EDİTÖR BAŞVURU
Yaşam - insanİş HayatıListeler

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

İnternetten para kazanma yöntemleri nelerdir? İnternetten para kazanmak için neler yapmalı ve hangi bilgilere sahip olmalısınız? İnternetten para kazanabilir misiniz?

İnternetten para kazanma yöntemleri denildiğinde akla daha çok YouTube kanalı açmak geliyor. Oysaki internet üzerinden farklı mecraları kullanarak ve farklı işler yaparak gelir elde edebilirsiniz. Günümüzde birçok insanın aktif olarak kullandığı para kazanma yöntemleri, doğru uygulandığında asgari ücretin üzerinde gelir sağlayabilir.

İnternetten para kazanma yolları hakkında bilgiler verirken, daha çok kesin kazanç elde edebileceğiniz yöntemlerin neler olduğundan bahsettik. İnternetten yapabileceğiniz işlerin bir kısmı sosyal medya sitelerine dayanıyor. Bazıları da doğrudan hizmet verilebilecek yöntemleri içermektedir.

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Bu yöntemlerin neler olduğuna önce maddeler halinde daha sonra açıklamaları ile bakalım. Doğru uygulanarak web sitesi, içerik yazarlığı, YouTube ve sosyal medya üzerinden para kazanmak oldukça mümkündür. Bu yöntemler size para kazandırabilir;

  • Web sitesi sahibi olmak
  • SEO uyumlu makale yazarlığı yapmak
  • Sosyal medya yöneticiliği
  • Sosyal medya reklam danışmanlığı
  • YouTube kanalı açmak
  • Stoklu veya stoksuz satış yapmak

Bu sayılanların dışında size internetten para kazandırabilecek farklı yöntemler de bulunuyor. Ancak bizim bahsedeceğimiz bu yöntemlerin hem daha fazla gelir sağladığını hem de kesin kazanç yöntemleri olduğunu belirtelim.

Yukarıdaki internet işlerinin tam zamanlı ve doğru şekilde yapılması halinde, ay sonunda hesabınızda 5.000 liranın üzerinde bir tutar görmeniz oldukça mümkündür. Bu işlerin önemli bazıları, paranızı anlık olarak alabileceğiniz yöntemlerdir. Şimdi internetten para kazanmak için yapabileceğiniz bu işlerin açıklamasına yer verelim.

Metaverse'de Nasıl Para Kazanılır: En İyi 10 Fikir

 

Web Sitesi Sahibi Olmak

İnternet sitesi sahibi olarak para kazanmak zannedildiği kadar zor bir iş değildir. Esasen internet sitesi sahibi olmak zor değildir. Günümüzde birçok insan site kurulumu hakkında bilgi sahibi olmasa da site sahibi olmayı başarmıştır.

Genel içerikli web sitelerinden farklı yöntemlerle para kazanabilirsiniz. Site kurmayı bilmiyorsanız sitenizin ismi ve hosting gibi diğer ürünleri satın aldıktan sonra, ücretli site kuran kişilerden yardım alabilirsiniz.

Tüm masraflar dahil genel içerikli bir sitenin kurulumu anahtar teslim olarak, yaklaşık 1.500 TL tutmaktadır. Daha düşük fiyatlarla da internet sitesinin kurulması mümkündür. Ancak ziyaretçilerinizin hoşuna gidecek ve Google ile uyumlu bir web sitesi ortalama bu fiyatlara kurulur.

Web sitenizden para kazanmak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Öncelikle bunlara değindikten sonra, internetten para kazanma yolları arasındaki web sitelerinin hangi yöntemlerle gelir sağladığına bakalım.

İnternet sitesinden daha fazla para kazanmak için şunları mutlaka yapın;

Düzenli Özgün İçerikler Girin

Bir web sitesinin daha fazla para kazanması için düzenli olarak özgün içerikler girilmesi önemlidir. Bir sağlık sitesi veya yemek tarifleri sitesi sahibi olabilirsiniz. Sahibi olduğunuz sitenin kategorisi neyse ona yönelik düzenli içerikler girmek, gelirlerinizin her geçen gün artmasını sağlar.

Günde en az bir tane içerik girilmesi tavsiye edilse de, çok daha fazlasını yapmak para kazanma sürecini hızlandırır ve kazanacağınız miktarı arttırır.

Örneğin günde en az 5 tane 400 kelimelik ya da daha üzeri içerik girmeniz, internet sitenizin hızlı bir şekilde gelirlerinin artmasını sağlar.

Özgünlük

Sitenizde kullanacağınız tüm detayların kopya olmadığına emin olun. Gerek içerikler, gerek görseller ve ziyaretçilerinize sunduğunuz diğer ayrıntıların özgün olması üst sıralarda çıkmak için önemlidir.

Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak sitenizi daha fazla insanın ziyaret etmesini sağlar. Yüksek ziyaretçiye sahip internet siteleri ise dolayısıyla daha fazla gelir elde ederler.

Sık Güncellik

Web sitenizi sıklıkla güncellemeniz Google gözünde değerli bir site olmasını sağlar. Bununla birlikte sitenizin kategorisi ile alakalı güncel konulara değinmek yine önemlidir.

Örneğin sağlık siteniz varsa hastalıklar ve diyetler hakkında yazı yazarken, bir yandan da korona virüs gibi güncel konulara yer vermeye özen gösterin.

İnternet Sitesinden Hangi Yöntemler İle Para Kazanılır?

Web sitesi sahibi olmayı düşünen veya yeni web sitesi sahibi olmuş kişilerin dolayısıyla en fazla merak ettiği konulardan biri bu sorunun cevabıdır. İnternet sitenizden farklı birkaç yöntem ile gelir elde edebilirsiniz. Bunlara da kısaca değinecek olursak web sitenizden gelir elde edebileceğiniz yöntemler şunlardır;

Arama Motoru Reklamları

Google gibi arama motorlarının reklamlarını web sitenizde yayınlayabilirsiniz. Sitenizin çeşitli yerlerinde yayınlayacağınız reklamların insanlar tarafından görülmesi ve tıklanması durumunda para kazanabilirsiniz.

Örneğin Google reklamlarına tıklandığında reklam verenin ödediği ücrete göre, Google hesabınıza tıklama başı tutarlar yansıtır. Tıklamayla alacağınız tutar 0,20 kuruş olabileceği gibi, 2 TL gibi bir rakam da olabilir. Burada reklam verenin ilgili reklam için ödemeyi kabul ettiği tutar belirleyici rol oynamaktadır.

Her ay kazandığınız tutarın 200 TL üzeri olması halinde, kazancınızı banka hesabınıza çekebilirsiniz. 200 TL altında kalan bakiyeler ise bir sonraki aya devreder.

Tanıtım Yazısı Satışları

İnternetten gelir elde etmek için tanıtım yazısı satışları da yapabilirsiniz. Tanıtım yazıları web sitenizin başka bir web sitesinin adresini paylaşmaya dayalı bir gelir kaynağıdır.

Şu an okuduğunuz yazılara benzer konuların içerisinden farklı bir web sitesine link paylaşımı yaparak bunun için para alabilirsiniz. Kazanacağınız tutar sitenizin gücüne ve karşı taraf ile anlaşmanıza bağlı olarak değişir.

Normal sayılabilecek internet sitelerindeki tanıtım yazısı fiyatları ortalama 50 TL civarındadır. Yüksek ziyaretçisi olan popüler web sitelerinden alınacak tanıtım yazısı fiyatları ise bunun çok üzerindedir.

Günümüzdeki popüler memur ya da haber sitelerinin tanıtım yazısı fiyatları 2.500 TL ile 6.000 TL arasında değişmektedir.

Footer Link Satışları

Web sitesinden para kazanabileceğiniz bir başka yöntem ise, tıpkı tanıtım yazısı gibi benzer özelliklere sahip footer link satışlarıdır. Burada ise başka bir internet sitesinin adresini sitenizin en alt kısmında yayınlamanız gerekir.

Yine sizin belirleyeceğiniz fiyat üzerinden anlaşmanıza bağlı olarak kazanacağınız tutar da farklılık gösterir. Footer link satışları aylık 70 TL ile 200 TL arasında değişmektedir. Kaliteli ve yüksek ziyaretçisi olan internet sitelerinden bu şekilde link çıkmak ise aylık 600 liranın üzerindedir.

Satış Ortaklığı Yöntemleri

Çeşitli E-ticaret sitelerinin ürünlerini sitenizde reklam olarak paylaşıp bunların satışından gelir elde edebilirsiniz. Bunun için ziyaretçinin paylaştığınız adrese tıklayıp E-ticaret sitesine giriş yaparak satın alma işlemi gerçekleştirmesi gerekir.

Özel Reklamlar Almak

Sitenize alacağınız özel reklamlar, sitenizin gücüne göre yüksek rakamlar kazandırabilir. Örneğin bir kadın sitesine sahipseniz ve ziyaretçi sayınız fazla ise, kozmetik firmalarından özel reklam alabilirsiniz.

Alacağınız reklamı sitenizin her yerinden görülebilecek bir yere ekleyerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Özel reklam gelirleri ziyaretçi sayısı ve sitenin gücüne göre farklılık gösteririz. Bunun için aylık 300 TL talep edebileceğiniz gibi, 1000 TL gibi bir rakamı da rahatlıkla talep edebilirsiniz.

SEO Uyumlu İçerik Yazarlığı Yaparak İnternetten Para Kazanmak

Makale yazarlığı olarak da bilinen bu iş, anlaşacağınız kişilerin internet sitesine özgün ve SEO uyumlu yazılar hazırlamaktır. İçerik yazarlığı yaparken bazı kurallara dikkat edilmesi gerekir. Bunların başında ise yazacağınız yazının hiçbir şekilde kopya olmaması gelir. Ayrıca anahtar kelimelerin makalenin birkaç yerinde geçmesi de önem taşır.

İmla kuralları, paragraf düzeni, yazım kuralları ve özgünlük makale yazarlığı yaparak internetten para kazanmak için en temel kurallardır. Bu iş hakkında daha detaylı bilgi almak için arama motorlarına “SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” şeklinde aratabilirsiniz.

Makara yazarak aylık kazanabileceğiniz tutar sizin çalışma performansınıza ve işinizin kalitesine göre değişiklik gösteririz.

Günümüzde 100 kelime için ortalama 3 TL verilmektedir. Dolayısıyla 500 kelimelik bir yazı için alacağınız miktar 15 TL’dir. Günlük 20 tane 500 kelimelik yazı yazabilirseniz, kazancınız yaklaşık 300 TL olacaktır. Ay sonuna kadar ise pazar günlerini çıktığımızda elinize geçecek para, 7.800 TL gibi bir rakamdır. Ancak hemen belirtelim ki günlük 20 tane 500 kelimelik içerik hazırlamak için, 10 parmak klavye bilmeniz ya da çok hızlı klavye kullanmanız gerekir. Ayrıca bu kadar yazıyı yazabilmek için sabahtan akşama kadar mesai harcamanız gerekiyor.

Makale yazmak için müşterilerinize webmaster forumlarına üye olarak ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmeti

Her ne kadar hizmet, hizmetin adı sosyal medya danışmanlığı olarak geçse de, burada daha çok başkalarının sosyal medya hesaplarının yönetimi yapılmaktadır. Yani firmaya da şahıslara ait sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yaparak veya gelen mesajlara kısa cevaplar ile bilgiler vererek hesap yönetimi sağlamaktır.

Sadece 1 veya 2 tane sosyal medya hesabının yönetimini yaparak büyük kazançlar sağlayamazsınız. Bu nedenle ay içerisinde birçok sosyal medya hesabının yönetimini yapmanız geçim sağlayabileceğiniz kadar gelir elde etmenize neden olabilir.

Sosyal Medya Reklam Yönetimi

Sosyal medya reklam yönetimindeyse, sosyal medya siteleri üzerinden sponsorlu reklam vermesini bilmeyen kişi ya da firmaların reklamlarını maliyetleri düşürecek şekilde yaparak para kazanabilirsiniz.

İnternetten para kazanmak için uygulayabileceğiniz bu yöntem, yine sosyal medya danışmanlığı gibi fazla getirisi olmayan yöntemlerden biridir. Bu sebeple ay boyunca ondan fazla sosyal medya reklam danışmanlığı hizmeti sunarak sizi tatmin edecek seviyede para kazanabilirsiniz.

Stoklu ve Stoksuz Satış Yöntemleri

İnternetten farklı şekillerde satış yapabilirsiniz. Stoklu satış yöntemi, satacağınız ürünlerin daha önce tedarik edilerek satışa sunulması yöntemidir. Yani bunun için öncelikle satacağınız ürünleri elinizde bulundurmanız gerekir. Bu ürün stokunun gerekli olması nedeniyle maliyetleri yükseltecek bir durumdur. Aynı zamanda toptan mal alımı yapacağınız için kar payını arttırır.

E-ticaret sitesi kurarak hem stoku hem de stoksuz satış yapabilirsiniz. Günümüzde kaliteli sayılabilecek E-ticaret sitesi yazılımları yaklaşık olarak 5000 TL’den başlamaktadır. Diğer taraftan internet üzerinden reklam verme masrafları gibi çeşitli masraflarınız olabilir.

Stoksuz satış yöntemini ise herhangi bir ürün stoku yapmadan satış yapabilirsiniz. Bu işi yaparak internetten para kazanabilmek için satmak istediğiniz ürünlerin satışını yapan mağaza ya da fabrikalar ile anlaşmanız gerekir.

Anlaşma yaptıktan sonra ürünlerin görsellerini E-ticaret sitenizde ya da sosyal medya sitelerinde paylaşarak satışa sunabilirsiniz. Satış olduğunda anlaşmalı olduğunuz mağazayı arayıp müşteri bilgilerini vererek, kargonun gönderilmesini sağlamanız gerekir. Sunduğunuz ödeme seçeneğine göre para mağazaya ulaştıktan sonra haftalık ya da aylık olarak kazancınızı alabilirsiniz.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu