EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListeler

Islak Görünümlü Makyaj Nasıl Yapılır?

Islak Görünümlü Makyaj Nasıl Yapılır?

Son günlerde makyaj modasında mat makyajların yerini bambaşka bir makyaj modası aldı. Islak görünümlü makyaj yüzünüzün ışıl ışıl ve canlı gözükmesini sağlar. Islak görünümlü makyajın nasıl yapılacağını merak ediyorsanız tavsiyelerimize kulak verebilirsiniz. 

Cildinizin tipi ne olursa olsun ıslak görünümlü makyaj yapmak için sıvı aydınlatıcıdan faydalanmalısınız. Islak görünümlü makyajın pozitif özelliklerinden biri de cildi daha genç göstermesidir. Islak makyaj uygulamasında ince yapılı fondötenler kullanıldığı için cildin daha sağlıklı gözükmesi normaldir. 

Islak görünümlü bir makyaj için gerekli olan malzemeler; sıvı aydınlatıcı, koyu veaçık renkte birer tane allık, renkli nemlendirici, far ve kapatıcılardır. Bu tip makyaj şeklinde ihtiyaç duyulduğunda fondötende kullanılabilir.

Islak görünümlü makyaj çeşidinde cildinizi fondötene boğmanıza gerek yok. Kusurlarınızı pudrayla da kapatmanız gerekmez. Bunun için renkli nemlendiricilerden faydalanmalısınız.

İlk olarak yüzünüze bolmiktarda sıvı aydınlatıcı sürün. Cildinizde bir takım kusurlar varsa ince bir tabaka şeklinde fondöten sürebilirsiniz.

Daha sonra yüzünüze aydınlık bir görünüm sağlayan sıvı aydınlatıcıyı burun kemiklerine, göz kapaklarının üzerine, elmacık kemiklerine ve dudak üzerine sürün. İsterseniz sıvı aydınlatıcıyı çok fazla olmamak şartıyla çene altına da sürebilirsiniz.

Ardından cildinize renkli nemlendirici sürerek bir takım kusurlarını kapatabilirsiniz. Renkli nemlendirici makyajın kalıcılığını artırması açısından ideal bir makyaj malzemesidir.

Değişik renkteki iki allık kullanmanızın nedeni yanaklarınızı renklendirmektir. Alt kısma doğru koyuallık kullanırken üst tarafta ise açık renk allık uygulanır. Uygulanan allıklar el yardımıyla dağıtılır. Bu size son derece elegan bir görünüm kazandıracaktır.

Göz bölgesini renklendirmek amacıyla kullanılan aydınlatıcının üst kısmına parlak bir far sürebilirsiniz. Far sayesinde göz kapaklarınızda renk geçişi yakalayabilir ve hoş bir görünüm ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Daha sade bir görünüm için göz kapaklarının üzerini far sürmeden boş olarak da bırakabilirsiniz.

Bu işlemin ardından kirpiklerinizi renklendirin. Bunun için göz renginize uygun siyah veya kahverengi rimel kullanın. Kirpiklerinizin dolgun olması makyajınızla bir bütünoluşturacaktır.

Pudra kullanmadan makyajını tamamlamak istemeyen kadınlar için pudra hafif şekilde pudra fırçasına alındıktan sonra kullanılmalıdır. Bastırarak ve kalın tabakalı pudra sürmekten kaçının. Aksi takdirde yüzünüzde aydınlanmış bölgeler altta kalır.

Yüzünüzde ışıltılı görünümü engelleyen ruj renklerinden kaçınmalısınız.  Mor ve bordo gibi rujlar yerine daha doğal olan renkleri tercih etmelisiniz. Dudaklarınızda şeftali tonlarındaki rujlardan uygularsanız modern bir makyaja da imza atmış olursunuz.

Islak görünümlü makyajın asıl amacı yüzün belirli bölgelerini ön plana çıkarmak, bazı bölgelerini de arka tarafa açtmaktır. Yüzün ön tarafa çıkan bölgeleri genellikle kemikli olan bölgelerdir. Elmacık kemiklerinin daha belirgin olmasını isteyen kadınlar bunun için ıslak görünümlü makyajı daha çok tercih ederler.

Bu nedenle ıslak görünümlü makyaj elmacık kemiklerinin üst kısmında, kaş altında ve burun üstünde uygulanan makyaj türüdür. Daha az makyaj malzemesi gerektirdiği için kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen ıslak görünümlü makyaj da; elinizde farklı olarak sadece aydınlatıcı bulunması gerekir. Diğer malzemeler hemen hemen her kadının makyaj çantasında bulunan malzemelerdir.

Işıltılı makyaj yapmak isteyen buğday ten rengindeki kadınlar ışıltıyı abartmadan bu tür makyajı uygulamalıdırlar. Tenlerini çeşitli makyaj malzemeleri ile daha açık göstermek isteyen esmer kadınların boyun ve yüz bölgesinde renk tonu ışıltılı makyajın kötü görünmesine neden olabilir. Bu nedenle boyun kısmı da renklendirilmeli ve aradaki renk dengesizliği ortadan kaldırılmalıdır. Beyaz ten rengine sahipsenizı şıltılı makyajı istediğiniz kadar aydınlık tutabilir ve renk dengesi yaratmak zorunda kalmazsınız.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu