Faydalı BilgilerListelerSağlık

Hamilelikte Doğru Beslenmek İçin Tavsiyeler

Hamilelikte doğru beslenmek hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Özellikle anne adaylarının bu dönemde demir, B12 vitamini ve folik asit içeren gıdalar tüketmesi gerekir. Özellikle demir içeren gıdalar tüketirseniz çok fazla kilo almadan hamilelik döneminizi tamamlayabilirsiniz.

Hamilelikte doğru beslenmek adına doktorunuzun size sunduğu önerileri mutlaka dinlemeniz gerekir. Bu yüzden bir besini tüketmeden önce mutlaka doktorunuzu dinleyin!

C Vitamini İçeren Besinleri Tüketmeniz Çok Önemli

Hamilelikte C vitamini tüketimi çok önemlidir. Size belirttiğimiz demir içeren besinler C vitamini sayesinde daha iyi emilir. Aynı zamanda metabolizma hızınızı artırarak hamilelik döneminizde kalori yakmanızı sağlar ve aşırı kilo almanızın önüne geçer.

C vitaminin en önemli özelliklerinden birisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bu anne adayını ve bebeğini hastalıklardan korur. Özellikle hamilelik döneminiz kış aylarına denk geldiyse bebeğinizin ve kendi sağlığınızı korumak için bol miktarda C vitamini tüketmeniz gerekir. Kivi, portakal, mandalina ve limon gibi meyvelerde bol miktarda C vitamini vardır.

hamilelikte sağlıklı beslenme

Omega 3 Tüketin

Folik asit, bebeğin sinir sisteminin gelişmesi açısından çok önemlidir. Bu yüzden folik asit ihtiyacımız gebelik döneminde normalin iki katına çıkar. Hatta eğer planlı bir hamilelik döneminiz varsa gebelikten 3 ay kadar önce anne adayı folik asit tabletleri kullanmaya başlaması gerekir.

Sağlığımız açısından çok önemli olan Omega-3 yağ asitlerine olan ihtiyaçta gebelik döneminde artar. Bilindiği üzere Omega-3 açısından en zengin besin grubu balıklardır. Fakat hamilelik döneminde genellikle diyetisyenler ve uzmanlar çok fazla balık tüketilmesini önermezler. Bu yüzden diğer Omega-3 kaynakları olan semizotu ve cevize yönelinmesi gerekir. Ek olarak balık yağı tabletleri de kullanılabilir.

Kalsiyum İçeren Besinler Tüketmeye Çalışın

Bebeğin kemik yapısının iyi bir şekilde gelişebilmesi için kalsiyum tüketimi çok önemlidir. Eğer hamilelik döneminde gerekli miktarda kalsiyum tüketemezseniz, bebeğiniz bütün kalsiyumu çekecektir. Bunun sonucunda anne adayında kalsiyum eksikliğinden dolayı diş çürümesi, yorgunluk, saç dökülmesi ve kilo alma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Kalsiyumun en fazla olduğu besinler; kefir, süt, yoğurt ve peynirdir. Bitkisel besinlerde ise brokoli, ıspanak  ve rokada yüksek miktarda bulunur.

İlginizi çekebilecek başlıklarımız:

Hamileliğin 40 Haftası Resimli Anlatımla

Hamilelikten Önce Zayıflama

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu