Gezi RehberiListeler

İstanbul’da Kışın Gezilecek Yerler

Yaz aylarına elveda dediğimiz ve kışın geldiğini yavaş yavaş hissettiğimiz bu günlerde, yaz aylarında kigezmeleri, tatilleri, planları ve birçok aktiviteyi daha şimdiden özler olduk. Kışın gezilecek yerler ve yapılacak olan planlar yaza oranla daha kısıtlıolsa da yinede hafta sonlarını güzel değerlendirebilmek adına gezilecek yerler hakkında araştırma yapmaya başlıyoruz. Özellikle İstanbul’dayaşayan ve tarih kokan bu şehrin tadını kış aylarında da çıkartmak isteyen kişiler için İstanbul’da kışın gezilecek yerler hakkında tavsiyeler içerenbir makale hazırladık. İstanbul’da gezilmesi gereken yerler saymakla bitmez fakat özellikle kış aylarında gitmeyi tercih edeceğiniz mekânları okuyacağınız bu makalemizi mutlaka bir yere kaydedin. O halde İstanbul’da kışın gezilecek yerlere gelin hep birlikte göz atalım.

1. Eminönü – Balık Ekmek

1. Eminönü - Balık Ekmek

Eminönü denince elbette herkesinaklına balık ekmek gelmektedir. Süslenmiş sandallar içinde pişirilip satılan balık ekmek, siz balığınızı yerken seyyar satıcıların sattıkları turşu ve turşu suyu tam olarak kışın yapabileceğiniz en güzel aktivitelerin başında yer almaktadır. Balık sezonun açıldığı kış aylarında mutlaka Eminönü’ne giderek balık ekmek yemelisiniz. Bunun yanı sıra eskiden İstanbul’un ticaret anlamında merkezi sayılan Eminönü’nde birçok giyim, elektronik ve saat gibi eşya satılmaktadır. Balık ekmek yedikten sonra dilerseniz alışveriş turuna daçıkabilirsiniz.

2. Taksim ve Galata Kulesi

2. Taksim ve Galata Kulesi

Bir diğer tavsiyemiz de Taksim’de yürüyüş yapmanız yönünde olacaktır. Taksim her yönüyle canlı bir caddedir. Kışın Taksim’de yürüyüş yaparken yol üzerinde satılan sıcak kestanelerden alabilir, balık pazarına uğrayıp midye ya da kokoreç yiyebilirsiniz. Bunun yanısıra Nevizade ve Çiçek Pasajında içki içip, yemek yiyip keyifli zamanlar da geçirebilirsiniz. Taksim’in biraz aşağısında bulunan ve İstanbul’un sembollerinden biri olan Galata Kulesi’ne çıkarak İstanbul Boğaz manzarasını ve Haliç’i kuş bakışı izlemenizide mutlaka tavsiye ederiz.

3. Kız Kulesi

3. Kız Kulesi

Kışın İstanbul’da gezilecek yerler arasında Kız Kulesi mutlaka olmalıdır. Dilerseniz KızKulesi’nin içinde yer alan restoranda denizin ortasında yemek yiyebilir ve dalga sesleriyle Kız Kulesi’nin büyüsüne kapılabilirsiniz. Dilerseniz de Üsküdar sahilinde sıra sıra bulunan cafelere oturup çayınızı yudumlarken Kız Kulesine uzaktan da bakabilirsiniz.

4. Topkapı Sarayı

4. Topkapı Sarayı

İstanbul’da kışın gezilecek yerlere en iyi alternatif Topkapı Sarayı’dır. Topkapı Sarayı Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetildiği ve Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen, şuan müze olarak halka açılan muhteşem bir mekândır. İçerisinde Osmanlıd önemine ait birçok bilgi, görsel ve o dönemin yaşam tarzı hakkında bilgi edineceğinizin birçok kaynak yer almaktadır. Topkapı Sarayı’nın hemen alt kısmında yer alan Gülhane Parkı da o zamanlar sarayın dış bahçesi olarak kullanılmıştır. İçerisinde birçok ağaç ve çiçeğin bulunduğu Gülhane Parkı’nda oturup yeşilliğin ve etraftaki güzelliğin tadını çıkarmalısınız.

5. Rahmi Koç Müzesi

5. Rahmi Koç Müzesi

Özellikle çocuk sahibi olan ebeveynler için, kışın onlarla birlikte gezilmesi gereken en iyi yer Rahmi Koç Müzesi olacaktır. Rahmi Koç Müzesi 1994 yılında Rahmi Koç tarafından kurulmuş; içerisinde Türkiye’nin sanayi, iletişim, ulaşım ve endüstri anlamında geçmişte kullandığı ve bugüne aktardığı değerlerin sergilendiği bir müzedir. Tamamen çocuklar için düşünülen Renkli Matematik Dünya’sı bölümünde çocuklarınız deney setleriyle tanışacak hem eğlenecekleri hem de öğrenecekleri bir gün geçirmiş olacaklardır.

6. İstanbul Akvaryum

6. İstanbul Akvaryum

Çocuklarla kışın gezilecek yerler arasında iyi bir alternatif nedir derseniz, İstanbul Akvaryum diyebiliriz. İçerisinde binlerce çeşit balığın bulunduğu ve özellikle çocukların merak ettiği köpek balıklarını yakından görme ve inceleme olanağı sağlayan İstanbul Akvaryum, görselliği bakımından hem küçükleri hem de büyükleri cezp etmektedir. Kışın gezilmesi gereken yerler arasında eniyi seçenek olarak karşımıza çıkan İstanbul Akvaryum’u gezilecek yerler arasına mutlaka not etmelisiniz.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu