EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerTarih

İstanbul’un Balık Cenneti Olduğu Zamanlar

İstanbul'da şimdi pek balık tutulamasa da her zaman böyle değildi. Balığın bol olduğu dönemlerden kalan bir birinden özel fotoğraflar.

İstanbul boğazı bir zamanlar balık yönünden en verimli denizler arasında yer alıyordu. O zamanlarda yanlış kentleşme, deniz kirliliği ve hatalı avcılık olmadığı için artık görmeyi bile unuttuğumuz bir çok balık türüne ev sahipliği yapmaktaydı.

O zamanlara ait fotoğraflara baktığımızda 2 metreden büyük bir çok balığın yakalandığını görmek mümkün. Boğazın bütün güzelliğini ve bereketini gözler önüne seren bu fotoğraflar hem insanı hüzünlendiriyor hemde vay arkadaş dememize sebep oluyor.

Palamutların hamsi gibi bol olduğu dönemlerde biraz araştırınca balık fiyatları çok ucuz ve şimdiki gibi artık orta düzey ve yukarısının yiyeceği olmadığı yoksulların bile rahatlıkla balık yediğini söyleyebiliriz.

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu