Faydalı BilgilerListelerTarih

İshak Paşa Sarayı Nerede? Hakkında Bilgiler

Ağrı ili, Doğubayazıt ilçesi ve Gürbulak sınırına yakın bir mevkide bulunan bir saraydır. Yapımının doksan dokuz yılda tamamlandığı söylenir. Buda yapımının bin altı yüz seksen beşte başlayıp, bin yedi yüz seksen dörtte son şeklinin verilip tamamlanmasından, yola çıkılarak oluşan düşüncedir. Sarayın yapılmaya başlanması Çolak Abdi Paşa ile başlar ve dededen toruna geçerek tamamlanır. Yapımında kesme taş ve yer yer de ahşap kullanılmıştır.

Bir tepe üzerinde inşa edilen saray, Osmanlı İmparatorluğunun en görkemli yapılarından birisidir. Bu nedenle Osmanlı mimarisinin tüm özelliklerini taşımasının yanında Selçuklu uygarlığının da izlerini taşır. Ayrıca ilk kalorifer sistemi döşenmiş bir saray olarak tarihimizde çok önemli bir yere sahiptir. Girişi doğudan olan sarayın diğer yönleri kapalıdır. Girişindeki kapı sivri kemerlidir. Selçuklu mimarisini andıran süslemelere sahiptir. İshakpaşa sarayı ile Topkapı Sarayı arasında ciddi benzerlikler bulunur.

Her sarayda olduğu gibi, İshakpaşa sarayında da selamlık, harem, avlu, hamam, cami gibi bölümler mevcuttur. Saray iki avludan oluşmuştur dış ve iç avlu, ama birinci avluda bulunan bazı bölümler yıkılmış günümüze ulaşamamıştır. Kapılar üzerinde süslemeler mevcuttur. İshakpaşa hakkında beyitler yazılmış olan kitabeler harem dairesinin duvarlarını süsler, ayrıca kapının iki yanında aslan figürleri vardır. Taş süslemelerin yanında ahşap süslemelere de yer verilir. Harem iki katlıdır ama ikinci katı tamamen yıkılmış durumdadır.

İshakpaşa ve eşinin mezarları da saray içinde yer alır. Kale gelecek saldırılara karşı savunmayı güçleştiren bir konumda olduğu için fazla zarar görmüştür. Ancak eşine az rastlanır bir yapıdır. Tüm diğer güzelliklerimiz gibi korunması gerekmektedir. 

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu