EDİTÖR BAŞVURU
ListelerYaşam - insan

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

İkinci el araba almak gerçekten zor bir süreç, ikinci el araba bakarken ve alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini 10 maddede sıraladık.

Herkes bir arabası olsun ve toplu taşıma çilesinden kurtulsun ister, peki alacağınız araç hayalinizdekine gerçekten benziyor mu?

1. Aracın İhtiyaca Uygun Olması;

Tehditkar bir araç istiyorsanız beyaz toros vazgeçilmezdir.

Aracın İhtiyaca Uygun Olması

2. Bayandan Az Kullanılmış;

Bu gibi tabirlere dikkat ediniz her bayan titiz olmayabilir, özellikle ülkemizde trafikte karşılaştığımız bayanları göz önüne alırsak.

Bayandan Az Kullanılmış

3. Kazalı Araç

Tavan ve direklerine dikkat edin takla atmış arabalardan uzak durun. Bunlar genelde sanayide ustalar tarafından diğer hurda araç parçalarından voltran gibi birleştirilmiş araçlardır.

Kazalı Araç

4. Çürümüş Araç

Eski model araçlarda çürümelere dikkat etmek gerekir genelde bagaj ve kaputtan başlar. Alırken buralara detaylı bakmanızda fayda var. Bir de aracın zemininde olabilir Fred Çakmaktaş gibi ayaklarınızla durdurmak istemiyorsanız oradan yavaş yavaş uzaklaşın.

Çürümüş Araç

5. Modifiyeli Arabalar

Aracın çok fazla modifiyeye maruz kalmamasına dikkat edelim. Bu araçlar genelde ciddi anlamda yorulmuş ve “bıraksalar da gitsek artık” diyen araçlardır.

Modifiyeli Arabalar

6. Araba Parçaları

Bakım ve parçalarının kesenize uygun olmasına dikkat ediniz. Aldığınız araç kesenize uygun olabilir ama bakım ve onarım bedelleri kesenizi delip geçmesin.

Araba Parçaları

7. Arabasına Bağımlı Olanlar

Araçlarına isim takmış veya akraba bağı ile bağlanmış kişilerden uzak durun. Evet araçları temizdir ama paranız olsa da alamayabilirsiniz. Onlar için aracını satmak kızını evlendirmek gibidir. Sizi adeta bir damat gibi yazılı ve sözlü sınava sokabilirler.

Arabasına Bağımlı Olanlar

8. Herkese Uygun Araba

Eğer eşinizle birlikte kullanmayı düşünüyorsanız, onun da rahat edebileceği araçlar bakmalısınız. Eşinizin önünü görebileceği, çok büyük olmayan, hidrolik direksiyon gibi özelliklerde bakmanız daha mantıklı. Belki de daha dayanıklılarına bakmalısınız.

Herkese Uygun Araba

9. Modifiye Yapacak Olanlar

Modifiye Yapacak Olanlar

Eğer hızlı ve modifiyeye uygun bir araç arıyorsanız, kesinlikle düşündüğünüz aracı kullanmış kişilerden fikir edinin. Araçların bir çoğunda kronik arızlar mevcuttur. Bunlar hakkında bilgi toplamanızda fayda var. Çünkü sizde bir gün uçmayı deneyeceksiniz.

10. Eğer Paranız Varsa

Eğer Paranız Varsa

Eğer bunun için sağlam bütçe ayırdıysanız ve çok paranız varsa bu 9 maddeyi umursamaz, gider en güzelini alır gelirsiniz.

İlginiz Çekebilir

Bir Yorum

  1. İkinci el araç alımı gerçekten oldukça özen gösterilmesi gereken bir konu. Araç check up işlemlerini doğru yerden yaptırmak çok önemli. Ayrıca aracın alınacağı kişinin dürüstlüğünden de emin olmak gerek.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu