmek için gurme olmaya gerek yok. Bologna’da birileri ise, acaba bu makarnayı lazanya kalıbına göre kessem ne olur diye düşünmüş ve lazanyayı ortaya çıkarmıştır. Bologna’nın yerel sosu olan Bolonez sosla ve peynirle birlikte yapılan harika bir yemektir.

2. Ravioli

Ravioli

İtalyanların en sevdiği yemeklerden biri olan ravioli, bizim çok sevdiğimiz mantıyla benzerlik gösterir. Makarna hamurunu farklı kesme ve pişirme denemelerinden birinde sararak yapılması raviolinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Etli, peynirli ve birçok farklı sosla yapılabilir.

3. Calzone

Calzone

Yine İtalyan ve Türk mutfağını ortak noktaya getiren bir yemek. Calzone bildiğiniz bizim kapalı pidemiz. Ancak içindeki malzemeler konusunda farklılık gösterebiliyor.

4. Gnocchi

Gnocchi

Bir makarna cenneti olan İtalya, mükemmel bir makarna türüne sahip. Gnocchi, normal makarna hamurundan yapılmıyor, patates, parmesan, irmik unu, muskat cevizi gibi ek malzemeler giriyor hamuruna. Özellikle Kuzey İtalya’da çok sevilir ve bir sanat eseri gibi görülür.

5. Risotto

Risotto

Pilav. Ancak öyle böyle bir pilav değil. Risottonun özelliği pirinci hafif çiğ bırakmadan gelir. Bunun yanında ek malzemeler olan, şarap, tavuk suyu, mantar kullanılır. Pirinç yıkanmadan kullanılır, çünkü tadını ortaya çıkan yoğun nişasta verir.

6. Caponata

Caponata

Güzel bir zeytinyağlı sebze yemeği. Çok kişinin bilmediği bir yemektir. Türlü ile benzerlik gösterir ancak pişirme yöntemi ve malzeme kullanımı farklıdır. Patlıcanlar acı suyunu bırakana kadar güneşte bekler, ondan sonra fırınlanır.

7. Stromboli

Stromboli

Pizza ve dürüm arasında mükemmel bir lezzet. İtalya’nın ünlü peynirlerinden bol bol bulunur. Pizza hamuru ile yapılır, içine onlarca farklı tarif konulabilir.

8. Bruschetta

Bruschetta

Tasarrufu seven ve israf olmasın diye ekmekleri fırınlayan tek millet biz değiliz. İtalyanlar birçok malzemeden yaptıkları sos ve salata tarzı karışımları bayat ekmeklerin üzerine koyarak fırınlıyor ve harika bir atıştırmalık elde ediyor.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu