HaberlerListeler

İstanbul’da Çöp Geri Dönüşümünden 1.5 Milyon Kişiye Elektrik Sağlanacak

İstanbul’da yapılacak olan atıklardan enerji üretim tesisi için yapılan ihaleyi Japon Hitachi ve Makyol ortaklığı kazandı. Bu proje kapsamında ilk imzalar atılırken ilk etabının 2.6 milyar TL ye malolması beklenen tesis Kemerburgaz’da kurulacak. Tesisin tamamlanması ve enerji üretimine başlaması ise 2020 yılında gerçekleşecek.

Açıklanan projede İstanbul il sınırlarının içerisinde yer alan çöplerin sadece  %15’inin yakılarak bertaraf edileceği ve bununla birlikte hem çevrenin korunması hemde yılda toplam 1 milyon tondan daha fazla karbondioksit  salınımının engellemesi bekleniyor. 

1.5 Milyon Kişinin Elektrik İhtiyacını Karşılamaya Yetecek Elektrik Üretimi

Yapılacak olan tesiste evsel atıklar parçalanarak yakılacak ve böyle çevreye zarar vermesi engellenirken aynı zamanda 350 bin hanenin yani ortalama 1.5 milyon kişinin elektik ihtiyacı karşılanmış olacak. Bu rakamların hepsi resmi açıklanan rakamlar olup pratikte nasıl bir karşılığı olacağı ise merak konusu.

Bu işte dünyanın en tecrübeli şirketlerinden birisi olan Hitachi, 2001 yılında Japonya’da kurduğu katı atık tesis dünyanın en büyük geri dönüşüm tesisi olma özelliği taşıyor. Japonya’daki devasa tesiste günde 3 bin ton evsel atık imha edilirken, bu işlem neticesinde 50 bin kW değerinde bir güç elde ediliyor. 

Son olarak bu konudaki ilk tesisin 1965 yılında Japonya’da kurulduğunu söylememiz gerekir. 

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu