EDİTÖR BAŞVURU
SağlıkListeler

İştah Açan Bitkiler

İştahsızlık, fiziksel ve zihinsel hastalıklara yol açabilen ciddi bir problemdir. Bunun için sizlere iştah açan bitkiler hangileri onları sıraladık.

İştahsızlık, fiziksel ve zihinsel hastalıklara yol açabilen ciddi bir problemdir. Duygusal olarak hassas olan bazı insanlar, üzüntü ve stres yaşadıkları zaman iştah kaybına uğrayabilirler. Bazı hastalıklar, sindirim sistemi problemleri veya kullanılan tıbbi ilaçlar da iştahsızlığa yol açabilir. Bunlar için iştah açan bitkilerle ilgili detayları yazdık.

Bazı insanlar kilo almaktan korkarak yemeyi reddederler ve kendilerini yemek yeme konusunda dizginlerler. Anoreksiya adı verilen bu hastalık, şişmanlama korkusuyla başlayan, zaman içinde iştahın tamamen kaybolmasına ve kişiyi ölümcül bir duruma sürükleyen ciddi bir hastalıktır.

Depresyon, sindirim sistemi hastalıkları ve kanser gibi bazı hastalıklar iştah kaybına neden olabilmektedir. Yaşlılıkta da iştahsızlık yaygın olarak görülen bir durumdur. İştahsızlık ortaya çıktığında bu durum bir belirti olarak görülmeli, iştah açıcı besinler tüketmeye özen gösterilmelidir. İştah açan yiyecekler tüketildiği halde gelişme görülmediği takdirde tıbbi yardım alınması gerekir.

İştah Kaybının Belirtileri

1. Düzenli yemek alışkanlığının kaybolması
2. Günlük öğünlerin azalması
3. Kilo kaybı
4. Mide bulantısı
5. Halsizlik
6. Depresyon
7. Uykusuzluk

İştahsızlık problemi, iştah açan besinler tüketmeye başlayarak giderilebilecek bir problemdir. Anoreksiya gibi ciddi iştahsızlık durumlarında, iştah açan tıbbi ilaçlar kullanılması gerekebilir.

İştah Kaybının Belirtileri

İştah Açan Bitkiler

İştah açan bitkiler, bedeni güçlendiren kimyasal bileşenler içerir. Bu bileşenler, kalın bağırsağa iştahın artmasını sağlayan sinyaller gönderir. Aynı zamanda bu maddeler, karaciğerin ürettiği safranın artmasını sağlayarak sindirim sistemine yardımcı olur. İştah açan bitkiler genellikle çay gibi demlenerek tüketilir.

Sarı Centiyan (Gentiana lutea)

Sarı çiçekleri olan bu bitki, iştah açan bitkilerin başında gelir. Yılan otu, büyük kantaron, acı ot olarak da bilinir. İştah açmak için hazırlanan çayında, bitkinin kökleri ve sapları kullanılır. İştahsızlığa, sindirim problemlerine ve anoreksiya hastalığına iyi gelir.

Sarı centiyan otunun içerdiği kimyasal bileşenler, mide asidini ve safrayı arttırır. Aynı zamanda bu otta, kimyasal bir madde olan amarogentin adı verilen bir bileşen vardır. Amarogentin maddesi, iştah açan en etkili maddelerden biridir.

Sarı centiyan otunun köklerinden hazırlanacak çayın oranı dikkatlice ayarlanmalıdır. Sarı centiyan çayını hazırlamak için, yarım tatlı kaşığı bitkinin kökleri, küçük parçalar haline getirildikten sonra 1 bardak soğuk suda, ocakta en düşük ısıda, 5 dakika ısıtılır. Beklemeden, süzülerek içilir. Sarı centiyan otunun acı ve keskin bir tadı vardır. Tatlandırılmasının imkânı yoktur, bu yüzden içine bal gibi tatlandırıcılar eklenmez. Yemeklerden önce aç karnına tüketilmesi gerekir.

Şevketi Bostan (Cnicus benedictus)

Bir Akdeniz bitkisi olan şevketibostan, özellikle ülkemizin Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde yetişir. Sarı çiçekleri vardır, dikenli bir bitkidir. Bitkinin kökleri hariç bütün kısımları ve tohumları, sinisin adı verilen kimyasal bir bileşen içerir. Bu madde iştahı arttıran en etkili maddelerden biridir. Zayıflayarak bitkin düşmüş kişilere, anoreksiya ve kanser hastalarına çayının içilerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kırmızı Kantaron (Centaurium erythraea)

Kantaron bitki sınıfının bir üyesi olan kırmızı kantaron bitkisi, dünyanın her yerinde yetişen bir bitkidir. Eflatun ve pembe çiçekler açar. Bitkinin çiçekleri, dalları ve tohumları iştahı arttırmada kullanılır. Sindirim sistemini tetikleyerek iştah açar. Karaciğer hastalarına ve anoreksiya hastalarına önerilir.

Tarçın

Sağlığa birçok faydası olan tarçın, hydroxychalcone adı verilen bir bileşen içerir. İçerdiği bu bileşen iştah arttırıcı özelliktedir.

İştah Açan Meyve ve Sebzeler

Lifler ve çinko açısından zengin meyve ve sebzeler, yüksek glisemik indeks oranına sahip yiyecekler iştahı arttıran besinlerin başında gelir. Ayrıca parlak renkli tüm meyve ve sebzeler iştah arttırıcı özelliktedir.

Greyfurt

Bol lifler içeren bir meyve olan greyfurt, A ve C vitamini açısından da çok zengindir. Potasyum, likopen ve lifler açısından zengin bir meyve olan greyfurt, kanseri önler, kan basıncını düzenler, kalp sağlığını korur, sindirim sistemini güçlendirir. İçerdiği C vitamini ile yaşlanma etkilerini geciktirir ve cildin sağlıklı kalmasına yardım eder. Özellikle iştahsız çocuklara suyunun sıkılarak içirilmesi tavsiye edilen bu meyve, açlık hormonunu tetikleyerek iştahı arttırır.

Havuç

Gözleri güçlendiren, kanseri önleyen, yaşlanma etkilerini geciktiren havuç, A vitamini deposudur. Kalp krizi ve felç geçirme riskini belirgin ölçüde azaltır. Bedeni toksinlerden temizleyerek arındırır. Cildi güzelleştirir, saçları, dişleri ve tırnakları güçlendirir. Havuç, aynı zamanda glisemik indeksi yüksek bir besindir. Lifler açısından zengin bir besin kaynağı olan havuç, iştah açıcı özelliktedir.

Kereviz

Sağlığa birçok faydaları olan kereviz, yüksek kolesterol seviyelerini dengeler, vücuttaki iltihabı giderir, yüksek kan basıncını düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir. Stres ve anksiyete hastalıklarının belirtilerini hafifletir. Yüksek oranda magnezyum içeren kereviz, sinirleri yatıştırır, uyku problemlerini giderir. Lifler açısından da oldukça zengin bir besin kaynağı olan kereviz, iştahı arttırır.

Bezelye

Bezelye, güçlü antioksidanlar, yüksek oranda vitamin ve mineraller içeren, vücuda enerji veren besin kaynaklarından biridir. Vücuttaki iltihabı gideren kereviz, kanser, kemik erimesi, Alzheimer ve kalp hastalıklarına karşı da koruyucudur. Bezelyenin düzenli olarak tüketildiğinde mide kanserini önlediği kanıtlanmıştır. Bezelye, glisemik indeksi yüksek bir besin olduğu için iştahı arttırır.

İncir

İştah açan besinlerin başında gelen incir, pektin adı verilen bir lif içerir. Bu lif, kolesterolü dengeler, sindirim sistemini çalıştırarak kabızlığı giderir. Pektin, aynı zamanda kansere karşı korur. İçerdiği yüksek lif oranı, şeker hastalığının semptomlarını hafifletir.

Originally posted 2021-11-19 09:55:35.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu