EDİTÖR BAŞVURU
Kültür - Sanat

Her yazdığını okutan 5 polisiye roman yazarı

Okuyucularını gerim gerim geren ve bu nedenle her yazdığını okutan 5 polisiye roman yazarı ile karşınızdayız.

Hemen her kitaplarında kurdukları olay örgüleriyle okuyucusunu bağlamayı başaran polisiye gerilimin usta kalemlerini bir dedektif edasıyla inceleyip biraz daha yakından tanıyalım.

1. Dan Brown

dan brown polisiye roman

İngilizce öğretmenliğinden yazarlığa Dijital Kale romanıyla geçiş yapan Dan Brown, kriptolojiye ve gizli örgütlere duyduğu ilginin karşılığını ilk kitabında alarak listelerde ilk sıraya yükselir. Okurları tarafından yazarın alt benliği olarak nitelenen Robert Langdon karakterinin sürüklediği seriyle birlikte dünya çapında bir üne kavuşan yazarın Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci’nin Şifresi ve İhanet gibi kitaplarının filmi de yapılmıştır.

2. John Verdon

 

Yarattığı Dave Gurney karakteriyle tüm dünyada bir anda tanınan John Verdon, 2011 ile 2014 arasında basılan ve dilimize de çevrilen dört polisiye romanıyla edebiyat dünyasına bir hayli hızlı girdi. Aklından Bir Sayı Tut, Gözlerini Sımsıkı Kapat, Şeytanı Uyandırma ve Peter Pan Ölmeli kitaplarına yenilerinin de ekleneceğini umuyoruz.

[irp]

3. Tess Gerritsen

Tess Gerritsen

Antropoloji eğitimi alan Tess Gerritsen, stajını tamamladıktan sonra ayrıldığı doğum izni sırasında kaleme aldığı Büyük Takip romanı ile ilgi çeker. Romanlarında kullandığı detayların yanı sıra suç ve olay örgülerini kusursuzca kurması sayesinde Stephan King üstadın da ilgisini çekmeyi başaran yazar Hasat, Yörünge ve Cerrah gibi kitaplarla polisiye roman dünyasındaki yerini sağlamlaştırdı.

4. Jean-Christophe Grange

Jean-Christophe Grange

İlk romanı Leyleklerin uçuşu ile kısa zamanda en çok okunan yazarlar arasına giren Jean-Christophe Grange, yedi yıl sonra yazdığı ikinci romanı Kızıl Nehirler ile dünya çapında tanındı. Kızıl Nehirler’in yanı sıra Taş Meclisi ve Kurtlar İmparatorluğu kitapları senaryolaştırılarak sinemaya aktarıldı.

5. Ahmet Ümit

ahmet ümit kitapları

 

Çıplak Ayaklıydı Gece adlı öyküsüyle edebiyat dünyasına adım atan Ahmet Ümit, Bir Ses Böler Geceyi ve Masal Masal İçinde gibi eserlerin ardında yazdığı Sis ve Gece ile polisiye yazarı olarak nitelenmeye başladı. Başkomiser Nevzat karakteri yazarın alter egosu olarak anılmaktadır.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu