Sağlık

Hepatit Nedir?

Hepatitin tanımı nedir?

Hepatit, karaciğerde iltihap virüsü oluşmasıdır. Bu iltihaplanmadan sonra bir çok farklı belirtiler gözlenmektedir. Bu nedenlerin bazıları virüslere bağlı, bazıları ise değildir. Bazı toksak etkili ilaçlar ve bağışıklık sistemi (immün sistemi) sorunlarında karaciğer karaciğer iltihabının bedenimizde oluşmasına sebep olabilir.

Hepatitin oluşmasının en büyük sebebi ise, dönemeç hepatittir. Hepatit beyanı ile iste bu Dönemeç Hepatitler anımsatmak istenmektedir. Karaciğerin yeni, alevli iltihabına ”Akut Viral Hepatit” 6 aydan uzun süren şekli ise ”Kronik Viral Hepatit” adı ile bilinmektedir.

Hepatit b nedir

Hepatit B nedir?

Karaciğerde bulunan hücrelere hasar oluşturan, kanser ve siroza sebep olabilen Hepatit B; cinsel ilişki ile, ısırık ile, kullanılmış enjektör ile, iğne ile, dövme ve kulak delme cihazları ile geçmektedir. Doğum esnasında anneden bebeğe de geçer. Gözlemlenebilme süresi, 6 ila 23 hafta arasındadır. Koyu renkte idrar, açık renk gaita, sarılık, yorgunluk, ateş gibi belirtileri gösterebilir.Bazen de hiçbir belirtisi gözlemlenemez. Buna önlem almak için traş aletlerini, bıçaklarını, ustura, berber makaslarını, ruju, diş fırçasını ve benzeri ürünleri kimseyle ortak kullanmamak gerekir. Korunmasız cinsel temas ile de riski bulunmaktadır.

Hepatit c nedir

Hepatit C nedir?

Hepatit C, kan ve kan ürünü olan şeyler ile bulaşabilen bir virüstür. Farklı yollarda bulaşma riski ise daha henüz kanıtlanmış bir olayı bulunmamaktadır.Cinsel ilişki ile bulaşma riski oldukça düşüktür hatta hiç yok da diyebiliriz. Kuluçka zamanı, 2 hafta ila 6 ay süre aralığındadır. Hepatit C, bu virüs bulaşmış kişilerin yüzde 30 ila 90 arasında kronik halde, yüzde 5 ila 30 arasında ise siroz hastalığı ile kendisini ortaya çıkarır. Oldukça değişik kronik karaciğer rahatsızlıklarında Hepatit C virüsünün daha henüz hangi rolü uyguladığı açığa çıkmamıştır. Bir çok karaciğer sirozu tiplerinde, Hepatit C virüsü ortaya çıkmıştır.Hepatit C nin daha henüz bulunmuş bir tedavisi bulunmamaktadır.Bir tedavi aşısı üzerinde ise hala denemeler ve testler yapılmaktadır.

Sağlıklı bir beden için hepatit olmamak için ise Alkol, sigara vb kullanmamak gerekir. Bunlar virüsü daha da ileri safhaya taşımaktadır.İçtiğimiz sulara dikkat etmemiz gerekir. Yediğimiz besinleri iyi yıkayarak yememiz gerekmektedir. Eğer Hepatit var ise tedavimizi eksiksiz ve zamanında olmamız gerekmektedir.Sağlıklı ve sevgiyle kalın.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu