HaberlerListeler

Huawei Kendi İşletim Sistemini Geliştirdiğini Açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri, son zamanlarda Çinli teknoloji üreticisi markalara sürekli bir baskı uyguluyor. Bundan en çok zarar gören firmaların başında ZTE ve Huawei geliyor. Başkan Trump son açıklamasında ABD dışında da müttefik oldukları ülkelerin Çinli markaları kullanmamaları durumunda maddi teşvik verebileceklerini söylemişti. Her fırsatta ABD menşei firmalarında Çinli üreticilere hizmet veya ürün satmasını engellemeye çalışması Çin’de yer alan bir çok kuruluşta endişelere neden olmaya başladı.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Huawei, telefonlarında kullandığı Android işletim sisteminde ileride Google’a yapılabilecek bir baskı sonrası sorun yaşanabilmesi ihtimaline karşı Android’in yerine kullanabilecekleri işletim sistemini geliştirmeye başladı. 

Şimdilik KirinOS olarak bilinen işletim sistemiyle ilgili olarak bir süredir söylentiler dolaşmaktaydı fakat firma yetkilileri bu konuda hiç bir açıklama yapmıyorlardı. Bu konuda son olarak Huawei başkan vekili Bruce Lee, Çin’in en büyük sosyal paylaşım sitesi Weibo üzerinden paylaştığı gönderide bu söylentiyi doğrulaşmış oldu.

FuchsiaOS üstünde testler yapılmaya devam ediliyor.

Bütün bu gelişmelere rağmen Goole ilede aralarındaki sıkı bağlantıyı tehlikeye atmak istemeyen Huawei, Google’ın yeni işletim sistemi olan FuchsiaOs üzerinde testlerini yapmayada devam ediyor. Bir yandanda kendi işletim sistemi konusunda işleri hızlandırıdığı düşünülüyor.

Huawei KirinOS işletim sistemini çıkartırsa başarılı olur mu?

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu