Gezi Rehberi

Hz. Mevlana Müzesinin Sırları

Hz. Mevlana Müzesinin okuduğunuzda gerçekten şaşıracağınız özellikleri..

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki mutlaka gidip görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Gidenler bilirler bambaşka bir havası vardır. İçeri girdiğiniz andan itibaren soluduğunuz her nefesin tarihin derinliklerinden geldiğini hissedersiniz. Manevi haz ve huzuru ise kelimelerle tarif edilemeyecek düzeydedir. Bir takım özellikleri de vardır ki çoğu kişi tarafından bilinmez. İşte bunların bazıları;

Mevlana hazretlerinin türbesinin inşasında zamanının teknolojisi ve bilimin ötesinde bir takım teknikler kullanılmıştır.

Örneğin binanın yapımı sırasında harca yumurta beyazı katılarak harcın daha dayanıklı ve sağlam olması sağlanırken aynı zamanda türbe içine karınca, böcek gibi haşeratın girmesi de engellenmiştir. Yumurta akı öylesine bir sağlamlık katmıştır ki duvara çivi çakmak bile oldukça zordur.

Türbe içerisinde el yazma Kur’an-ı Kerimler bulunmaktadır ve bu Kur’anlar yüzyıllardır bozulmadan deforme olmadan ilk günkü orjinalliğini korumaktadır. Kur’anlar mum isi ile yazılarak nemden ve güvelerden etkilenmemesi sağlanmıştır.

Hz. Mevlana Müzesi sırları

Öyle ince mühendislik harikaları bulunmaktadır ki bunlardan bir tanesi de türbenin ve içindeki eserlerin insanların ağzından çıkan havadan, su buharından oluşacak nemden etkilenmemesi için düzenekler yapılmıştır. Bu nem toplanarak bina içinde birikmeden bertaraf edilmektedir.

Müze içinde kesinlikle örümcek göremezsiniz bunun sebebi ise belli başlı yerlere asılan devekuşu yumurtasıdır. Örümcekler devekuşu yumurtası olan yere girmezler.

Hz. Mevlana Müzesi sırları

Son olarakta Mevlana hazretlerinin cenazesi şu anki sandukanın bulunduğu yerin altındadır. Ve şu ana kadar bir kişi hariç mezara kimsenin girmediği rivayetler arasındadır. 4. Murat türbe ziyareti sırasında mezarı görmek istediğini söylemiştir fakat izin verilmemiştir. Bunun üzerine 4. Murat tesbihini mezarın açıklık olan bir yerinden mezarın içine atar ve birinin almasını ister. Bunun üzerine 7 yaşında bir çocuğu tesbihi alması için mezara sokarlar ve sonrasında o çocuğun bir daha hiç konuşmadığı söylenir. Bunlar tabi ki birer rivayettir ne derece inanılabilir bilemeyiz.

pomeranian boo fiyatları

shafiq rehman

DEVELOPER http://www.pakistanjobs.pk/

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu