Faydalı BilgilerSağlık

Hasta Olmamanın Sırları Nelerdir?

Sağlık sırrı diyebileceğimiz pek çok şey aslında sır değil sağduyudan ibarettir. Örneğin, okuldaki ve işyerindeki bakteriler ve virüslerle temastan kaçınmalısınız. Fakat diğer bir dizi iyi hissettiren çözüm, o burun akıntısından ya da boğaz şişmesinden kurtulmanızı sağlayarak, daha sağlıklı yaşamanıza yardımcı olabilir.
İşte soğuk algınlığı ve grip rahatsızlıklarını önlemek için 13 önemli İpucu.

1  | Yeşil Sebzeleri Yiyin

Yeşil, yapraklı sebzeler dengeli beslenmenize yardımcı olan ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleyen vitaminler açısından zengindir. Farelerde yapılan bir araştırmaya göre, turpgiller bitkilerini yiyenler vücuda, etkili bağışıklık sistemi işlevi için gerekli olan spesifik hücre yüzeyi proteinlerini güçlendiren kimyasal bir sinyal verdiler. Bu çalışmada yeşil sebzelerden yoksun sağlıklı fareler, hücre yüzey proteinlerinin yüzde 70 ila 80’ini kaybetti.

2  | D vitamini alın

Raporlar, birçok insanın günlük D vitamini gereksinimlerinin yetersiz kaldığını göstermektedir. D vitamini eksiklikleri, zayıf kemik büyümesi, kardiyovasküler problemler ve zayıf bir bağışıklık sistemi gibi belirtilere neden olabilir. Pediatri dergisi tarafından yapılan bir 2012 çalışmasının sonuçları, tüm çocukların yeterli D vitamini seviyeleri için kontrol edilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu özellikle koyu tenli olanlar için önemlidir, çünkü D Vitaminini güneş ışığına maruz kalmadan kolayca alamazlar. İyi bir D vitamini kaynağı olan besinler arasında yumurta sarısı, mantar, somon, konserve, ton balığı ve sığır karaciğeri bulunur. Ayrıca yerel marketten veya eczaneden D vitamini takviyesi alabilirsiniz. D3 (kolekalsiferol) içeren takviyeleri seçin, çünkü kolekalsiferol kandaki D vitamini seviyelerini arttırmak açısından daha iyidir.

hasta olmamak için neler yapmalı?

3  | Hareketli Yaşayın

Düzenli egzersiz rutinini takip ederek aktif kalmak – haftada üç kez yürümek gibi – sizi formda tutmaktan ve inceltmeden fazlasını yapar. Nörolojik Klinisyenler dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, düzenli egzersiz de: • inflamasyonu ve kronik hastalığı uzak tutar. • Stresi ve strese bağlı hormonların salınımını azaltır. • Vücudun soğuk algınlığı ile savaşmasına yardımcı olan hastalıklarla savaşan beyaz kan hücrelerinin (WBC) dolaşımını hızlandırır.

4  |  Yeterli Uyku Alın

İç Hastalıkları Arşivi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, bir virüse maruz kalmanız durumunda yeterli uyku almanız çok önemlidir. İki hafta boyunca her gece en az sekiz saat uyuyan sağlıklı yetişkin katılımcılar, virüse karşı daha büyük bir direnç gösterdi. Her gece yedi saat ya da daha az uyuyanların, virüse maruz kaldıktan sonra virüsü geliştirme olasılılıklarının daha fazla olduğu ortaya çıkarıldı. Bir sebep, vücudun uzun süreli uyku sırasında sitokinleri serbest bırakması olabilir. Sitokinler bir çeşit proteintir. Bağışıklık sistemini düzenleyerek vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olurlar.

5  |  Alkol Almayın

Yeni araştırmalar, alkol içmenin vücudun bağışıklık sisteminin hayati bir bileşeni olan dendritik hücrelere zarar verebileceğini göstermektedir. Zamanla alkol tüketimindeki artış, bir kişinin bakteriyel ve viral enfeksiyonlara maruziyetini artırabilir. Journal Clinical and Vaccine Immunology dergisinde yapılan bir çalışma, alkolle beslenen farelerde dendritik hücreleri ve bağışıklık sistemi yanıtlarını alkolle beslenmemiş farelere kıyasla karşılaştırmıştır. Alkol farelerde bağışıklık sistemini çeşitli derecelerde bastırdı. Doktorlar, çalışmanın, aşıların alkol bağımlılığı olan kişiler için neden daha az etkili olduğunu açıklamaya yardımcı olduğunu söylüyor.

6  |  Sakin Olun

Yıllar boyunca, doktorların kronik zihinsel stres ve fiziksel hastalık arasında bir bağlantı olduğundan şüpheleniyorlardı. Ulusal Bilimler Akademisi tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, kişisel stresi düzenlemenin etkili bir yolunu bulmak, daha iyi bir genel sağlığa doğru uzun bir yol kat edebilir. Stresi azaltmak için yoga veya meditasyon yapmayı deneyin. Kortizol vücudun iltihap ve hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Kronik olarak stres altında olan insanlarda hormonun sürekli salınması, genel etkinliğini azaltır. Bu artan inflamasyon ve hastalıkların yanı sıra daha az etkili bir bağışıklık sistemi ile sonuçlanabilir.

yeşil çay için

7  |  Yeşil Çay İçin

Yüzyıllar boyunca yeşil çay, iyi bir sağlıkla ilişkilendirilmiştir. Yeşil çayın sağlık faydaları, flavonoidler olarak adlandırılan yüksek seviyedeki antioksidanlar nedeniyle olabilir. American College of Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, günde birkaç taze demlenmiş bardak yeşil çay potansiyel sağlık yararlarına yol açabilir. Bunlar düşük tansiyon ve düşük kardiyovasküler hastalık riskini içerir.

8  |  Yemeklerinize Renk Katın

Her öğünde meyve ve sebzelerden yemeyi hatırlamakta zorlanıyor musunuz? Gökkuşağının tüm renkleri ile yemek yapmak, C vitamini gibi çok çeşitli vitaminler almanıza yardımcı olacaktır. C vitamininin hastalığın şiddetini veya uzunluğunu azaltabileceğine dair bir kanıt bulunmamakla birlikte, 2006 tarihli Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nden yapılan bir araştırma, bağışıklık sisteminin soğuk algınlığı ve gripten, özellikle de strese maruz kalmış kişilerde bu hastalıklardan korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

9  |  Sosyal Olun

Doktorlar uzun zamandır kronik kalp hastalıkları ve yalnızlık arasında, özellikle kalp cerrahisinden kurtulan kişilerde bir bağlantı görmüştür. Bazı sağlık yetkilileri, sosyal izolasyonu, kronik hastalıklar için bir risk faktörü olarak düşünmektedir. Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yayınlanan araştırma, sosyal izolasyonun stresi artırabileceğini ve bu da vücudun bağışıklık yanıtını yavaşlattığını ve hızlı bir şekilde iyileşme kabiliyetini azalttığını ortaya koyduğunu göstermektedir. Çalışmada, erkek sıçanların, sosyal izolasyondan etkilenme bakımından dişi sıçanlara göre biraz daha hassas olduğu gösterilmiştir.

Grip aşısı faydalı mı?

10  |  Grip Aşısı Yaptırın

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, altı aydan büyük herkesin yıllık olarak grip aşısı yaptırmasını önermektedir. Bununla birlikte, tavuk yumurtalarına ciddi alerjik reaksiyonları olanlar da dâhil olmak üzere bazı kişiler için istisnalar yapılmalıdır. Şiddetli bir alerji, kurdeşen veya aşırı duyarlılık gibi semptomlara yol açabilir. Geçmişte grip aşısından dolayı ciddi reaksiyonlar yaşamış olan kişiler de yıllık aşılardan kaçınmalıdır. Nadir durumlarda, aşı Guillain-Barre Sendromunun gelişmesine yol açabilir.

11  |  Hijyeni İyi Uygulayın

Mikroplardan sakınarak hastalığa maruz kalmanızı sınırlandırmak sağlıklı kalmanın anahtarıdır. İyi hijyen uygulamak için başka yollar: • Günlük duş almak • Yemek yemeden veya yiyecek hazırlamadan önce ellerinizi yıkayın. • Kontakt lens takmadan önce veya gözlerinize veya ağzınıza temas etmenizi sağlayan başka bir işlem yapmadan önce ellerinizi yıkayın. • Ellerinizi 20 saniye boyunca yıkayın ve tırnaklarınızın altını fırçalayın. • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille örtün. • Hareket halindeyken kullanım için alkol bazlı bir el temizleyicisi kullanın. Klavyeler, telefonlar, kapı tokmağı ve uzaktan kumandalar gibi paylaşılan yüzeyleri dezenfekte edin.

12  |  Kişisel Eşyalarınızı Paylaşmayın

Ulusal Sağlık Servisi’ne göre, grip virüsleri genellikle yüzeyler üzerinde 24 saat hayatta kalabilir. Bu, mikropların aile üyeleri arasında yayılması için çok zaman harcıyor. Sadece bir hasta çocuk, birlikte yaşanılan ortamda bütün bir aileye hastalık bulaştırabilir. Mikropları paylaşmamak için kişisel eşyalarınızı ayrı tutun. Kişisel öğeler şunları içerir: • Diş fırçaları • Havlu • Mutfak Eşyaları • Su içilen bardaklar Kirlenmiş ürünleri – özellikle de paylaşılan oyuncakları – sıcak, sabunlu suyla yıkayınız. Şüphe edildiğinde, tek kullanımlık bardak, mutfak eşyaları ve havluları tercih edin.

13  |  Hasta Olmamanın 13 Sırrı

Sonuç: Sağlıklı kalmak, kendinizi iyi hissetmediğinizde birkaç iyi tekniği uygulamaktan daha fazlasıdır. Düzenli egzersiz, sağlıklı besinler ve gün boyu yeterli su tüketimini içerir. Vücudunuz hareket etmenizi ve aktif kalmanızı sağlamak için sıkı çalışır, bu yüzden vücudunuza en üst seviyede çalışması için gereken yiyecekleri verdiğinizden emin olun.

Originally posted 2021-11-19 09:45:03.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu