Faydalı BilgilerListeler

İnç Nedir? 1 İnç Kaç Cm’dir?

İnç nedir, İnç ne anlama gelir, inç ne işe yarar, nasıl hesaplanır, 1 inç kaç cm eder ve bu ölçü birimi ile ilgili bilmek istediğiniz diğer her şey… Uluslar arasın kullanılan ölçü birimlerinden biri olan inç, 2,54 cm uzunluğundaki uzunluk ölçüsü birimi olarak tanımlanmaktadır. Afrika Kıtasından birçok sömürü ülkesinde İngiliz birimleri, Emperyal birimler, Birleşik Devletler tarafından kullanılmış bir ölçü birimidir. Uzunluk değeri sistemden sisteme değişkenlik gösterebilmektedir. Alan ölçü birimi olarak inç küp olarak kullanılmaktadır.

İNÇ en Fazla Hangi Ülkelerde Kullanılır?

İNÇ en Fazla Hangi Ülkelerde Kullanılır?

ABD, Kanada ve Birleşik Krallık uzunluk ölçü birimi olarak inç çok yoğun olarak kullanılmaktadır. ABD, İngiltere’de kişilerin boy, kol, bacak, gibi uzuv uzunlukları inç cinsinde ifade edilmektedir. Bu büyük devletler ile birlikte Afrika kıtasındaki sömürü ülkelerinde de İNÇ kullanımı yaygınlaştırılmıştır.

Uluslararası İNÇ kullanımı

1958 senesinde Birleşik Devletler ve İngiliz Milletler Topluluğu’na üye devletler “uluslararası yarda”nın uzunluğunu 0.9144 metre olarak açıklamışlar. Bununla birlikte “uluslararası inç” de 25,4 milimetre olarak belirlenmiştir. İnçin standart uluslararası sembolü in’dir. Bazı durumlarda, “fit” tek kesme işareti, inç ise çift kesme işaretiyle belirtilir.

İNÇ Hesaplanması

Mühendislik ölçüm ve hesaplamalarında 10′-3″ ile gösterildiğinde bu 10 fit 3 inç anlamına gelmektedir. 1 fit 12 inçe karşılık gelir, diğer hesaplamaya göre ölçü toplamda 123 inçi ifade etmektedir. Bu ölçünün metrik birimlerle değeri is 123 x 2,54 = 312,42 cm şeklindedir.

Diğer Uzunluk Birimlerine Dönüşümü Uluslararası İNÇ Hesaplanması

  • 1.000 thouya (1 thou 0,001 inçtir)
  • 0,08333 fit (1 fit 12 inçtir)
  •  0,02778 yardaya (1 yarda 36 inçtir)
  • 2,54 santimetre (1 santimetre yaklaşık 0,3937 uluslararası inçtir)

İnçin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Metrik sistemin kullanıldığı birçok alan bulunmaktadır, Bunlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Televizyon ve bilgisayar ekranlarının çerçeve oranları,
  • İnşaatlarda kullanılan boruların çapları,
  • Floppy disket genişlikleri
  • Puroların çapı birçok ülkede inç ile ifade edilmektedir.
  • Bisiklet ve otomobil lastiklerinin çapları,
  • Gramofon plakları,

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu