ListelerYaşam - insan

Hemen Kilo Vermek İsteyenler için 20 Pratik Zayıflama Yöntemi

Kilo vermek, gerçek bir sabır ve emek işidir. 20 kolay zayıflama yöntemi ile sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo kaybı yaşanabilecektir.

Kilo vermek, gerçek bir sabır ve emek işidir. Herkes fazla kilolarından bir an önce kurtulmayı istese de, iş bunun için çaba göstermeye geldiği zaman vazgeçmektedir. Ancak kolay ve başarılı yöntemlerin keşfedilmesi ile, beklendiğinden daha hızlı şekilde de fazla kilolardan kurtulmak mümkün. 20 kolay zayıflama yöntemi ile sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo kaybı yaşanabilecektir.

Metabolizmayı Hızlandırmak

Başlamadan Önce İnanmak Gerekiyor

Öncelikle kilo vermeye karar verildiği andan itibaren buna gerçekten inanmak gerekiyor. İnanmak başarmanın yarısı sözü klişe gibi görünse de aslında çok doğru. Zayıflamak düşündüğünüz kadar zor değil, bu düşünceye inanın.

Basit Egzersiz Deyip Geçmeyin

Çok iyi spor aktiviteleri yapmak için zamanınız olmayabilir. Bu, tamamen spor yapamayacağınız anlamına gelmiyor. En basit egzersizler bile zayıflamak için etkili olacaktır. Evde yapılacak küçük aktiviteler ile hareketlenme zamanı.

Kaliteli Protein, Karbonhidrat ve Yağ ile Tanışma Zamanı

Vücudun proteine, karbonhidrata ve yağa her zaman ihtiyacı var. Ancak üçünün de kaliteli olan alternatiflerini bilmek gerekiyor. Katı yağlar yerine zeytinyağı, badem yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı seçenekler tüketilmelidir. Fast food içerisinde yer alan etten asla kaliteli protein gelmeyecektir. Beyaz et, kırmızı et, yumurta, süt ve balık bizim kaliteli protein ihtiyacımızı karşılar. Beyaz ekmek, hamur işi ve bunun gibi gıdalar da kaliteli karbonhidrat değildir. Tam buğday ürünleri, kepekli pirinç ve karbonhidrat ihtiyacı için makarna en iyisidir.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Daha Fazla Su

Vücudun su ihtiyacı ne kadar fazla karşılanırsa, yağ yakımı ve metabolizma da o oranda hızlanacaktır. Bu nedenle bol su tüketimi ihmal edilmemeli.

Tatlı İhtiyacını Karşılamanın Daha Sağlıklı Yolları Var

Birçok insan için zayıflama sürecinde en zor kısım tatlı ihtiyacı. Ancak tatlı ihtiyacını karşılamanın da daha sağlıklı yolları var, öncelikle bunu kabullenmek gerekiyor. Meyveler, sütlü tatlılar ve lifli gıdalar ile şeker ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak mümkün.

Hayatınıza Daha Fazla Hareket Kazandırın

Spor yapmaya hiç vakti olmayanlar, masa başında çalışanlar ve hareketsiz bir hayat sürenler bu duruma çare bulmalı. İşe ya da eve daha uzun yoldan yürüyerek gitmek, araçtan daha erken inerek yürümeyi tercih etmek, asansör kullanmayı bırakmak ve bunun gibi basit alışkanlıklar, çok şeyi değiştirir. Vücudun sürekli hareket halinde olması gerekiyor. Masa başında çalışan bireylerin ara ara ofiste yürümesi bile iyi gelecektir.

Uykunun Zayıflama Konusundaki Önemi

Yorgun bir vücut, fazla kilolara karşı savaş veremez. Bu nedenle günlük en az 8 saatlik uyku ihtiyacı karşılanmalıdır. Vücut ne kadar dinlenirse, o derece hızlı şekilde kilo verecektir.

Yağ Yakıcı Besinlerin Gücü

Yağ yakımını hızlandıracak, uzun süre tok tutacak ve metabolizmayı hareketlendirecek gıdalar beslenme alışkanlıklarına dahil edilmelidir. Avokado, Hindistan cevizi yağı, yeşil çay, şekersiz kahve, acılı sebzeler, baharatlar ve muz gibi birçok sağlıklı gıda buna örnektir.

Zayıflama

Zayıflama Konusuna Gerçekçi Yaklaşın

Elbette bu yöntemler ile hızlı bir şekilde kilo vermek mümkün. Ancak bir haftada 10 kilo vermek gibi gerçekten uzak düşüncelere de inanmamak gerekiyor. En sağlıklı ve dengeli şekilde verilen kilo,  hızlı ve sağlıklı olandır.

Sağlık Kontrolünden Geçmeyi İhmal Etmeyin

Her vücudun ihtiyacı ve kilo verme şekli farklılıklar gerektirir. Kimi bireylerin sağlık problemlerinden dolayı kilo veremediği bilinmektedir. Bu nedenle önce sağlık problemleri çözülmeli, vücudun ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Gece Yemek Yemeye Veda Edin

Gece tüketilen besinler her zaman daha lezzetli gelmektedir. Ancak yemek yiyip yatmak, zor verilecek kiloları temsil eder. Bu nedenle akşam yemeği saatinden sonra sadece sağlıklı ve az atıştırmalıklar tercih edilmeli, mümkünse sadece su ile geçirilmelidir.

Yemek Yeme Stili Oldukça Önemli

Hızlı yemek yemek, daha fazla yenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle lokmaları yavaş çiğnemek gerekiyor. Aynı zamanda tabak ölçüleri de küçültülmeli ve porsiyonlar azaltılmalıdır.

İşlenmemiş Gıdalar En Sağlıklısı

Hazır ve işlem görmüş gıdaların içerisinde son derece sağlıksız takviyeler bulunur. Bu nedenle her zaman doğal, işlem görmemiş ve organik gıdalar tercih edilmelidir. Üstelik sağlıklı olan gıdalar her zaman daha ekonomiktir.

Alkol Tüketimi Konusunda Önlemler Alınmalı

Alkol de zayıflamanın önündeki en büyük engellerden birisi. Bu nedenle ya tamamen bırakılmalı ya da olabildiğince az tüketilmelidir.

Sevdiğiniz Sporlara Yönelin

Spor yapmaya zamanı olanlar, bu durumu kendileri için eziyete dönüştürmemeli. Kimi insanlar koşu ile vakit geçirmeyi severken, kimileri ise dans ile zayıflamaktadır. Herkes sevdiği sporu keşfetmeli.

Sevdiğiniz Sporlara Yönelin

6 Öğün Kuralına Her Zaman Uyun

3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere, toplamda 6 öğün günde gerçekleştirilmelidir. Ana öğünlerde sağlıklı yemekler ile beslenilmeli, ara öğünlerde ise sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilmelidir. Uzun süre aç kalmak ve birkaç öğünle günü geçirmek asla sonuç vermeyecektir.

Atıştırmalık Anlayışınızı Tamamen Değiştirin

Abur cuburlar sağlıklı atıştırmalıklar değildir. Bunu kabullenmekle başlamak gerekiyor. Atıştırmalık anlayışı meyve ve sebze, lifli gıdalar ve süt gibi içecekler ile değiştirilmelidir. Üstelik bu tarz sağlıklı seçenekler daha uzun süre tok tutar.

Ölüm Diyetlerinden Uzak Durun

Bilimsel hiçbir yanı olmayan ve zayıflamak yerine bir süre sonra daha fazla kilo aldıran sözde ölüm diyetlerinden uzak durmak gerekiyor. Gerekirse diyetisyen desteği alınabilir.

Sağlıklı Tarifler Bulun ve Pişirin

Hazır gıdalar yerine herkes kendi yemeklerini kendi hazırlamalıdır. Sağlıklı atıştırmalık ve yemek tarifleri ile emek verilen yiyecekler daha çok motive edecektir.

Elde Ettiğiniz Başarıları Not Edin

Motivasyon sağlayıcı etkenler çok önemli. Kilo verdikçe bunu fotoğraf ya da yazı ile not etmek en iyisidir.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu