Kimdir?

Henry Ford Kimdir?

Henry Ford Kimdir?

Henry Ford, Otomobil fabrikası Ford Motor Company’i kurmuştur. Ford un otomobil imalatındaki krokisi yalnızca endüstri alanında değil kültürel alandaki gelişimlere de vesile olmuştur. 1879 senesinde evinden ayrıldı ve makinistliği öğrenmek için Detroit e yerleşti.

henry ford'un hayatı
Ford öğreniminden hemen sonra iş buldu ve benzin motorları üzerine çalışmalar yaptı. Clara Bryant ile izdivaç ettikten sonra bir kereste fabrikası ile parasal vaziyetini iyi bir hale getirdi. Thomas Alva Edison’in kurduğu Edison Illuminating Şirketi’de 1881 senesinde mühendisliğe başladı. Dünyaca tanınmış kişi buluşçu Edison ile Ford sonraki senelerde arkadaş oldular. Başmühendisliğe yükselişinden sonra benzin motorları için yeterince vakit ve para ayırabildi.

Quadricycle isimli aracın gelişimini tam 1896 senesinde bitirdi. Mevzu bahis başarının hemen peşinden Edison Illuminating’den ayrılarak, başka yatırımcılarla beraber 1899 yılında Detroit Automobile Şirket’i kurdu. Kendi modellerinin üstünlüğünü göstermek emeliyle otomobillerini başarıyla diğer üreticilerin araçlarıyla rekabet etti.

Ancak 1901’de Detroit Automobile Company iflas etti. Henry Ford 1903 te 11 paydaş ile beraber yirmi sekiz bin dolar anapara ile Ford Motor Company’i kurdu. Model T 1908 de piyasaya sürüldü ve 1913 e kadar üne kavuştu. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ de tüm caddelere ve sokaklara dağıldı. Aynı sene fabrikalarında yürüyen bantlının imalatı başlatması verimliliği yüksek derecede çoğalttı.

Model T ile 1927 seneye kadar 15 milyon araç satıldı ve büyük bir rekor kırıldı. Bu rekor 45 sene müddet dorukta kaldı. Henry Ford’un çalışanlarına karşı özel bir tutumu vardı.

 

Henry Ford hayatı
Henry Ford

Çalışanların 1913 seneninde yalnızca 8 saatlik çalışma gününe karşı aldıkları 5 US Dollar günlük fiyat, 1918 seneninde o vakte göre fevkalade miktar olan tam 6 Dolara yükseldi. Ayrı olarak Ford çalışanlarına kara katılım arz ediyordu. Bu sayede çalışanlar işlerini daha büyük verim ve fedakârlık ile yapıyorlardı. Otomobil imalatının, bant teknolojisinin ve seri imalatında kralı olarak bilinir.

 

Henry Ford Kimdir?

Rençper çocuğu, makinist çırağı, keresteci, mühendis ve işadamı… Henry, bir tek bant imalatını yapsaydı dahi ekonomi tarihinde ehemmiyetli bir yere sahip olurdu. Ancak biz onu daha çok Ford şirketinin kurucusu bir kişi olarak biliyoruz. Aslında tüm servetini geliştirdiği bir fikre borçlu… Sadece o mu? Bant imalatının bu kadar dağılması sayesinde tüm dünyadaki fabrikalarda verimliliğin artışıyla, binlerce fabrikatör servetini o fikre borçlu.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu