Haberler

İngiltere Brexit’e Direniyor.

Daha önce İngiltere’nin AB’den ayrılma ( Brexit )  koşullarınını belirleyen  hükümet teklifini 2 defa reddeden Avam Kamarası yine hükümetteki Muhafazakar Parti’nin milletvekilleri aracılığı ile sunulan AB’den anlaşma olmadan çıkma seçeneğini her durumda reddeden teklifi 312 kabul 308 red oyu ile kabul etti. Teklife çeşitli partilerden milletvekilleri destek verdi.

Theresa  May ne dedi ?

Oylama öncesi anlaşmasız ayrılmayı reddeden teklife kabul yönünde oy vereceğini açıklayan May oylama sonrası ” Bu sonuçla birlikte Brexit’in öngörülen 29 Mart 2019’dan daha ileri bir tarihe ertelenmesi gerekir” dedi. May aynı zamanda erteleme ile birlikte mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlementosu seçimlerine İngiltere’nin katılacağını ve bunun doğru olmadığını düşündüğünü belirtti.

İlgili Makaleler

Anlaşma neden kabul edilmiyor ?

AB ile anlaşmanın muhalefet ile görüşülmeden yapılmaya çalışılması neticesinde muhalif partilerin anlaşmayı desteklemediği görülüyor.

Muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn hükümete parlementodaki diğer partilerile birlikte, uzlaşarak bir anlaşma yapması çağrısında bulundu.  İşçi partisi aynı zamanda anamuhalefet partisi ünvanını taşıyor. 

Bundan sonra ne olacak ?

Hükümet 29 Mart’ta ki ayrılık kararının kısa süreli ertelenmesi teklifini parlementoya getirerek parlementerlerin onayına sunacak. Önerge kabul edilirse 30 Mart’a kadar bir anlaşma sağlanamadığı takdirde Brexit 30 hazirana ertelenmiş olacak.

Yine önerge kabul edilirse May AB’den  ayrılmanın ertelenmesini isteyecek. AB ayrılma erteleme talebini diğer tüm AB üyesi ülkelerin oluruna sunacak. Diğer AB ülkeleri uygun görürse Brexit ertelenecek.

AB ne istiyor ?

Avrupa Birliği İngilterenin iç çekişmelerden dolayı ne istediğini bilmediğini öncelikle tavrını netleştirmesi gerektiğini belirtiyor. Erteleme talebi gelirse reddedilmesi gerektiğini dillendiren ülkeler olduğu gibi İngiltere’ye şartlı erteleme verilmesini isteyen ülkelerde var.

BBC

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu