Faydalı BilgilerSağlık

İnci Çiçeği Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Parfüm yapımında kullanılabilen inci çiçeği bitkisinin faydaları hakkında bilgi almak istediğinizi biliyoruz. Bünyesinde uçucu yağ, yapışkan sıvı, glikozit ve safonin bulunur. Bunun yanında kalp hastaları için önemli bir etkisi bulunmaktadır. Kullanımı oldukça farklı ve kolaydır. Peki ama siz de inci çiçeği bitkisinin faydaları nelerdir diye merak mı ediyorsunuz? O zaman daha fazla beklemeden bu konu hakkında bilgi almak için yazının devam içeriğini okuyabilirsiniz. Burada aradıklarınızı kolayca bulacaksınız.

İnci Çiçeği Bitkisi Neye İyi Gelir?

Zambakgiller familyasından olan inci çiçeği bitkisi neye iyi gelir? Orta Avrupa ülkelerinde yetişebilmektedir. Tabii ormanlık ve yabani bölümleri sevmektedir. Ayrıca ülkemizde Toros Dağları, Kocaeli ve İstanbul gibi bölgelerde yetiştiği görülmektedir. Bunun yanında süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca boyunun en fazla 30 santimetreye kadar çıkabildiğini söylemeliyiz. Bunun yanında boyu en az 15 santimetre olmaktadır. Otsu bir yapısı bulunmaktadır. Kök bitki olarak geçmektedir. Yapraklarına bakacak olursak şekli elips olarak dikkat çekmektedir. Tabii genişçe yaprakları bulunmaktadır.

Adını çiçeklerinden alan inci çiçeği bitkisi, çiçeklerinin inci görünümüne sahip olmasına borçludur. Çok ilginçtir ki sanki küsmüş gibi çiçekleri aşağı yöne doğru bakmaktadır. Ayrıca çok küçük çapta meyvesi de bulunmaktadır. Onun da rengi kırmızı olarak dikkat çekmektedir. Bunun yanında çiçeklerinin kokusu son derece hoş ve keskindir. Bu neden parfüm endüstrisine de girmeyi başarmıştır.

İnci Çiçeği Bitkisi Nasıl Kullanılır?

İnci Çiçeği Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Çoğu kişi inci çiçeği bitkisinin yararları hakkında bilgi arıyor. Söylemeliyiz ki bazı ödemler sonucu kalp kasları güçsüzleşebilir. Bunun yanında kalp atışı yavaşlayabilir ya da düzensizleşebilir. Bu tür durumlarda inci çiçeği kullanılmaktadır. Peki inciçiçeği bitkisin faydaları bunlarla sınırlı mıdır?

Kalp sorunlarına son derece iyi geldiği bilinen inci çiçeği, sadece kalp için değil, aynı zamanda idrar söktürücü olarak kullanılabilir. İdrar yollarındaki iltihabı götürür ve mükemmel bir rahatlama sağlar.

Kalp çarpıntısına çok iyi geldiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu inci çiçeği bitkisinin kalp çarpıntısını belli oranda geçirdiği kanıtlanmıştır.

Kalp kaslarının kuvvetlenmesi ve daha sağlıklı hale gelmesi için inci çiçeği bitkisi kullanılabilmektedir. Peki siz de bu bitkinin nasıl kullanılabileceğini merak ediyor musunuz?

İnci Çiçeği Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Bildiğiniz üzere her yılın Nisan ve Mayıs aylarında İnci çiçeği bitkisi çiçek açar. Beyaz ve inciye benzer çiçekleri bulunur. Bu çiçekler toplanır ve gölge olan ancak hava olan bir yerde kurutulur. Ardından küçük bir demliğin içerisine 2 tatlı kaşığı kadar kurumuş yaprak konur. Bunun üzerine az miktar kurumuş çiçekler de eklenir ve o demliğin içerisine 1 bardak kadar kaynamış su konur. Bunun ardından 15 dakika kadar demlemeye bırakılır. Daha sonra günde en fazla 2 kez olmak kaydıyla 1 bardak kadar içilir. Bunun yanında çayın içerisine belli miktar bal eklenebilir. Bu şekilde tatlandırılması sağlanabilir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu