EDİTÖR BAŞVURU
Teknoloji

İnternetin geldiği ilk yıllar

Çağımızın en iyi ve vazgeçilmez icadı şüphesiz ki internet. Doksan yıllar da internet ile ilk tanıştığımız esnasın da çok kısıtlı web siteleri vardı....

İnternetin geldiği ilk yıllar

Çağımızın en iyi ve vazgeçilmez icadı şüphesiz ki internet. Doksan yıllar da internet ile ilk tanıştığımız esnasın da çok kısıtlı web siteleri vardı. O dönemler de web site ile uğraşanlar çok az sayıdaydı ve dönemin en zengin kişilerinden birileridir. O zamanlar bir youtube bir facebook bir twitter yoktu bizim internette tanıştığımız en iyi uygulamalar siteler genelde sohbet siteleriydi. Çünkü iletişimin zayıf olduğu o dönemlerde cep telefonu sayesinde mesajlaşmak gündeme gelmişti. Hatta hiç unutmam Turkcell’in reklamı oynardı Cin Ali reklamı olarak çok yakında Sms uygulamamız hazır kartlarda başlayacaktır diye.  Mesaj üzerine çok fazla bir teknolojiye sahip değildik ama internetin geldiği yıllarda mIRC dediğimiz sohbet kanalları olurdu. Mesela Zurna kanalını bilmeyen yoktur.

Zurna kanalının sahibi kimse o dönemde artık şuan ki Google dan facebook dan çok daha üstündü. Çünkü neredeyse tüm Türkiye de internet kullanıcıları orada toplanırdık. Şimdi hala girenler var mı bilmiyorum ama koskoca MSN dediğimiz ve yediden yetmişe o dönemlerde internet kullanan herkes de vardı.

Çağın en güzel uygulamasıydı diyebiliriz. Şuanda ise internet okadar çok yaygın bir halde ki aradığımız her şey elimizin altında. Aslında bu internet bizleri hem tembelleştirdi hemde sosyalleşmemize engel oldu. Çünkü çocuklar sokaklarda oyun oynamak yerine okuldan eve gelir gelmez hemen çantayı atıp bilgisayar başına geçiyorlar sözde ders yapacaklar ilk baktıkları facebook adreslerin de bir ileti gelip gelmediğidir. Bizler internet cafeye giderdik zurna kanalında bir iki saat geçirir geri çıkar evimize giderdik.

Öyle oyunlar bile çok yaygın değildi şimdikilerde ise bir oyun kuruyorlar ve aylarca o oyun üzerinde zaman bile geçirebiliyorlar. Artık düşünün telefonlarda internet ve yolda sokakta dahi kimsenin kafası telefondan kalkmıyor. Eskiden mahallede gördüğümüz birisi yeni gelen birisi dahi olsa hemen bir selam verilirdi herkes birbirini tanırdı. Şimdi kafamızı kaldırmıyoruz ki oturduğumuz apartman da kimler var tanımıyoruz bilmiyoruz. İnternet iyi oldu olmaya da sosyalleşme açısından sadece sanal sosyal siteler var onun harici yüz yüze görüşülmeyen neredeyse binlerce arkadaş mevcut.

İlginiz Çekebilir

Bir Yorum

  1. Güzel yıllardı. Zurnada chat yaptığımı hatırlıyorum. Yahoo dan bir mail hesabı açmıştım. Fifa 99 oynadığım zamanlara tekabül ediyor. Arama için google değil altavista kullanıyorduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu