İlginç BilgilerListeler

İlginç ve Bir O Kadarda Korkutucu Olan 26 Fobi ve Anlamları

Bu içeriği halinize şükretmeniz için yapılmış bir liste olarak görebilirsiniz. Etrafınızda yaşayan insanların bizler bilmesek bile çok farklı şeylerden korkuyor olması muhtemel, hatta bazılarının bu fobileri dayanılmaz hale gelirken, bazıları ise inanılmayacak kadar ilginç fobilerdir.

Dünya genelinde bilinen 400 den fazla fobi bulunuyor ve bunların içerisinden biz ise en acayip 26 fobiyi listeledik.

Bir çizimci de bunlardan yola çıkarak en çok görülen fobileri kendince betimlemiş ve onların korkunç yüzlerini görmemizi sağlayacak çizimler yapmış. 

Klostrofobi

Klostrofobi

Kapalı küçük bir oda veya mekanda durmaktan korkma hissi.

Trypanophobia

Trypanophobia

İnsanların iğne yaptırma korkusuna verilen isim.

Athazagoraphobia

Athazagoraphobia

Kişilerin kaybolma korkusu veya unutulması korkusu.

Tocophobia

Tocophobia

Kadınlarda görülen doğuramama korkusu diğer bir deyişle de hamile kalma korkusu.

Kronofobi

Kronofobi

İlginç bir fobi olan zaman korkusu. Daha önce bu korkuya sahip birine hiç denk gelmedim.

Arachnophobia

Arachnophobia

Hangimiz örümcek adam gibi yeteneklere sahip olmak istemiz ki. Fakat örümcek korkusu olarak bilinen bu fobiye sahip kişiler buna pek sıcak bakmayacaktır.

Nyctophobia

Nyctophobia

Tahminime göre her ne kadar kabullenmek istemeseler de 100 kişide en az 70 kişi de karanlıkta kalma korkusu vardır. Karanlık fobisi ilerlemiş olanlar ise gece yatarken bile ışık yakmaktadır ve karanlık yerlerden geçememektedirler.

Agorafobi

Agorafobi

Açık alanda veya kalabalık ortamlarda duramama korkusu. Bu korkuya sahip insanlar toplu taşıma araçları kullanamadıkları gibi sinema, konser vb. etkinliklere de gidemezler. Hatta açık alanda gezerken etrafına korkuyla bakanlar bile vardır. Çok görülmese de kalabalıkta duramama korkusuna sahip kişi sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

Taföfobi

Taföfobi

Taföfobi kişilerin diri diri yanma korkusudur ve bu fobiye sahip kişilerin ateşle arası pek iyi değildir. Tabi ki kimse böyle bir şey yaşamak istemez ama bunu takıntı haline getirenler var.

Philophobia

Philophobia

Bu fobiden çoğu kişinin haberi yoktur ama bazılarında aşık olma korkusu olduğu için kadınlardan uzak durmaktadırlar.

Coulrophobia

Coulrophobia

Bir çok filme de konu olan palyaço korkusu, genelde küçük yaşta palyaçoları ilk gördüklerinde korkan çocuklarda olmakta ve bunu ömür boyu her görüşte korku olarak yaşamaktadırlar.

Scopophobia

Scopophobia

Sürekli izleniyor hissi korkusu olarak bilinen bu fobiye sahip kişiler, her zaman birileri tarafından gözlendiğini ve takip edildiğini düşünmektedirler. Casus filmlerinde gördüğümüz etrafına bakarak gezen adamlar misali.

Cherophobia

Cherophobia

Türkçesi Mutluluk korkusu olan bu fobi hakkında pek bir şey söylememek gerek. İnsan mutlu olmaktan niye korkar ki acaba. Ülkemizde çok söylenen çok güldük başımıza bir şey mi gelecek lafı buradan geliyor olsa gerek.

Ecclesiophobia

Ecclesiophobia

Kilise fobisi olan bu korkuyu ülkemizde çok az kişini yaşama ihtimali olduğu bir gerçek ama yinede böyle bir korku var bilin istedim.

Otomatofobi

Otomatofobi

En ilginç fobilerden biriside bu. Balmumu veya plastikten yapılmış olan mankenleri görünce korkuyorlar denebilir.

Kenofobi

Kenofobi

Kapalı mekanlardan, kalabalık yerlerden korkanlar olur da açık ve boş alanlardan korkan olmaz mı diyorsanız işte tam onu anlatan bir fobi, açık alan fobisi.

Eisoptrophobia

Eisoptrophobia

Bu fobiye sahip kişiler aynalara bakamaz, cam ve su gibi yerlerde oluşan yansımalardan bile korkarlar. Ayna fobisine sahip bir kadın düşünsenize :) kadınlığın doğasına aykırı resmen.

Necrophobia

Necrophobia

Cesetlerden ve ölü canlılardan korkma hissine Necrophobia deniyor. Ölü kuş bile görmeye dayanamazlar.

Epistemofobi

Epistemofobi

Bilgi hayatımızdaki en önemli şeylerden birisidir. Hatta artık emek değil bilgi para ediyor diyebiliriz, fakat bazıları çok bildiği için korkuya kapılmakta, bazıları ise yeterince şey bilmediği için korkmaktadır.

Pediophobia

Pediophobia

Dünyanın en sevimli şeylerini say desek ilk sıraya kesin bebekleri koyarsınız. Fakat bazı insanlarda Oyuncak bebek korkusu olduğu için kesinlikle bebekleri görmeye dayanamıyorlar. Gerçekten korkunç fobilerin başında yer alıyor. Tabi birde önümüzde oyuncak bebek chuky gibi bir örnek var. :)

Somniphobia

Somniphobia

Uykudan korkma olarak bilinen bu fobide kişiler bir daha uyanamama korkusuyla uyumaya korkarlar. Genelde uyku ilaçları kullanırlar.

Thalassophobia

Thalassophobia

Thalassophobia ya sahip olan kişiler kesinlikle denize ayağını bile sokamaz hatta denizde seyahat bile edemezler. Deniz korkusu da çok görülen fobilerden birisidir.

Emetophobia

Emetophobia

İnsan kusmaktan korkar mı? Evet korka bilir ve kusma fobisine sahip çok kişi varmış meğer.

Hylophobia

Hylophobia

Orman korkusu yaşayan kişiler ormanlardan ve çok ağaç olan bölgelerden geçemez, buraların içerisine giremezler. Sahillerde yaşamaya devam o yüzden.

Blennophobia

Blennophobia

Sümük veya mukus korkusu olan bu fobi hakkında pek bir şey demek istemiyorum. Mevzusu bile iğrenç. :)

Ophidiophobia

Ophidiophobia

Ophidiophobia, Türkçe yılan korkusu olarak bilinir ve yılanların canlısını bırakın tv ekranında hatta fotoğraf ve çizimlerde bile görmeye dayanamazlar.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu