Faydalı BilgilerListeler

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler

Hepimiz, gündelik yaşam içinde yaralanma, kesilme gibi kazalara açık olduğumuzdan, istisnasız her evin ilk yardım çantasına ihtiyacı vardır. Doğal afet yaralanmalarında, deprem yaralanmalarında ve ufak yaralanmalarda ilk yardım çantasının önemi çok büyüktür. Çocuk sahibi olduktan sonra ise, önceliklerimizin tamamı henüz dünya ya gelen biricik bebeğimizin sağlığı ve rahatı üzerine yoğunlaşır. Küçük bebeğimizin yaralanma ve ilk yardıma gerektirecek durumlarını hiç düşünmek istemesek de tedbiri elden bırakmamalı; evde bulunduracağımız ve bebeğimizle seyahate çıkarken kullanacağımız ilk yardım çantalarını hazırlamaya zaman ayırmalıyız.

İlk yardım çantanızı hazırlarken elinizden geldiği kadar basit olmasına özen göstermelisiniz. Su geçirmez, birkaç gözü olan basit bir çanta, gerekli malzemeleri gruplayarak saklayabilmeniz için yeterlidir. Ancak çantanızdaki araç gereçleri uygun biçimde kullanabilmek için birkaç kitap karıştırmayı ihmal etmeyin. Ayrıca unutmayın, ilk yardımda temel kural; yapılması gerekenin sakin bir şekilde yapılmasıdır. Söz konusu çocuğunuz olduğunda sakin kalabilmekte zorlanabilirsiniz; ama onun iyiliği için bunu başarmanız gereklidir.

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler

1- Yapışkan rulo bant.

2- Rulo sargı bez.

3- Kendinden ilaçlı küçük yarabandı.

4- Yaraları örtmek veya temizlemek için steril kare gaz bezi.(10 cm x 10 cm)

5- Burkulma ve incinmelerde kullanılmak üzere 5, 7 ve 10 cm’ lik elastik bandaj.

6- Turnike olarak kullanılmak üzere üçgen bandaj, havlu veya örtü.

7- Kaşıntı ve böcek sokmalarında kullanılmak üzere sprey veya losyon anestetikler.

8- Alerjik reaksiyonlar için tablet veya şurup gibi alerjik ilaçlar.

9- İnce lastik eldivenlerç

10- Yaraları temizlemek için antiseptik solüsyonlar.

11- Yaralara sürülmek üzere antibiyotikli kremler.

12- Yanık ve yaralarda yapışmayan tül bandaj.

13- Mikroplu atıkları koymak için torba.

14- Çengelli iğne; bandajları tutturmak için makas.

15- Kıymıkları çıkarmak için cımbız.

16- Ateş düşürücü.

17- Termometre.

18- Bez ve ıslak mendil.

19- El feneri.

20- Boyunluk.

Eksilen malzemelerinizi tamamlamak veya son kullanma tarihi geçen malzemelerinizi değiştirmek için çantanızı yılda 2 – 3 kez kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu