Faydalı BilgilerSağlık

Isırgan Otunun Sağlığınız İçin 16 Faydası

Isırgan otu, faydalarından dolayı her derde deva denilecek nitelikte bir bitkidir. Bu yazımızda ısırgan otunun en belirgin 16 faydasından bahsediyoruz.

Isırgan otu, faydalarından dolayı her derde deva denilecek nitelikte bir bitkidir. Tüylü asitli yapısından dolayı cildi kaşındırıcı ve yakıcı etkisi bulunsa da, içerdiği vitaminler düşünüldüğünde, sağlıklı bir yaşam için mutlaka tüketilmesi gereken bitkilerdendir.

Çoğu bitki, kaynatıldığında veya pişirildiğinde vitaminlerini kaybeder, bu nedenle fazla kaynatılmaması önerilir. Diğer bitki türlerinin aksine ısırgan otu, kaynadığında vitaminlerini kaybetmemektedir.

Farklı şekillerde tüketilebilen ısırgan otunun, her an el altında bulunmasından ve kolayca hazırlanabilmesinden dolayı, genelde çay şeklinde tüketimi önerilmektedir. Mucizevi bir bitki olan ısırgan otunun faydaları, saymakla bitmeyecek derecede çoktur.

Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan Otunun Faydaları

Vücut direncini arttırır

Isırgan otu, potasyum, kalsiyum, C vitamini, demir, protein, klorofil, mineral tuz ve sabit yağlar içerir. Vitamin açısından fazlasıyla zengin olan ısırgan otu, bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Bol C vitamini içermesinden dolayı, vücudun çeşitli hastalıklardan korunmasında kalkan görevi görür.

İdrar söktürücü özelliktedir

Bağırsak hareketlerini düzenleyici özelliğine bağlı olarak idrar söktürücü yapıdadır. Bu sayede, toksinlerin vücuttan kısa bir zamanda atılmasını sağlamaktadır. İdrar sorunu çekenlerin günlük olarak tüketmesi halinde metabolizma düzene girmektedir.

Kansızlığa iyi gelmektedir

Kansızlığa iyi gelmesi, ısırgan otunun faydaları arasındadır. Kansızlık, çoğu kişinin müzdarip olduğu bir sağlık sorunudur.

Isırgan otu, kan ilaçları haricinde demir takviyesini desteklemek amacıyla ek tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. İçerdiği demir sayesinde kan yapıcı özelliği bulunan ısırgan otu, kansızlığın sebep olduğu yorgunluk, sürekli uyku hali ve psikolojik dalgalanmaları da ortadan kaldırır.

Kanseri önleyici etkileri vardır

Hastalıkların sebebi aslında beslenme alışkanlıkları ile, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardır. Bünye dostu sağlıklı besinlerin tüketilmesi, birçok hastalığın oluşumunu önlemektedir.

Kanser de, günümüzde en çok korkulan ve genç-yaşlı herkeste görülme olasılığı bulunan ciddi bir hastalıktır. Isırgan otu, bağışıklık sistemini destekleyici vitaminler sayesinde, kansere dönüşme olasılığı bulunan serbest radikallerle savaşarak, vücudu kansere karşı korumaktadır.

Ağrı kesici özelliktedir

Isırgan otu, özellikle regl döneminde sancı çeken bayanların ağrısının hafiflemesini sağlamaktadır. Kan akışını dengelemesi ve sancıları hafifletmesi özelliğinden dolayı ısırgan otu, adet döneminde bayanların rahatlıkla tüketebileceği şifalı bir bitkidir.

Süt yapıcı özelliği vardır

Sezaryen ile doğum yapan çoğu annenin, doğum sonrası ilk dönemlerde sütü fazla gelmemektedir. Isırgan otu, bu noktada annelerin imdadına yetişmektedir.

Süt yapıcı özelliği bulunan ısırgan otu, sütün kalitesini de arttırarak, annelere, bebeklerini en doyurucu ve sağlıklı şekilde beslemeleri imkanını sunmaktadır. Eczanelerde satılan süt yapıcı bitkisel ilaçların çoğu, ısırgan otu içeriklidir. Ancak, en etkili ve sağlıklı tüketim şekli, doğal şekliyle tüketilendir.

Enfeksiyonlarla savaşır

Bol C vitamini içermesinin yansıra birçok vitamin açısından zengin olmasından dolayı ısırgan otu, enfeksiyonlarla savaşır, grip ve nezle gibi enfeksiyonel hastalıklardan korur. Ayrıca, iltihap kurutucu özelliği de bulunmaktadır.

Karaciğeri temizleyici özelliği vardır

Isırgan otu, karaciğerin temizlenmesinde ve kendini yenilemesinde etkili olan bir bitkidir.

Karaciğer yağlanması ve iltihaplanması gibi hastalıklar için önerilen detoks kürleri arasında bulunmaktadır. Karaciğerin toksinlerden arınarak, fonksiyonlarını daha verimli şekilde yerine getirmesini sağlar.

Öksürüğü giderir

Kış hastalıkları, ardında geçmeyen bir öksürük bırakır. Ağır geçen enfeksiyonel bir hastalıktan sonra uzun süre devam eden öksürük için, ısırgan otu tüketilebilir. Isırgan otu, boğazı yumuşatır, iltihap ve balgamı kurutarak öksürüğü keser.

Dolaşım sistemini düzenler

Dolaşım sistemi bozuklukları, birçok hastalığın da sebebidir. Isırgan otu, dolaşım sistemini düzenleyerek, metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Dolaşım sisteminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi sonucunda, damar tıkanıklığı ve toksin birikimi gibi ciddi sağlık sorunlarının da önüne geçilmiş olur.

Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına iyi gelir

Isırgan otu yağı ile cilde masaj yapıldığında, hem görünüm hem de sağlık açısından olumsuzluk yaşatan cilt hastalıkları tedavi edilebilir.

Saçları besleyici özelliği vardır

Isırgan otunun, saçları canlandırma, saç tellerini güçlendirme, saç derisini besleme ve saç rengini açma gibi faydaları bulunmaktadır.

Saçlar için faydaları yapılan araştırmalarla desteklendiğinden, piyasada satılan birçok saç bakım ürünü, ısırgan otu içeriklidir. Doğal şekliyle kaynatılarak saçlar yıkandığında, saçlar için faydalarını daha çabuk ve etkili şekilde göstermektedir.

Sivilceleri kurutucu özelliktedir

Her yönüyle şifa kaynağı olan ısırgan otu, doğanın insanlara sunduğu mucize bitkilerdendir. Sivilceleri kurutucu özelliği vardır.

Cilt için de besleyici ve doğal bakım yapıcı faydalarından dolayı, her gün tüketilebilecek kadar sağlıklıdır.

Ağız bakımı için faydalıdır

Isırgan otu, anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sayede, bakterilerin fazlaca bulunduğu ağzı temizlemede kullanılabilir. Kaynatılarak demlenen ve soğuduktan sonra dolaba koyulan ısırgan otuyla ara ara gargara yapmak, ağız ve diş sağlığının korunmasını sağlar.

İktidarsızlık sorununa iyi gelir

Isırgan otunun bir diğer faydası da, cinsel iktidarsızlık sorununa iyi gelmesidir.

En sağlıklı yeşil yapraklıdır

Bilindiği üzere yeşil yapraklılar(ıspanak, pazı, marul, maydanoz) C vitamini açısından oldukça zengindir. Isırgan otu, yeşil yapraklılar içerisinde en sağlıklı olandır. Vitamin ve mineraller açısından zengin olduğundan, diğer bitkilere göre sağlık için olumlu etkilerini daha kısa sürede göstermektedir.

Isırgan Otu Çayı

Isırgan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir tatlı kaşığı ısırgan otu, 2-3 bardak kaynamış suya eklenerek demlenmeye bırakılır. 10 dakikadan fazla demlenmemelidir.

Demlendikten sonra süzülerek her gün tüketilebilecek ısırgan otu çayı hazırlanır. Isırgan otu ayrıca, yemeklerde ve çorbalarda da kullanılarak tüketilebilir. Cilt ve saç için kaynatılarak suyu kullanılabilir.

Düzenli olarak her gün tüketilirse, kişiye yeniden doğmuş hissi verecek şekilde faydalı bir bitkidir.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu