Ekonomi ve Finans

Hisse nasıl satın alınır?

Daha önceki yazımda yatırım hesabı açmak ile ilgili bir giriş yapmıştım. Şimdi devamına geçelim.

Yatırım hesabı açtıktan sonra hisse alım satım işlemlerine geçebiliriz. Öncelikle “lot” ne demektir bunu söyleyelim. Lot hisse adeti manasına gelmektedir. Yani 100 lot x hissesi almak demek, 100 adet x hissesini satın almak demektir. Pek bir esprisi yok ama bu işin de terminolojisi bu şekilde.

Hisse nasıl satın alınır?

Hisselerin değerleri şirketlerin kar zarar oranları, yatırım faaliyetleri, olumlu ya da olumsuz haberleri, hisselerine talepleri gibi çeşitli faktörlere göre gün içinde pek çok kez değişir. Ancak gün iki seansa bölünmüştür ve ortalama her seansta %10 dan fazla düşüş veya yükseliş beklenmez. Bu sayede birden batmak ya da birden zengin olmanın önüne geçilmiş sayılır. Bazı istisnalar mevcuttur ancak bunlar şimdilik sizin için gerekli değil. Ancak bu yazıyı okuyup hisse almaya kalkışacaksanız kurumsal olmayan firmalardan kaçınmanızı ve değeri 1 TL’nin altında olan hisselere bulaşmamanız öneririm.

[irp]

Hisse almak için bankanızın menüsünden hisse alım bölümüne girmeniz ve güncel fiyat üzerinden teklif yapmanız gerekmekte. X hissesinin 10,04 TL olduğunu varsayalım, alış da vereceğiniz fiyat 10,05 olur ise hisseyi direkt alabilirsiniz demektir. Eğer fiyatın daha altında bir teklif verirseniz gün içi değişimlerde o fiyata gelene kadar bekler ve o fiyata geldiğinde alım yapar. Yine aldığınız hissenin satışı da benzer mantıkla işlemektedir. Yine bu işlemlerinde bazı istisnaları mevcuttur ancak giriş için anlatılması kafa karışıklığına yol açacağını düşünmekteyim.

Bu arada borsanın altın kurallarından birinden bahsederek yazımı bitireyim. Borsada hisse alınacak nakit, atıl durumdaki paradan sağlanmalıdır. Yani o paraya en az 1-2 sene ihtiyaç duyulmayacak olmalıdır. Bu sayede hisse değeri düştüğünde ani yanlış kararlar verilmemiş olur ve hissenin tekrar yükselişe geçeceği zaman beklenmeden satılmamış olur. Unutmayın satılmamış hisse zarar etmemiştir.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu