İlginç BilgilerListelerYeme - İçme

Hiç ummadığınız yiyeceklerde çok yüksek miktarda tuz var

İstatistiklere göre pek çok insanın günlük tuz tüketimi 3400 miligramı buluyor. Yemeklerinize az tuz katmaya çalışsanız da dışarıdan hazır aldığınız gıdalar bu çabanızı baltalıyor olabilir. Bazen sıcak çikolata gibi tatlı ürünlerde bile yüksek miktarda tuz kullanılıyor.

İşte sodyum oranı çok yüksek o sürpriz gıdalar.

1. Unlu mamuller

İlgili Makaleler

unlu mamüller

Fırından aldığınız poğaça, açma, hazır börek gibi mamullerde 500 miligrama varabilen oranlarda tuz bulunuyor. Üzümlü, tatlı bir hamur işinde bile 287 mg sodyum bulunabiliyor.

2. Salata sosları

Salata sosları

Hazır salata soslarının bir çorba kaşığı en az 250 mg tuz içeriyor. Salata sosunuzu kendiniz yapmanız hatta salataya mümkün olduğunca az yağ ve tuz koymanız yararlı olabilir.

3. Dondurulmuş hazır yiyecekler

Dondurulmuş hazır yiyecekler

Isıtıp yenmeye hazır dondurulmuş yiyeceklerin bazılarında tuz oranı 1800 miligrama kadar çıkıyor. Ekstra tuz vücutta ödeme ve yüksek kan basıncı gibi pek çok sağlık sorununa yol açıyor.

4. Tahıl gevrekleri

Tahıl Gevrekleri

Bir kase sütlü tahıl gevreğinde 200 – 250 mg tuz bulunuyor. Bazı gevreklerde çok yüksek oranda şeker de var.

5. Tüm konserveler

Koserveler

Konservelerde gıdanın bozulmasını önlemek içişn çok yüksek miktarda tuz bulunuyor. Yarım bardak konserve bezelyedeki tuz miktarı 290 miligramı bulabiliyor. Aynı miktardaki tavuk suyundaki sodyum oranı ise 1571 mg.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu