Faydalı BilgilerListeler

İnsanlar Neden Aldatır?

İnsanlar Neden Aldatır?

Aldatma diye bir eylemin varlığından haberdarız. Bu olay ile karşı karşıya kalan yakınlarınız da olmuştur. Uzaktan bile bu durumla karşı karşıya gelseniz, neden ben sorusunun sürekli kafalarında döndüğünü hissedersiniz. Peki, insanlar neden aldatır? Karşıda ki kişi sizden daha mı iyidir? Ya da karşıdaki insanda çekici gelen nedir?


İlk öncelikle erkeklerin neden aldattıklarına bakalım. Toplum yapımızdan kaynaklı olarak erkeklerin ufaklıktan itibaren sürekli ilişki kurmaları önerilir. Erkek adamın sevgilisi olmak zorundadır. Fakat kızlar için bu durum geçerli değildir. Hatta normal bir erkek arkadaşları ile muhabbetleri bile çoğu zaman hor görülmektedir. Sürekli kızlarla olan ilişkileri desteklenen erkekler artık bu durumu tamamen güç olarak algılamaktadırlar. Bu şekilde yetiştirilen erkekler evlendikten sonra da güçlerini sadece bir kadın ile sınırlamak istemiyorlar. Bunun sebebi de aslında erkekler değil bilinçaltlarına istemsizce eklenen bu bilgilerden kaynaklıdır. 


Diğer bir sebep ise erkeklerin aldatma eyleminin onların aile birliklerine zarar verebileceklerini düşünememeleridir. Yani aslında ufaklıktan beri kızlarla ilişki kurmayı güç göstergesi gören erkekler için evli iken başka biri ile ilişki kurmaları gayet normal bir durumdur. Bana göre değil, o düşünceler ile yetiştirilen erkekler için normal bir durumdur. Bu eylem sonucunda kadınların kendilerinde suç aramasını da gerektirecek hiçbir durum yoktur. Çünkü bu tarz aldatma eylemini gerçekleştiren erkekler var olan ilişkilerinin kötü gittiğinden değil ya da ilişki içerisinde yaşadıkları sorunlardan kaynaklı değildir. Gayet güzel giden ilişkileri içerisinde de aldatma eylemini gerçekleştirebilirler. 


Başka bir nedende ise erkeklerin sahip oldukları hormonları görüyoruz. Evliliğin direği kadına göre güzel ve huzurlu giden bir birliktelik iken, erkeğe göre sadece cinsellikten ibarettir. Bu durum için erkekleri suçlamak mantıksızdır. Yaratılışları böyle deyip kabullenmek gerekiyor galiba. Evliliği sadece cinsellikten ibaret gören erkek evlilikte istediği heyecanı bulamayınca kendini başkasının kollarına atıveriyor. 


Kadınların aldatma nedenlerine genel olarak bakacak olursak sadece ilgi, aşk ve sevgi eksikliğinden kaynaklandığını görüyoruz. Her ne kadar erkeklere göre masum nedenler ve ihtiyaçlar gibi görünse de aldatmayı meşrulaştırmaya yetmeyecektir. Bir de yaşadığı ilişkide sorun yaşayan kadınlar var tabi. Aslında kadınlar kendisini sevene yönelir. Bundan dolayı bana kalırsa sevmezseniz kaçar lafı erkek için değil kadın için geçerlidir. 


Evlilik uzmanı Neuman “Kültürlerimizde erkeklerin seks hayatında daima mutlu olması gerektiği” yargısı ile kültürümüzü eleştiriyor. En son yapmış olduğu 200 evli aldatan erkek ve aldatmayan erkek ile çarpıcı sonuçlara ulaşmış olan Neuman son zamanlarda erkeklerin aldatma nedenleri arasınca cinsel tatminsizlik değil, duygusal tatminsizlik yattığını söylüyor. 

Yapılan en ciddi araştırma olarak gördüğüm bu araştırmanın sonuçları gerçekten ilgi çekici. Her ne kadar erkeğin aldatmasında toplum, erkekte bulunan cinsel istekleri karşılayamadı damgasını kadına çat diye yapıştırsa da aslında var olan gerçekler bundan ibaret değilmiş. Yapılan araştırma sonucunda sadece %8lik bir oranın cinsel istek için aldattığını belirten Neuman %48inin de duygusal tatminsizlikten dolayı aldattığını gözler önüne sermiş. Bu duygusal tatminsizlik de nereden çıktı şimdi? Duygusal tatminsizliğin tek kaynağı gündelik hayat içerisinde var olan tempodan kaynaklı eşlerin birbirlerine yeteri kadar vakit ayıramamalarıdır. Duygusal tatminsizlik her sorundan daha tehlikelidir. Çünkü insanlar dertlerini anlattıkları insanları kendilerine yakın görürler. Aslında duygusal tatminsizliğin de nedeni toplum baskısından kaynaklanmaktadır. Çünkü erkeklere ufaklıktan beri güçlü olma özelliği bahşedilmişti. Duygusal olmayı öğrenemeyen erkekler eşlerine de duygusal görünmek istememekte ve bir nevi karizmayı çizdirmemeye çalışmaktadırlar.  Her ne kadar bizlere mantıksız gibi gelse de bu sebeplerden ötürü de Neuman’a göre erkekler aldatmaya yönelmektedirler. 


Nemuman’ın başka bir ifadesi ise kadınlar yönünde. Kadınların sürekli eşleri tarafından anlaşılmak ve onaylanmak istemeleri ve buna anlam veremeyen erkeklerin yeteri kadar eşlerini tatmin etmemeleri kadınlarda aldatmaya itiyor. 

Kişi kendi yalanına inanır mı? Evet inanıyorlar. Aldatan erkeklerin %66lık kısmı aldatma esnasında suçluluk duymakta. Bu her ne kadar ciddi bir rakam fakat geriye kalan rakamın nedeni daha da ciddi. Geriye kalan %34lük kısım eşleri haricinde kurdukları fiziksel yakınlığı, kısaca aldatmayı bir sadakatsizlik olarak görmüyor. Çok garip değil mi?

İlişki içerisinde istedikleri adrenalini yaşayamayan tarafların başka kollarda bu heyecanı arıyor olmaları aldatma eyleminin en büyük ve aslında en basit nedenidir. Şöyle genel olarak kadın erkek ayrımı yapmadan bakacak olursak çok da geçerli bir nedenin olmadığını görebiliriz. Sosyal medyanın ve internetin elinde olan dünyalarımızda bazı sorunları çözemediğimiz için bunları karşı tarafa anlatamıyoruz. Çünkü anlatırsak bizim sırrımızı öğrenmiş olacaklar. Fakat karşımızda ki insanlar yabancı değiller bunu unutuyoruz. Çünkü telefonların içinde boğulan hayatlarımızda artık insanları yabancı olarak algılamaya başlarken sosyal medyaları birinci sıraya koyup en yakınlarımız olarak görmeye başladık. Bu durum gerçekten tehlike arz eden bir meseledir. 


Bilim adamları tarafından hala araştırılması süren bir konuolan aldatmanın insanlara göre birçok sebebi ve unsuru vardır. Fakat bilimadamları net olarak aldatmanın nedeni şudur şunu yapmazsanız aldatılmazsınız yada aldatmazsınız diyemiyor. Bana kalırsa insanların aradıkları heyecanlarınakılıf uydurmaları basit nedenler olarak aldatma başlığında işlenmektedir. Birde toplum yapısında seven insan aldatmaz yargısı var. Fakat çoğu kaynak bunuyalanlamaktadır. Bazı erkeklerin aldatma eylemini sadakatsizlik olarakgörmemeleri yalanın ispatı gibi.

Evliliğinde sorun yaşayan tarafların bu sorunları kılıf ileortaya sürmeleri aldatmanın bir başka tanımıdır diyebiliriz. Aldatma eylemin detoplum tarafından erkeklere hoşgörülü davranılması erkeklerin bu konuda daharahat olmalarını sağlamaktadır. Kadınların baskı içerisinde olması isealdatmayı daha az yapmalarına, ya da aldatma eylemini gerçekleştirirken kılıkkıyafet değiştirip en ince ayrıntısına kadar planlar kurup yakalanmamak adınaher şeyi yapmalarına neden olmaktadır. Çünkü erkek aldatırsa erkektir olabilir,kadın aldatırsa olay namus belasına döner ölümle sonuçlanır. Sanki erkeklerineşlerini aldattıkları kadın değil?

Yapılan istatistiklere bakıldığı zaman aldatan kadın olduğuzaman ayrılma oranlarının %17 gibi bir rakam olduğunu görürüz. Fakat aldatanerkekse %10luk bir kısım boşanma eşiğine gelmektedir. Diğer geriye kalanlar iseaffedip, yuvaları için susmayı tercih ediyorlar. 


Nedeni her ne olursa olsun, taraflardan hangisi bu eylemi gerçekleştirirse gerçekleştirsin aldatma eylemi insan beyninde ölüm acısı ile eş değer bir acı vermektedir. Bu ise gerçekten ciddi bir travma olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsan ister ki ilişki sırasında yaşanan sorunlara kılıf uydurulmasın ve her birliğe sahip çıkılsın. Şayet sahip çıkılmak istenmiyorsa da sağlıklı bir boşanma ile kimse kimseye zarar vermeden yollar ayrılsın. Ne yazık ki yalnız kalmayı göze alamayan insanlar, ilişki sırasında yaşadıkları sorunları da görmezden gelip aldatma eylemi ile kendilerini mutlu etmeyi deniyorlar. Bu durumun kendilerine ve karşılarında bulunan insanlara verdikleri zararları da göz ardı ediyorlar. Aldatma eylemi sadece iki tarafı değil abartmak gerekirse tüm çağı etkilemektedir. Duyulan bir aldatma eyleminin toplumda yanlış tepkiler bulması ile farklı şekilde yeni gelen çağa örnek olması muhtemeldir. Aldatma meşrulaştırılamaz ve bir kazananı yoktur. Aldatma da herkes kaybeder. Onarılmayan yıkımlara girmek istemiyorsanız, şevklerinizden önce beyninizi konuşturmalısınız. 

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu