Sağlık

Hatalı Zayıflama Yöntemleri

Hepimiz aldığımız kiloları vermek için zaman zaman değişik yöntemler uygularız. Ama bunların bazılarının hatalı olup olmadığını bilemeyiz.

 

Hatalı zayıflama yöntemleri

Hatalı zayıflama yöntemlerini hemen hemen hepimiz yapmışızdır. Diyet yapan bir arkadaşımızla karşılaştık mı, hemen onun diyet listesini isteyenimiz, çok kilo aldım bu aralar, ne yapmalıyım diye hemen hemen herkesin fikrini soranımız oldukça çok olmuştur.

Zayıflamak için önce vücudunuzu tanıyın

Oysaki zayıflama için beli bir düzen ve kişinin vücudunu çok iyi tanıması gerekir. Peki siz, hatalı zayıflama yöntemlerini biliyor musunuz? Siz siz olun bu hataları yapmayın.

Karbonhidrat yüklemesi

Patatesli et yemeği, çorba ve yanında pilav, üzerine de hamurlu tatlı, bu menü size tanıdık geliyorsa, bir de bu menünün üzerine iki dakika kestiriyorsanız, vücudunuza düzenli olarak karbonhidrat yüklüyorsunuz demektir. Çünkü tek seferde bu kadar çok karbonhidrat almak hem uykunuzu getirir, hem enerjinizi minimuma düşürür, hem de kolay kilo almanızı sağlar. Aynı öğünde bun ve buna benzer bir menünüz olmasın.

[irp]

Nasıl olsa doyarım demeyin

Et sevenlerin tabağına bakıldığında köfte, balık, et, yanında pilav, ekmek, makarna veya çorba ve şekerli içecek görülür. Mesela ızgara etin yanında torpilli bir porsiyon pilav ve patates kızartması… Bu mönü ile karnınızı taka basa doyurabilirsiniz, ancak mideniz bu durumdan oldukça rahatsız olacaktır. Çünkü etin yanındaki besinler sizin hızla kilo almanızı sağlar. Etin yanındaki diğer besinleri almayın, ancak nasıl olsa etle doyarım diyerek salata almayı ihmal etmeyin. Bol bol salata tüketin lütfen.

Aç kalarak zayıflama

En çok duyulan şeydir. Biri bir diğerine hemen “az ye az! kendini sofraya atma tut, bak nasıl kilo verirsin” der. Sakın haa! Bu yöntem en sakıncalı diyet tarzıdır. Çok düşük kalori ile aç kalarak zayıflamaya çalışanlar, belki bir miktar kilo verebilir, ama diyet sonrası verilen kilolardan daha fazlası daha hızlı bir şekilde geri alınır ve sonrasında kolay bir diyetle bile kilo vermek zor hale gelir. Bu diyet tarzı ile vücuttaki inanılmaz dengeyi süresiz bir şekilde bozmuş olursunuz. Bu hatalı zayıflama tekniği asla ve asla uygulanmamalıdır.

Abur cubursuz duramıyorum

Çok kısan sıkı diyet her zaman başarısız olur. Çünkü bu diyetlerde kişi kendini tutamaz, arada bir kaçamak yaptı mı da diyet alt üst olur. Bu nedenle arada bir ölçülü bir şekilde ilaç niyetine pizza, tatlı ve lahmacun gibi şeyler de alınabilir. Ağır bir diyetle kabızlık problemi yaşayabilir, halsizleşebilir, sık sık hastalanabilirsiniz. Bu nedenle yaptığınız diyette çeşitlilik olmalı. Mesela her öğünde kesinlikle küçük bir porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği ve yoğurt bulunmalıdır.

Diyetin olmazsa olmazı ara öğündür

Ara öğün metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Ana öğünde az yiyerek, ara öğünde kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Diyet yapmayanlar bile enerjik olmak için mutlaka ara öğün almalıdır. Ara öğünlerde kuruyemiş, kek, kurabiye gibi yüksek kalorili besinler yerine tam buğdaylı veya kepekli kuruyemiş, sütlü bir kahve, kraker, ayran veya çok az kuruyemiş tüketebilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu