Komedi - Eğlence

İsmi ile Görüntüsü ve İşlevi Pek Oturmamış 10 Şey

Söyleniş bakımından bazen ağıza oturmayan abartılmış yada sönük kalmış bazende tamamen alakasız 10 isimlendirme.

Söylenişleri yada anlamları bakımından bazı şeylere verilen isimler beklentiyle pek bağdaşmıyor bazen. Örneğin ayı söyleyiş olarak bir kabalık ve heybet barındırıyor ve söylerken de tabiri caizse ağzı dolduruyor ama “fil” için aynı şeyden bahsetmek mümkün değil bu içerik de bunun gibi yada anlam bakımından yaptığı iş ve görüntüsü kendisiyle pek de uyuşmayan isimlere sahip 10 şeyi inceliyoruz.

1. Keklik

Keklik

Kek taşımaya yarayan yada kek kalıbı olarak kullanılan bir alet hissi verse de esasen harika ötüşüyle ünlü bir kuş. Atalarımız isimlendirme yaparken basite kaçarak korkuluk, ayakkabılık, samanlık gibi yaptığı işle direk alakalı isimler vermeye alıştırıp arada kafa karıştırıcı muzipliklerde yapmış. Belki de o zamanlar kek diye bir şey yoktu belki de artık bu güzide kuşumuzun adı güncellenmeli.

2. Karahindiba

karahindiba nedir

Hani kendisini göstermeden bu bir bitki deseler fare falan yiyerek besleniyor sanırsın. Ama en nihayetinde üfleyince tüyleri uçup dımdızlak kalan bi saptır kendisi. Karahindiba çok iddialı olmuş.

3. Fil

Filler

Yahu karada yaşayan en büyük en heybetli hayvan bu “fil” nedir, destroyer falan desen hadi neyse fil çok minnoş kaçmış şu görüntüye göre. Atasına mamut demişsin ondan sonra bu garibana fil deyip geçmişsin bir iade-i itibar şarttır bu hayvanlara.

4. Nihale

Nihale

Çaydanlık, demlik, çay kaşığı, çay tabağı birlikte çalıştığı arkadaşların isimleri bunlar. Bu “nihale” sanırsın Türk müziğinde bir makam… Hayır! Çaydanlığın altına konulan konulduğu yeri yakmasını önleyen bir gereç, altlık neyine yetmiyor acaba.

5. Üstübü

Üstübü

Kullanım alanı çok geniş eyvallah, gelgelelim “üs” le “üst” le “tüb” le bağdaştır bağdaştırabilirsen. Tüple bağdaştırasın geliyor o da değil . Hala kullanılıyor mu bilemeyiz ama eskiden tesisatçılar sızdırmayı engellemek için kullanıyordu en çok. Oto boyamada da kullanılıyordu ama şimdi ne olduğu muamma.

6. Tahterevalli

Tahterevalli

Parkta çocuklar oynasın ama adını söyleyemesin diye koymuşlar bunu. Kaydıraktan kaysınlar, salıncakta sallansınlar, zıp zıp da zıplasınlar bununla oynamak isteyince ne yapacaklarını bilemesin sabiler diye vermişler bu ismi sanki. Buna da hop hop de ne var rahat rahat oynasın yavrucaklar.

7. Uçak

İsmi ile Görüntüsü ve İşlevi Pek Oturmamış 10 Şey

O kadar basit şeylere çetrefilli isimleri ver koskoca son yüzyılın en büyük buluşuna uçtuğu için uçak de geç, arabaya da gidek diyeydiniz bari. Olmamış a dostlar bu kadar büyük işler başaran bir makinaya bu kadar basit isim verilmez.

8. Viyadük

Viyadük

Soyluluk unvanı mı köprü cinsi mi belli değil üst geçit alt geçit? Koskoca iki boğazı birbirine bağlayanına Boğaz köprüsü buna “viyadük” herkes yerini bilecek!

9. İt dirseği

İt dirseği

Yine bir alakaya maydanoz durumu it nerede, göz nerede, dirsek ne alaka. Dirsekte çıkan bi yara olsa eyvallah ama bunun alakasını çözmemize imkan yok. Bu göz iltihabının bir diğer adı da arpacık. Sanki bu daha mantıklı gibi çünkü küçük arpa büyüklüğünde bir uçlanma yapıyor gördüğünüz üzere.

10. Peygamber devesi

Peygamber devesi

Asıl adı mantid olan bu böceği kim deveye benzetmiş deveyle arasında nasıl bir bağ kurmuş bilmiyoruz. Bazı yerlerde ön ayaklarını havaya kaldırıp dua eder gibi beklediği için peygamber devesi dendiği bilgisi var fakat peygamber çok iddialı olduğundan derviş böceği falan da kurtarırmış gibi.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu