ListelerSağlıkYaşam - insan

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik ilk adet gecikmesiyle birlikte mide bulantısı ve kusmayı beraberinde getirerek belirtilerini gösterir. En çok görülen belirtilerden bazılarını sizinle paylaştık.

Hamilelik ilk adet gecikmesiyle birlikte mide bulantısı ve kusmayı beraberinde getirerek belirtilerini gösterir. Hamileliğin en belirgin belirtisi adetin gecikmesidir. Bunun yanı sıra halk diliyle ön görme olarak adlandırılan lekelenme şeklinde kan gelmesidir. Adet gecikmesiyle beraberinde getiren belirtiler kadınlarda çok görülen bir durum bunun aksine hiçbir belirti göstermeden hamile olan kadınlarda mevcuttur. Bu tamamen kişinin kendisiyle alakalı bir durumdur.

Hamilelik Belirtileri

Duygusallık

Kadınlarda en sık belirtiler arasında yer alır. Hamilelik hormonlarıyla birlikte kişi kendisini daha duygusal veya daha sinirli hissedebilir. Duygu değişiminin en sık yaşandığı dönemdir. Hormonlar gereği kendinizi yorgun veya duygusal hissedebilirsiniz.

Bulantı-Kusma

Hormonsal ve fiziksel değişimlerden dolayı ilk aylarda bulantı ve kusma çok sık görülür. İlk adet gecikmesinden itibaren 8. haftaya kadar süren bulantı ve kusma gebeliğin 12-14 haftasında sona erer. Az ve sık aralarda yemek bulantı ve kusmayı en aza indirecek etkenlerden biridir. Aşırı yağlı tüketiminden ve bir öğün içerisinde aşırı yemekten kaçının. Aşırı kokulu ve ağır tada sahip yiyecekler ve içecekler sakıncalıdır.

Göğüslerde Büyüme

Hormonlar gereği göğüslerde büyüme ve hassasiyet oluşur. Bunun sebebi gebelikte süt kanallarını bebek için hazır duruma getirir. Hamilelik döneminde iyi destekli sutyen kullanımı doğumdan sonra göğüslerinizin sarkmasını engelleyecektir. Göğüslerinizde artan kan akışı sebebiyle göğüs üzerindeki toplardamarlar oldukça belirginleşir. Göğüs ağrısını azaltmanın en çözümlü yolu sıkı ve rahatsız edici kıyafetlerden uzak durulmasıdır. Ayrıca göğüs ucundaki kahverengi doku daha çok belirginleşir.

Sık İdrar

Yaşanan hormonsal değişiklikler sebebiyle sık idrara çıkma meydana gelir. Vücuttaki kan miktarı arttığından dolayı fazla sıvı geçişine yol açarak idrar torbası daha erken dolar. Böylece böbrekler daha hızlı çalışarak vücuttaki zehirli maddeler atılır.

Baş Dönmesi

Kan damarları gebelikten dolayı genişler ve bu sebepten dolayı tansiyon daha belirgin bir şekilde düşmeye başlar. Tansiyonun düşmesi baş dönmesi veya bayılmayı beraberinde getirir.

Cinsellik

Kadınların hormonlar sebebiyle cinsel istekleri artış gösterir.

Mide Yanması

Gebeliğin erken belirtisidir. Mide yanmasını yattığınız zaman daha çok hissedebilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu