Faydalı BilgilerListeler

High Definition (HD) Yayın Nedir?

HD ready

HD ready

HD yayın, diğer normal standart yayınlara göre oldukça kaliteli bir görüntüyü kullanıcılarına sunmaktadır. Son yıllarda televizyon kanallarının pek çoğu da HD yayına geçmiş olmak ile birlikte en ufak ayrıntıları bile gözden kaçırmanız mümkün olmuyor. Artık neredeyse tüm televizyon kanallarında, netlik en yüksek derecede ve izlenilen programlarda da en ufak detaylara kadar kareler göze çarpmış olmaktadır.

İlgili Makaleler

HDV

HD ibaresinin aldığıher yerde yüksek görüntü teknolojisi destekleniyor diyebiliriz. Örneğin, HDV ise, yüksek görüntü kaliteli video olarak tanımlanması mümkündür.

ULTRA HD

İlk zamanlarda sadece HD yayınlar ortaya çıkarken, artık günümüz teknolojik gelişimleri ile birlikte ultra HD olarak karşımıza çıkması mümkündür. Daha yüksek, daha kaliteli görüntüler televizyonlarımızda karşımıza çıkarken, akıllı televizyonların en çok dikkat edildiği özellikleri arasında yer alıyor. Yine Full HD görüntü kalitesi de 1080 p olarak adlandırılırken, bunun arkasından ise 3D teknolojisi ve 4K görüntü kalitesi gelmektedir.

3D görüntü kalitesi

Artık bildiğiniz gibi standart tüplü televizyonlardan çok daha farklı olarak evlerimizde akılı televizyonlar, SMART TV kapsamında yer alan teknolojik aletler kullanılmaktadır. Akıllı televizyonların ilk sürümlerinde en çok dikkat çeken özellikler arasında Full HD ve 3D özelliklerini taşıyor olması yer alıyordu. Elbette ki 3D teknolojisi, buna uygun olarak dizayn edilen gözlükler ile birlikte görüntünün 3 boyutlu hale gelmesini olanak sağlamaktaydı. Bunun yanısıra sunulan kaliteli görüntü ile film ve dizi keyfini en iyi şekilde yaşıyor olmuştuk.

4K görüntü kalitesi

3D görüntü teknolojisinden sonra da kullanıcılarına sunulan 4K ultra HD video kalitesi mükemmel ötesi bir özellik olarak akıllı televizyonlarda yer almaya başladı. Her yıl olduğu gibi 2016 yılına da özel olarak dizayn edilen bu modellerde 4K görüntü teknolojisini bulabilmek mümkündür. Artık 3D gözlüklere gerek kalmadan, resmen karenin içerisinde gibi görüntü kalitesi alabilmek ortaya çıkmış durumda.

Her kadar HD görüntüde renk canlılığı ve parlaklığı açısından iyi bir yere sahip olsa da, yine deFull HD ve 4K görüntü kalitesi arasında açık ara farkları görebilmek mümkün olmaktadır. Eğer ki bu farklar arasında neler var diye merak ettikleriniz var ise maddeler halinde birkaç özellikten bahsederek, sizlere yardımcı olalım.

  • HD yayınlarda en düşük görüntü kalitesi olarak, 1280x 720 çözünürlüğü boy gösterirken, Full HD yayınlarda bu en üst düzeyde tutulmaktadır. Bu durumda da 1080x 1920 çözünürlüğü ile açık ara önde olduğu gayet net ortadadır.
  • Kullanılan renk sayısı, elbette ki birbirleri arasında yer alan farkları ortaya koymaktadır.
  • Enerji tüketimi açısından, enerji tasarruflu olan televizyonlarda çok açık ara fark bulunmadığından elbette ki FULL HD televizyonları tercih etmek daha mantıklı görünmektedir.
  • Renklerin canlılığı, parlaklığı ve netliği ancak ikisi arasında yapılan görsel karşılaştırma ile anlaşabilecektir. Böylelikle aralarında görüntü kalitesinin farklını bariz bir şekilde görebileceksiniz.

HD ready ve HDTv arasında ne fark var?

HD Ready, kullanılan HD yayın olarak adlandırılabilir. Fakat HDTV ise, HD görüntü kalitesini destekleyen bir televizyon ürünüdür. Elbette ki en iyi performansı alabilmek için, HD yayın destekleyen bir televizyon tercih etmek önemlidir. Bu durumda kesintisiz ve daha net bir görüntü alabilmek mümkün olabilecektir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu