Faydalı Bilgiler

Havlıcan Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Alpinia officinarum olarak da bilinen havlıcan bitkisi, sahip olduğu sıra dışı özellikleri ile insan sağlığı için dost bir tutum sergiliyor. Daha önce adını hiç duymamış olabilirsiniz ancak resminden neyi kastettiğimizi anlayacaksınız. Zencefilgiller ailesine ait bir bitkidir. Çiçekleri son derece hoştur. Çok yıllık otsu bir bitkidir. Ayrıca Asya Kıtası’nda tropik iklime sahip olan bölgelerde yetişmektedir. 150’yi geçkin çeşidinin olduğu bilinmektedir. Son derece uzun bir bitki olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bit bitkiye göre boyu fazlaca uzayabilmektedir. Toplamda 3 metreyi geçebilmektedir. Ayrıca yaprakları şerit gibi durmaktadır. İncedir. Çiçekleri pembeye çalan beyaz tonlarındadır. Bunun yanında baharat olarak kullanıldığı bilinmektedir. Çoğu zaman kök olarak da anılabilir. Ek olarak bünyesinde uçucu yağ bulundurmaktadır. Kökleri baharat olarak kullanılabilmektedir. Peki ama havlıcan bitkisinin faydaları nelerdir? Siz de bunu merak ediyorsanız yazının devam kısmını incelemenizde fayda olacaktır.

Havlıcan Bitkisinin Yararları Nelerdir?

Baharat olarak sofralarımızdaki yerini alabilen havlıcan bitkisi, sahip olduğu bileşenler ile bünyemizde pek çok soruna iyi geliyor. Öncelikli olarak söyleyebiliriz ki alpinol gibi maddeler içerdiği bilinmektedir. 150’ye yakın çeşidinin bulunuyor olması, onun yaygın olarak kullanılmasına olanak tanımıştır. Tabii faydaları da değişim gösterebilmektedir. Daha fazla beklemek istemiyorsanız havlıcan bitkisinin yararları hakkında bilgi almak için yazının devamındaki maddelere bakabilirsiniz.

Havlıcan Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Romatizma: Romatizma ağrılarına son derece iyi gelmektedir. Özellikle eklem ağrılarında birebir olduğu bilinmektedir. Bunun yanında farklı nedenlerden kaynaklanan ağrılar da havlıcan bitkisi ile geçebilmektedir.

Baş ağrısı: Özellikle baş ağrısı için son derece yararlı olan havlıcan bitkisi, aynı zamanda baş dönemlerine de iyi gelmektedir.

Mide: Midenin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu daha düzenli bir sindirim sistemi oluşmasına katkı sağlamaktadır.

İltihap: İdrar yolu iltihabına son derece iyi gelmektedir. İdrar söktürücü özelliğe sahip olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Balgam: Kesinlikle havlıcan bitkisi neye iyi gelir sorusunun bir karşılığı da balgam söktürücü olduğudur. Özellikle soğuk algınlıklarından sonra meydana gelen balgamı sökmektedir. Bunun yanında tütün ve türün ürünlerinin yaratmış olduğu balgamı da sökebilmektedir.

Direnç: Vücudun direncini artırmakta ve onu güçlendirmektedir. Bu da daha zinde hissedilmesi için katkı yaptığına bir işarettir.

Gaz: Özellikle bağırsaklarda ve midede meydana gelen gazların giderilmesi için yaptığı etki yadsınamaz derecededir.

Bel gevşekliği: Sabahları olmak üzere çocuklar tarafından kullanılan en fazla 2 gram kadar toz, bel gevşekliğini geçirmektedir. Ayrıca bu da doğrudan geceleri yatağa işeme sorununa iyi gelmektedir. Son olarak söylemeliyiz ki yetişkinlerde de görülen bu sorun için alınması gereken toz miktarı en fazla 10 gram, en az 5 gram olarak belirlenmiştir.

Havlıcan Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Bu kadar fazla yararı bulunan havlıcan bitkisini kullanmak istiyorsanız, bunun için tarifimize göz atmalısınız. Kesinlikle havlıcan bitkisi nasıl kullanılır sorusunun yanıtı yazının devamında yer almaktadır.

Havlıcan bitkisinin kullanımı: Yarım kaşık havlıcanı 1 bardak suya ekleyin. Ardından 15 dakika demlenmesi için bekleyin. Daha sonrasında içebilirsiniz. Eğer sade olarak içemiyorsanız göz kararı sizin içmenize yardımcı olacak kadar şeker ekleyebilirsiniz. Böylece daha rahat bir şekilde içebilirsiniz. Ayrıca günde en fazla 3 bardak tüketmelisiniz. Daha fazlasının zarar olacağını unutmamalısınız.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu