EDİTÖR BAŞVURU
Gezi Rehberi

İlk Fırsatta Gezmek İsteyeceğiniz 11 Renkli Şehir

Renklerin insanın ruh halini etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir şeydir. Bu listemizde muhtemelen çok hoşunuza gidecek 11 adet rengarenk şehri sizinle paylaşıyoruz.

1. Wroclaw – Polonya

Wroclaw – Polonya

635.000 nüfusu olan bu şehir Polonya’nın 4. büyük şehri. Batı Polonya’nın finans ve kültür merkezi. Wroclaw aynı zamanda tarihi ve renkli mimarisiyle ünlü.

2. Rio de Janeiro – Brezilya

Rio de Janeiro – Brezilya

2016 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak olan Rio de Janeiro bir çok farklı yönüyle ünlü. Bu Brezilya metropolünün diğer bir ünlü tarafı ise renkli mahalleleri.

3. Stockholm – İsveç

Stockholm – İsveç

Kuzey Avrupa ülkelerinin en yoğun nüfuslu şehri olan Stockholm çok enerjik renkleri kullanan bir mimariye sahip. Şehrin yerel metro ağı istasyonlarının dekorlarıyla bilinir. Bu yüzden Stockholm metro ağına dünyanın en uzun sanat galerisi denir.

[irp]

4. Cinque Terre – İtalya

Cinque Terre – İtalya

İtalyan Riviyerası olarak bilinen bölgenin içinde yer alan Cinque Terre 5 adet köyden oluşan turistik bir bölgedir. Buradaki ev sahipleri evlerini fotoğrafta gördüğünüz dağın yamacına rengarenk biçimde inşa etmişlerdir.

5. Old San Juan – Porto Riko

Old San Juan – Porto Riko

Porto Riko’nun kuzey kıyılarında bulunan Old San Juan ülkenin en eski yerleşim yeridir. Şehrin binalarında pastel renkler harika biçimde kullanılmıştır.

6. Jodhpur – Hindistan

Jodhpur – Hindistan

Yukarıdan bakıldığında şirinlerin evlerine benzeyen bu bölge Rajasthan şehri içerisinde yer alıyor. Bölgenin her yerinde parlak mavi renklerde evler bulunur.

[irp]

7. Reykjavik – İzlanda

Reykjavik – İzlanda

Yeryüzünde bulunan Kuzey Kutup Bölgesi’ne en yakın konumda olan başkenttir. İzlanda nüfusunun yarısı bu şehirde yaşamaktadır. Resimdeki gibi renkli çatılara sahip evlere neredeyse şehrin büyük kısmında rastlayabilirsiniz.

8. Valparaíso – Şili

valparaíso – Şili

Şili’nin kuzeybatısında bulunan bir liman şehridir. Yaklaşık 300,000 kadar nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin her tarafına yayılmış renkli binalarıyla ünlüdür.

9. Willemstad – Curaçao

Willemstad – Curaçao

Hollanda’ya bağlı Curaçao adasının yerel başkentidir. Fotoğrafta gördüğünüz gibi renkli bir mimarisi olan bu şehir aynı zamanda Hollanda mimarisinden de etkilenmiştir. Bu eşsiz renkleriyle ve limanıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiştir.

10. Cartagena – Kolombiya

Cartagena – Kolombiya

900.000’lik nüfusuyla Kolombiya’nın en büyük 5. şehridir. Birbirine bitişik rengarenk evlere sahip mahalleleriyle ünlüdür.

11. İstanbul – Türkiye

balat evleri

İstanbul’da bulunan Balat semti Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Yakın zamana kadar bir Yahudi Mahallesi olarak bilinmiştir. Haliç’in batı yakasında yer almaktadır. Birbirine bitişik renkli evleriyle bilinmektedir.

Originally posted 2021-11-19 09:40:16.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu