EDİTÖR BAŞVURU
İlginç Bilgiler

İlginizi Çekebilecek İlginç Bilgiler

Bu yazımızda sizlere birbirinden ilginç bilgiler vermeye devam edeceğiz. Bu bilgileri çok fazla yerde ne gördünüz ne de duydunuz. Hepsi birbirinden bağımsız konular ile bilgi hazinenizi daha da geliştireceğiz. Bu yüzden lafı fazla uzatmadan bunlar nelermiş öğrenelim.

 

ZIRNIK KOKLATMAK NEREDEN GELMEKTEDİR?

Zırnık koklatmam tabiri elinizde bulunan bir parayı kimseyle paylaşmamak anlamına gelmektedir. Ama Osmanlı döneminde bu durum biraz daha farklıdır.O zamanlarda deri işi ile uğraşan insanlar deride bulunan kılları ayırmak için arsenik ve kükürt karışımı bir madde kullanmaktadırlar.Kokan bu maddeye zırnık denilirmiş.Zırnık bir  o kadar kötü de kokarmış. O dönemlerde de dilenci çok olduğundan para isteyen dilencilere ilk önce şu zırnığı kokla ondan sonra para veririm denildiğinde çok müşkül durumda değil ise koklamaz ve para da istemezlermiş.

FACEBOOK İLGİNÇLİKLERİ

Facebook profilinin üst kısmında bulunan dünya ikonunun kullanıcı dünyanın neresindeyse oraya göre ortalanmış şekilde görüyor olmasıdır.

Facebook üzerinde evlilik bilgilerinizi girdiğinizde bildirim üzerinde bulunan ikonun bildirim yapan kişinin cinsiyetine göre değişiklik göstermesidir.

Facebook çağrı tonunun 4 notadan oluşması ve bu notaların fa-la-do-mi (f-a-c-e) olmasıdır.

DİĞER İLGİNÇLİKLER

İslamiyet öncesi arapların taptığı putların isimleri menat,lat ve uzza adlı putlardır. Bu putlar yaşamış insanlar ve arapların atalarıdır.

Vietnam savaşı süresince IBM, SONY gibi büyük firmalar tarafından görevlendirilen yetkililer, Vietnam’a giderek köylülerle konuşmuş vebelirli bir ücret karşılığında onlardan rüyalarını anlatmalarını istemişlerdir.
Köylülerin anlatığı kötü içerikli rüyalarda ön plana çıkan unsurlara göre bir hazırlık yapılmıştır. Daha sonra bu temaları işleyen afişler askeri helikopterler ile köylere atılmıştır.
halkı korkutan olayları ve figürleri yansıtan bu afişlerle, Vietnam’ın savaşma gücü psikolojik olarak kırılmak istenmiştir.

Whatsapp’da bok ikonunun aslında kakaolu dondurma emojisi olmasıdır.

Ateş böceklerinin soğuk ışık ürettikleri ve ürettikleri ışığın %98’i ışık %2’si ısı imiş. Bizim kullandığımız ampüllerin bu kadar çok enerji tüketmesinin sebebi, enerjinin çoğunu ısıya dönüştürüyor olmasıymış ve henüz dünyada ateş böcekleri gibi ısı ışık oranına erişebilen bir ampül veya aydınlatma sistemi üretilememiş.

Gandhi’nin 5 kez aday olmasına rağmen Nobel ödülünü hiç kazanamamış olmasıdır.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu