HaberlerTürkiye

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kendi Ürettiği Suyu Daha Pahalıya Satın Almış…


İBB’nin 2018 yılı faaliyet raporlarının ve hesaplarının incelenmesine ilişkin Denetim Komisyonu Raporu’nu hazırlayan meclis üyelerinden olan Tarık Balyalı, İBB’nin ihalelerini de mercek altına aldı.

Özellikle İBB’nin kendi şirketlerinin aldığı ihalelerde bazı değişik ve akıl dışı sonuçlara ulaştı. İBB 2018 yılında 408 ihale gerçekleştirmiş 64 tanesinin bağlı şirketler tarafından alındığını ihalelerin parasal tutarının da 3 milyar 254 milyon 584 bin 654 lira olduğunu belirtildi. 
İhale rakamları ile matematik hesabı yapan Balyalı, Belediyenin yaptırdığı her 100 TL’lik işin 33 TL’sinin iştirak şirketlerine gittiğini açıkladı“İştiraklerimiz bu ihalelerin neredeyse tamamına tek başlarına giriyor ve hiç rakipleri olmuyor. Doğal olarak bu ihalelerde rekabet oluşmuyor ve ihaleler yüksek fiyatlarla sonuçlanıyor” dedi ve Hamidiye Su örneğini verdi.

İBB şirketi olan Hamidiye Su firmasının internet sitesine göre 2017 yılından bu yana damacana su fiyatının 9 TL olduğunu ifade eden Balyalı “Peki İBB ne kadara alıyor? 9,5 TL. Bir belediye hiç kendi kendini kazıklar mı? Buradan çıkıp bir şişe damacana su alsak 9 TL vereceğiz ama 65 bin adet damacana su alınca tanesini 9,5 TL’den alacağız” diye konuştu. Ayrıca bu ihalenin Hamidiye Su satan bir bayinin kazandığını ve dışardan normal bir vatandaşın bir damacana suya 9 TL verdiğini ancak, İBB’nin kendi markası olan bu suya 9,5 TL ödediğini belirtti. “Son 10 yıldır İBB’nin su ve maden suyu ihalesini Hamidiye Su değil onun bayisi olan bir firma kazanmaktadır. Belediyemiz ciddi bir kamu zararına uğramaktadır” ifadelerini kullandı.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu