HaberlerTürkiye

İstanbul’dan Sonra İkinci Skandal Edirneden, 186 Hamile Çocuk Tespit Edildi

İstanbul’da hizmet veren Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde ortaya çıkan skandalda 2017 yılının ilk 5 ayında 39’u Suriyeli, 38’i 15 yaşından küçük 115 çocuğun hamile olduğu ve bunların bildirilmediği ortaya çıkmıştı. Yaşanan bu vahim olayın ardından Edirne İl Genel Meclisi Kadın Haklarını ve Kız Çocuklarını Koruma Komisyonu‘da Edirne’de ki durumu araştırmaya başladı. Yapılan araştırma neticesinde 2017 yılında Edirne genelinde 186 hamile çocuğun tespit edildiği bildirildi.

Komisyonun başındaki isim Mehmet Uzun tarafından açıklanan raporda 2017 yılı içerisinde Edirne’de ki sağlık kuruluşları 186 hamile çocuk tespit etmiş ve bu çocukların hepsini Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bildirmiştir. Hamile çocuklarla ilgili sosyal çalışmacıların yaptıkları incelemeler çocuk mahkemesine intikal ettirilirken, 31 çocuk hakkında mahkeme tarafından sağlık tedbiri kararı, 2 çocuk hakkında ise danışmanlık tedbir kararı verildiğini belirtti.

GENELDE ROMANLAR ERKEN EVLİLİK YAPIYOR

Rakamların bu kadar yüksel olmasının en büyük sebebi ise Romanlar’da “erken yaşta evliliğin” çok doğal olarak görülmesinin rol oynadığı söylenirken, Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı ise bu raporun sonuçlarının Edirne için çok vahim olduğu söyledi.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu