ListelerSağlık

Harvard’lı Bilim Adamlarından Yağsız Süt Tüketmeyin Uyarısı

Her ne kadar yağsız süt zayıflamak için iyi görünse de sağlıklı değildir. Harvard’lı bir bilim insanı, David Ludwig, az yağlı sütün tehlikeleri konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Ona göre, geçmişte yaşayan insanlara baktığımızda nedenini anlarız.

Obezite

Ortada tam yağlı sütün kilo aldıracağına dair yaygın bir söylenti vardır. Bu yüzden bir çok insan az yağlı veya yarım yağlı sütü tercih etmektedir. Araştırmalara göre bu doğru değildir. Aslında, tam yağlı süt içen insanların kilolarını korumaları daha kolaydır.

yağsız sütün zararları

Kalp Rahatsızlıkları

Tam yağlı süt aynı zamanda yüksek oranda pytanic asit içermektedir ki bu asit insülin seviyesini koruyup kan basıncını dengelemektedir. Ayrıca sütün içerisinde diyabet, kanser ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltan ve linolik asit bileşeni bulunmaktadır. Her gün bunu tüketin ve en sık karşılaşılan bu dört sağlık sorunu riskini hep birlikte azaltalım.

Özel Vitaminler

Bazı vitamin ve minerallerin, standart bir insanın beslenme alışkanlığında bulunması zordur. Bunlar yağda çözülen vitaminler olarak bilinen retinol ve K2 vitaminleridir. Ne var ki bunlar tam yağlı sütte mevcuttur ve sabah kahvaltınıza eklemeniz yeterli olacaktır.

Diş Sağlığı

Söz daha sağlıklı diş ve damaklara geldiğinde süt, beslenmenizde sıklıkla ve mutlaka olmalıdır. Ne yazık ki diş sağlığı sadece tam yağlı süt sayesinde korunmaktadır.

Eğer az yağlı sütle çikolatayı seviyorsanız durum daha da ciddileşmektedir. Karışım hali bol şeker içerdiğinden diş çürüğüne yol açacaktır.

Söz Konusu Kalsiyum Olunca?

Kuşkusuz ki daha iyi kemik sağlığı için hem yağsız süt hem de tam yağlı süt kalsiyum içerir. Bu yüzden, eğer temel olarak sütü bu amaç için içiyorsanız o zaman değiştirmenize gerek yoktur. Aklınızda bulunsun kalsiyum, çeşitli yiyeceklerde de bulunan yaygın bir mineraldir.

Yeşil yapraklı sebzeler sütten kesinlikle daha yüksek kalsiyum oranı ile doludur. Tam yağlı sütün kendine has faydaları yağsız sütten daha fazladır ve eğer birini içmeniz gerekiyorsa dikkate almalısınız. Her içişte daha fazla fayda sağlayan bir şeyi içmek daha mantıklıdır.

Doymuş Yağ

Sütün içerisinde bulunan “tam yağ” ile bedende bulunan “yağ”ın aynı olduğunu düşünmek gibi yaygın bir algı bulunmaktadır. Bunlar birbirlerinden tamamen farklı şeylerdir ve tam yağlı sütün içerisinde bulunabilecek doymuş yağlar tercih edilmelidir.

Doymuş yağları “alternatifleri” ile değiştirmek obezite vakalarının artışına, iyi kolesterolün seviyesinin düşmesine,  kötü kolesterolün yükselmesine ve koroner kalp hastalığı gibi farklı rahatsızlıkların artışına neden olabilir.

Bu yüzden, bilim adamları sütün faydalarından bahsederken sadece tam yağlı çeşidinden bahsetmektedirler. Basitçe söylemek gerekirse, az yağlı süt tüketmek sizi birçok vitamin ve mineralden mahrum bırakmanıza neden olur.

Şunu da unutmayın ki “az yağ” sadece süte özgü değildir. Peynir ve yoğurt çeşitleri de bulunmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu