Haberler

HBO’yu Hackleyen İran’lı Tutuklandı

Geçtiğimiz mayıs ayında HBO hacklenmiş ve dizilerinin yayınlanmamış bölümleri sızdırılmıştı. Salı günü ise  Manhattan’daki ABD Bölge Mahkemesinde başlatılan mahkemede, İran vatandaşı olan  Behzad Mesri, HBO dizilerini hacklemekten ve diziyle birlikte yayınlar ile dokümanları sızdırmamak için 6 milyon dolar ile şantaj yapmakla suçlandı. Bahsedilen hacker, İran askeriyesi adına çalışan ve israil alt yapısını hedef alan bir bilgisayar korsanı olarak tanımlanıyor. Hatta bir başka iddia ise Skote Vahshat rumuzunu kullanarak eskiden Turk Black Hat Security Team üyesi olduğu yönünde.

İddianame ile Mayıs 2017 tarihinde HBO’ya ait tescilli olan verileri çalmak ve ihlal etmek ile suçlanıyor. Mesri’nin HBO programlarındaki bölümlerin videolarını ve bir çok gizli bilgiyi de sızdırdığı tahmin ediliyor.  Hack saldırılarıyla birlikte Game of Thrones senaryosu ve bölümleri, ayrıca Ballers ve Curb Your Enthusiasm gibi tv şovlarının da yeni bölümleri internette paylaşılmıştır.

Haberin buraya kadarı normal bir hack olayıydı fakat Washington Post tarafından yapılan açıklamalara göre bütün bunlar Trump yönetimi arasını iyice açtığı İran yönetimine yeni yaptırımlarda bulunmak ve daha fazla istihbarat toplamak için kamuoyu oluşturmak için yapılmaya devam ediyor.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu