HaberlerTürkiye

İstanbul’da sayımın devam ettiği tek yer olan Maltepe’de son durum ne?

İstanbul’da devam eden sayımlarda tek bir ilçe kalmış durumda. Orası da AKP’nin yapmış olduğu itirazlar sonucunda Maltepe. Birçok itirazların döndüğü Maltepe seçimlerinde ve sayımlarda verilen kararlarda son durum ne? İşte detaylar..

İstanbul’da resmi olmayan sonuçlara göre kazanan Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının verilmesi için sayımların tamamlanması beklenen Maltepe’de birçok farklı karar alınmış durumda. İlçe Seçim Kurulu tarafından verilen karara göre sayım yapan Sandık Kurulu sayısı 14’den 2’ye düşürülmüştü. Bunun seçimleri en az 1 hafta daha uzatacağını belirten CHP yetkilileri ise karara itiraz etti. Henüz değerlendirme aşamasında olan itiraza ne yönde bir karar verileceği merakla beklenmekte.

400 Sandık Yeniden Sayılacak

Sayım yapılan tek ilçe olarak kalan Maltepe’de normalde sayımların dün gece saatlerinde bitmesi bekleniyordu. Ancak MHP ve AKP temsilcilerinin yapmış olduğu itirazlar sonucunda normal şartlarda sayımı bitirilen 400 sandığın yeniden sayılması kararına varıldı. Bu da toplamda 576 sandığın yeniden sayılacağı anlamına geliyor. Sandık Kurulu sayısının da 2’ye düşürülmesinin ardından seçimlerin en az 1 hafta daha uzatacağını belirten CHP yetkilileri duruma itiraz etti. Ancak itiraz henüz değerlendirme aşamasında. 

Baskın Yüzünden Cuma Günü Sayımlar Durmuştu

Maltepe’de oy sayımının gerçekleştiği yer olan Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sayımlara Cuma günü gerçekleşen baskın nedeniyle ara verilmişti. Sandık Kurulu sayısının arttırılarak oy sayma işlemlerinin hızlandırılması haberine tepki gösteren MHP ve AKP’li seçmenler sayım alanına toplu bir şekilde adeta baskın düzenlemişti. Söz konusu ‘baskın’ cep telefonu ile çekilen görüntülerde de YSK temsilcilerinin resmi tutanağında da tüm ayrıntılarına kadar yer bulmuş ve bunun üzerine YSK’daki görevli hakimler, MHP ve AKP temsilcileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuşlardı.

İtiraz Dilekçesi Verildi

Verilen itiraz dilekçesinde  şu detaylar yer aldı: “İlçe Seçim Kurulu hakimince bu noktadan sonra yapılan işlem, Yüksek Kurulunuzun aldığı kararı uygulamaya koymaktan başka bir şey değildir. İlçe seçim kurulu hakimi, Yüksek Seçim Kurulu kararını uygulamak adına yeteri kadar istasyon kurabilmektedir. Bu konuda kurul halinde bir karar alınmasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Yüksek Seçim Kurulunca alınan kararın uygulanması gereği kurulan terminallere AK Parti ve MHP ıslak imzalı belgelerle temsilci bildirmiş, terminallerin oluşumuna herhangi bir itirazda bulunmamış ve işlemleri takip etmiştir. Bu süreçten sonra terminallerdeki sayımlara itiraz etmek, Yüksek Seçim Kurulunun sayımların bir an önce sonuçlandırılması amacına aykırı olacağı gibi, hem torbaların sürekli açık kalmasına neden olacak hem de hakkın kötüye kullanılması sonucunu doğuracaktır. Bu durum da seçim güvenliğini tehlikeye düşürecektir. Terminallerdeki sayımları iptal etmek ve yenisinin kurulmasına ya da kurulmamasına karar almak, ilçe seçim kurulunun, kurul halinde alabileceği bir karar değildir.”

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu