Faydalı Bilgiler

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Ramazan meyvesi olarak bilinen, dinimizde oldukça geniş bir yeri bulunan ve oruç açmak için kullanılan hurmanın faydaları nelerdir? Hurma genellikle Ramazan aylarında tüketilse de bazıları onu sık sık yemektedir. Peki ama siz de hurmanın yararları hakkında bilgi almak ister misiniz? Eğer bu konuda detaylı bilgi arıyorsanız, kesinlikle yazının devam kısmını incelemelisiniz. Hakkında daha önce duymadıklarınızı burada okuyacaksınız.

Hurmanın Yararları Nelerdir?

Mayhoş bir tadı bulunan, hoş bir görünüme sahip olan hurmanın yararları saymakla bitmiyor. Tabiri caizse tam bir şifa deposu olduğunu söylemek mümkün. Öncelikli olarak kansere iyi geldiğini, hafızayı güçlendirdiğini, kalp sağlığını koruduğunu, bol miktarda antioksidan içerdiğini söylemeliyiz. Eğer tüm yararlarını merak ediyorsanız, yazının devamında bulunan maddeler size yardımcı olacaktır.

  • Bol miktarda vitamin ve mineral kaynağı olan hurma, bünyesinde A, B1, B2 ve C vitaminlerini barındırıyor. Bunun yanında besin lifi, protein, yağ ve şeker bulunuyor. Ayrıca flor ve selenyum bakımından da zengindir.
  • Diş sağlığına son derece iyi gelmektedir. Bol miktarda flor barındırması, dişlerin daha güçlü olmasına yarar sağlıyor.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kanser önleyici özelliği bulunan selenyum bakımından oldukça zengindir. Bu da onun önemli bir özelliği olarak dikkat çekiyor.
  • Hurma, Beta-karoten içermektedir. Yapılan bir araştırmaya göre uzun süreli kullanımda hafızaya son derece iyi geldiği tespit edilmiştir.
  • Besin lifi açısından tam bir ideal besindir. Yüksek miktarda lif bulundurması, göğüs, rahim ve kolon kanseri riskini azalttığına dair bir işarettir. Bununla birlikte yine yapılan araştırmalara göre Araplarda kalp rahatsızlıkları ve kanser riskinin çok az olduğu belirlenmiştir.
  • Kalp sorunlarına son derece iyi geldiği bilinmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, hurmanın faydaları arasında gösterilmektedir.
  • Kalp ve damar sağlığı açısından hurma tüketmek son derece önemlidir. Damar sertliğine iyi geldiği ve kolesterolü yok ettiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre bol bol hurma tüketen Arapların kolesterol, damar sertliği ve kalp rahatsızlıkları gibi sorunlara yakalanma risklerinin çok az olduğu tespit edilmiştir.
  • Yüksek oranda antioksidan barındırıyor olması, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlıyor. Bunun yanında yaşlanma karşıtı bir meyve olarak da ön plana çıkıyor.
  • Doğumu kolaylaştırdığı yapılan incelemeler sonucu ortaya çıkmıştır. Hurma tüketen annelerin herhangi bir tetikleyici olmaksızın doğuma başlama oranlarının %96, tüketmeyenlerin %76 olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında hamilelikte hurmanın faydaları arasında rahim açıklığının daha fazla olduğunu söylemeliyiz. Tüketenlerin yaklaşık 3,52 iken tüketmeyenlerin 2,02’de kaldığı söylenebilir.

Hurmanın Hayatımıza Etkileri

Hurmanın Hayatımıza Etkileri

Kanser önleyici, kalp ve damar sağlığı açısından kolesterol düşürücü, yaşlanma karşıtı etkilere sahip, doğumu kolaylaştırması ile ön plana çıkan, hafıza kaybını önleyen hurma, hayatımızdan eksik edilmemelidir. Kesinlikle sandığınızdan da fazla faydası bulunmaktadır. Tabii bünyesinde yağ, protein ve şekerin bulunması biraz dikkatli olunması gerektiğine bir işarettir. Siz de hurma tüketimini tam seviyesine göre ayarlamalısınız. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu asla aklınızdan çıkarmamalısınız.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu