Faydalı BilgilerListelerSağlık

İştahsızlık Neden Olur? İştahsızlığa İyi Gelen Bitkiler ve Besinler

İştahsızlık birçok sebepten dolayı görülebilir, iştahsızlığın neden olduğunu, hangi bitkilerin ve besinlerin iyi geldiğiniz yazımızda sizinle paylaştık.

Yemek yeme isteğinin azalması veya kaybolması anlamına gelen iştahsızlık birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. İştahsızlığa neden olan kesin bir nedenin söylenmesi mümkün değildir. Ama sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıklar, sindirim sistemi organlarında oluşan rahatsızlıklar ve psikolojik nedenler iştahsızlığa yol açabilir.

İştahsızlığın tedavi edilebilmesi için öncelikle iştahsızlığın neden olduğunu bilmek gerekir. Herhangi bir rahatsızlık sonucu iştahsızlık problemi ortaya çıktıysa eğer öncelikle bu rahatsızlığın tespit edilip tedavi edilmesi gerekir.

İştahsızlık Neden Olur?

İştahsızlık Neden Olur?

Mide ve bağırsak rahatsızlıkları

 • Mide ağrısı
 • Mide ekşimesi
 • Ülser
 • Mide ve bağırsaklarda oluşan yaralar
 • Mide ve bağırsaklarda oluşan yaraların ortaya çıkardığı gaz ve mide bulantısı
 • Çeşitli kanser türleri
 • Çocuklarda iştahsızlık çok sık yaşanan bir problemdir. Genelde demir ve çinko eksikliği çocuklarda iştahsızlığa yol açabilir.

İştahsızlık saydığımız bu nedenlere bağlı olarak oluşabilir. İştahsızlığın tedavisi için önce neden olduğu belirlenip buna göre tedaviye geçilmelidir. İştahsız olan kişilerin iştahını açmak için çeşitli vitamin İlaçları kullanılabilir. Kişinin öğünlerde iştah açacak olan besinleri tüketmesi sağlanır ve öğün aralarını kısa tutularak sürekli olarak beslenmesi sağlanabilir.

İştahsızlığa iyi gelen bitkiler ve besinler iştahsız olan kişilerin iştahlarını açmaya yardımcı olacaktır. Aşağıda saydığımız bu besinleri öğünleriniz içerisine ekleyerek iştahınızı açık tutabilirsiniz.

İştahsızlığa İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler Nelerdir?

İştahsızlığa İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler Nelerdir?

Adaçayı: En çok kullanılan ve tercih edilen bitkilerden birisi olan adaçayı iştahsızlığı gidermek içinde kullanılabilir. Adaçayı yaprakları ezilerek toz haline getirilir. Bu toz iştahsızlığı gidermek için kullanılabilir.

Anason: Anasonun tohumları iştahı açmak için tüketilebilir. Ayrıca tohumlarından elde edilen yağda iştah açmak için kullanılabilir.

Papatya: Sağlık açısından birçok faydası olan papatya iştahsızlığa da iyi gelmektedir. Günde bir bardak içilecek olan papatya çayı ile hem iştah açılır hem de yaşanan mide rahatsızlıkları geçirilebilir. Ayrıca rahat bir uyku uyumayı da sağlar.

Karabiber: İştah açmak için kullanılabilecek baharatlardan birisi de karabiberdir. Karabiber hem iştahı açmaya yarar hem de hazmı kolaylaştırır. Yemekler içerisine ekleyeceğiniz karabiber iştahınızı açmaya yardımcı olacaktır.

Kişniş: İştahı açmaya yarayan besinlerden birisi de kişniştir. Kişnişin taze meyvesinin kokusu pek güzel değildir. Ama bu koku kurutulduktan sonra ortadan kaybolur. Kurumuş olan kişniş ve kişniş çekirdeği kaynatıldıktan sonra tüketilirse iştahı açmaya yardımcı olacaktır.

Kırmızı yaban mersini: Oldukça faydalı olan kırmızı yaban mersini meyvelerinden yapılan komposto tüketildiği zaman iştah açılacaktır. Ayrıca vücuttaki kırgınlığı alarak kişinin kendini daha dinç hissetmesini sağlar.

Lavanta: Doğal kokuların en güzellerinden birisi olan lavanta iştahı açmaya yardımcı olur. Lavanta yağı kesme şekerin üzerine birkaç dama damlatılarak tüketilirse iştahı açmaya yardımcı olacaktır.

Soğan: Mutfakların vazgeçilmez sebzelerinden olan ve her yemeğin içerisinde mutlaka kullanılan soğan iştahı açmakta oldukça etkilidir.

Kantaron: Son birkaç yıldır adını sıklıkla duyduğumuz ve sağlık açısından oldukça faydalı bir bitki olan kantaron iştahsızlığa da iyi gelmektedir. Kantaron yaprakları ile hazırlanan çay hem iştahsızlığa iyi gelir hem de yaşanan hazımsızlık sorunu ortadan kalkar.

Ceviz yaprakları: Cevizin kendisi faydalı olduğu gibi yaprakları da oldukça faydalıdır. Ceviz yapraklarından yapılan çay iştahın açılmasını sağlar. Ayrıca mideyi kuvvetlendirerek mide sorunlarının önüne geçmeye yardımcı olur.

Kereviz: Sağlık açısından faydalı sebzelerden birisi olan kereviz iştahı açmaya da yardımcı olur. Kereviz ile hazırlanacak çay günde 3 bardak tüketilerek iştahın açılması sağlanabilir.

Su teresi: Su teresinden sıkılarak elde edilen su günde bir bardak içildiği zaman iştahı açmaya yardımcı olacaktır.

Kakule: Sağlık için birçok faydası olan kakule toz haline getirildikten sonra günde birkaç kez yutulup üzerine su içilirse iştahı açması sağlanabilir.

Ardıç: Ardıç meyveleri iyi bir iştah açıcıdır. Ayrıca hazmı da kolaylaştırıp kişiyi rahatlatır

İştahsızlık varsa iyi gelen bitkiler ve yiyecekler şunlardır:

 • Andız otu iştahı açmak için kullanılabilir.
 • Biber iştahsızlığa iyi gelir. Özellikle acı biber iştahı açmada çok etkilidir. Ama mide rahatsızlıkları olanlar dikkatli bir şekilde tüketilmedir.
 • Oldukça sağlıklı bir sebze olan enginarda iştahsızlığı geçirmeye yardımcı olur.
 • Güvercin kökü otu iştahsızlığa iyi gelir.
 • Maydanoz ve melisa otu da iştahı açmaya yardımcı olur.
 • Hoş kokusu ve tadı ile kavunda iştahı açmak için tüketilebilecek meyvelerden birisidir.
 • Gaz giderici olarak sıklıkla kullanılan kimyon iştahın açılmasını da sağlar.
 • Greyfurt, limon ve portakal gibi turunçgiller iştahı açmaya yardımcı olur.
 • Kekik ve nane de iştahı açmaya yarar.

pomeranian boo fiyatları

shafiq rehman

DEVELOPER http://www.pakistanjobs.pk/

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu