ListelerSağlık

Hepatit C Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit C nedir? Hepatit C Tedavisi Nasıl Yapılır? Hepatit C Belirtileri Nelerdir? Hepatit C hakkında detaylı bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Virüs HCV enfeksiyonunun sonucunda meydana gelen bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit C virüsü enfekte vücuda girmesinden itibaren kuluçka süresini başlatır. Bu süre içinde belirti vermeyebilir. Çok uzun yıllar latent dönem denilen gizli dönem geçirerek hastalık virüsü yokmuşçasına bireyi rahatsız etmez. Vücut direnci düşmeye başladığı anda sahip olduğu gizli dönemden uyanarak tüm belirti ve bulguları ile ortaya çıkar. Hepatit C virüsünün vücuda giriş yolları ise şöyledir:

• Madde bağımlılarının ortak enjektör kullanması sonucu damar yolundan bulaşma
• Sağlık personellerinin hastane ortamında kullandıkları kesici-delici aletler ile yaralanma(iğne batması) sonucunda
• Hepatit C taşıyıcısı olan anneden plasenta yolu ile bebeğe bulaşma söz konusu olabilir.
• Jilet kullanımı, kuaförlerdeki ortak kullanılan araç ve gereçler, kulak deldirme aparatlarının ortak kullanımı sonucunda bulaşma söz konusu olabilir.

Hepatit C Belirtileri Nelerdir?

Hepatit C Belirtileri Nelerdir?

  1. Hastalık genellikle kan yolu ile bulaşmaktadır,
  2. Akut veya kronik olabilir vücuda girdikten altı ay içinde olan kısa süreli bir hastalıktır.
  3.  Kuluçka süresinden sonra belirtiler aniden ortaya çıkabilir.
  4. Ateş, üşüme, titreme
  5.  Karın ağrısı
  6.  İdrar renginde koyulaşma
  7. Göz ve ciltte sararmalar görülmesi

Hepatit C Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hepatit C Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi için hastaya interferon ve ribavirin verilir ama belirli yan etkilere sahip ilaçlardır. Tedaviye başlandıktan sonra hastanın tetkikleri belirli aralıklarla yapılarak kan değerlerindeki normale dönüş süreci hasta açısından çok önemlidir. Hasta bütün değerleri düzelip, kendini iyi hissedene kadar mümkünse hastanede tedavi edilmelidir. Günlük aktiviteleri hastane içerisinde de desteklenebilir.

Bunlara ek olarak aile desteği ve moral tedavinin olumlu bir sonuç vermesi için önemli iki unsurdur. Tedavide kullanılan ilaçların yan etkisi de tedavi kadar önemlidir. Özellikle karaciğer hassas olduğu için karaciğer üzerine olan belirtiler sıklıkla izlenmesi gerekir. Birey alkol kullanıyorsa bu dönemde ve sonrasında alkolü şiddetle bırakması önerilir. Alkol alınmaya devam edildiği sürece karaciğer gittikçe hassaslaşır ve tedavi süreci uzayarak birey bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenir. Hepatit ilaçları dışında kullanılan başka ilaçlar ver ise mutlaka hekime sorularak kullanılmalı ve bu ilaçların da etkileri bilinmelidir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu