Faydalı BilgilerListeler

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İş hayatında başarılı olmayı herkes ister ama çoğu kişi başaramaz. Bu başarıyı elde etmek ve bu başarıyı korumak göründüğü kadar kolay değildir. Hayatın kendisi bize başarının dolambaçlı ve sarp yollardan geçtiğini söylüyor.  Peki biz bu yollardan geçerken nerelerde hata yapıyor, hangi adımları atlıyoruz? Bu yazıda kafamızda yer etmesi gereken önemli noktalara değineceğiz.

İlgili Makaleler

İlk önce her insanın birbirinden farklı özellikleri ve yetenekleri olduğunu anlamamız lazım. Başkaları için geçerli olan kurallar bizim için geçerli olmayabilir. Kendimizin farkına varmalı ve kendimizi tanımalıyız. Kendimizi iyi bir şekilde analiz etmeli hangi yönlerimizin zayıf, hangilerinin kuvvetli ve hangi alanlarda daha başarılı olabiliriz diye kendimize sormalıyız. Bir başka deyişle iş hayatında başarılı olmak için kendi yeteneklerimizi kullanabileceğimiz işlere yönelmemiz gerekiyor ve para bizim için ikinci planda olmalı. Ayrıca işimizi, işimizin hakkını vererek yaparsak zaten her işten iyi para kazanabiliriz. 

2. Hedef belirleyin

Hedef belirleyin

İş hayatında başarılı bir birey olmanın temel şartı bir hedef belirlemektir. İşiniz ne olursa olsun; net, ulaşılabilir, ölçülebilir, zamanı belli ve spesifik bir hedefe belirlenmelidir. Hedef belirlerken dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise ne yapıp ne yapamayacağımızı bilerek ona göre hedef belirlemeliyiz. Üçüncü dikkat etmemiz nokta ise realist olmayan hedefler koymak ya da belirli bir hedef koymamak başarının önünde daima engel olacaktır. Unutmamak gerekir ki nereye gittiğinizi ve ne istediğinizi bilmezseniz kaybolursunuz.

3. Planlı olun ve zamanınızı siz yönetin

Planlı olun ve zamanınızı siz yönetin

Birçok çalışan hatta çalışan arkadaşlarınız, üzerindeki iş yükünün çok fazla olduğunu hatta bazen yetiştiremediği için eve iş götürmesinden şikâyet eder. Bazı istisnai durumlar vardır fakat bunun asıl sebebi zamanı verimli bir şekilde kullanamamaktır. Çalışan insanların başarı oranını düşüren en önemli sorunlardan biri plansız çalışmaktır. Bu durumu ortadan kaldırmak için yapabileceğimiz basit şeyler vardır. Bunlardan bazıları günü planlamak, hangi işi ne kadar zaman da yapabileceğimizi hesaplamak ve en önemlisi de ajanda tutmaktır.

4. Karalı Olun

Karalı Olun

İş hayatında başarını olmanın diğer bir önemli noktası ve uygulaması en zor olanı ise kararlılıktır. Millet olarak hızlı başlayan ama bir uğraştan hemen sıkılan bir yapıya sahibiz. Başarıyı hep çabuk ve az zahmetli gelsin isteriz. Ama başta dediğimiz gibi başarıyı elde etmek kolay bir iş değildir, azim ve sabır gerektirir. Özellikle iş hayatında takıldığımız noktalar olsa bile çözüm yolunu bulup yolumuza devam etmeli ve başarının kapısını çalmaktan bıkmamalıyız.

5. Stresi yönetin

Stresi yönetin

Stres iş hayatındaki başarıyı doğrudan etkileyen bir faktördür. Hatta stres belirli bir aşamaya kadar motive edicidir. Fakat dikkat dağınıklığı, verim azalması, motivasyonsuzluk yoğun stres yaşayan insanlarda sıkça görülür. Bunları atlatmak için yapabileceğimiz basit birkaç yöntem vardır. Çalışırken kısa molalar vererek, rahatlamak için derin nefesler alarak, planlı bir şekilde çalışarak, daha fazla sosyalleşerek stresi hayatımızda azaltabiliriz.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu