Sağlık

Hamilelerde Cilt Problemleri Nasıl Çözülür

Anne olmak çok güzel bir duygudur fakat bu sırada da hamileler pek çok sorunla karşılaşır. Bu problemlerden biride ciltte oluşan problemlerdir. Bu problemler gebelik esnasında cilt renginin koyulaşması, ciltte lekelerin oluşması ve artması, varis ödem gibi sıkıntıların ortaya çıkmasıdır. Bu sorunların moralimizi bozmaması ve kendi görüntümüzden rahatsız olmamız için neler yapabiliriz bakalım.

Gebeliğin birlikte vücutta ki östrojen ve progesteron hormonlarının artması deri de değişimlere neden olurken, bebeğin büyümesiyle birlikte de vücut şeklinin bozulması gibi problemler ya da psikolojik değişimler (çocuk sağlıklı olacak mı, hayatım nasıl değişecek, görüntümde bir sorun olacak mı gibi) gebelik dönemini oldukça etkilemektedir.

Hamilelerde Cilt Problemleri nelerdir

Ciltte olabilecek en belirgin değişiklikler deri renginde özellikle de meme başı, genital bölge, karın duvarında ki koyulaşmadır. Bu oluşan renk değişimleri kalıcı olmayıp, genellikle doğumdan sonra tamamen kaybolabilir ya da kaybolmayıp, solabilir. Tabii ki cildin genetik özellikleri de bu lekelerin oluşumunda etkilidir ve genetik özellikleri açısından şanslı olan anne adayları hamilelik dönemini hiç leke problemi yaşamadan da atlatabilir. Ayrıca bu kahverengileşme, kararma yani lekelenme yüz bölgesinde de olabilir (kloasma). Bu lekenlenmeleri güneş ışığına maruz kalmak arttırabilir. O sebeple mutlaka güneşten korunulmalıdır. Gebelikte benlerin sayısında artış olabileceği gibi renklerinde koyulaşma ve büyüme gözlenebilir.

Gebelikte görülen bu tür değişikliklerin çoğu doğum sonrası kaybolur. Fakat biz iz kaldıysa bu durumunda dermatologlar tarafından bu problemler tedavi edilebilmektedir.

Gebelikte terleme de artış görülür fakat avuç içlerinde terleme azalır. Terleme oranındaki artış nedeniyle isilik daha sık görülebilir. Sık sık ılık-soğuk duş almak rahatlamanızı sağlayıp, isiliği azaltabilir.

Gebelerin çoğunda yüz, göz kapakları, el ve ayaklarda ödem görülür. Ayrıca varis benzeri, kılcal damarların belirginliği artabilir. Genellikle gebeliğin sona ermesiyle bunlar ortadan kalkar. Eğer sorun ortadan kalkmazsa bile, tedavilerle çözüme ulaşılabilir.

Hamilelerde Cilt Problemlerinin çözümü

En dertli ve korkulan şey ise, çatlaklardır. Bunlar deride gerilmelere bağlı olarak ortaya çıkar. Karın, kalça ve göğüsler de olmaktadır. Gebeliğin ilerlediği ve karında gerginliğin arttığı dönemlerde çatlaklar da artar. Başlangıçta kırmızı-mor renktedirler. Fakat doğumdan sonra parlak sedefi beyaz, gümüş renkte olurlar. Tabi ki genetiğimiz burda da rol oynamaktadır. Genetik olarak çatlaklar gebeliğin hemen ilk zamanlarında oluşabileceği gibi bazı anne adayları için sorun olmaktan uzaktadır. Ancak dördüncü aydan itibaren derinin nemlendirilmesi ve esnemesini sağlayan çatlak kremlerinin kullanılmasının, Vitamin E içeren krem ve losyonlar kullanılmasının ve derinin yağlanmasının çatlak oluşumunu büyük bir oranda azalttığı söylenmektedir.

Sıvı alımı oldukça önemlidir. Çünk vücudunuzda su miktarı az ise cildin esnekliği azalır ve cilt nemini kaybeder. Böylece çatlaklar daha kolay oluşabilir. Yeterli mitarda su almak, cildin renginin tonunu korumasına ve gerilmelere karşı etkilidir.

En önemli şeylerden birinin psikoloji olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Hamilelik sırasında bu tür problemleri dert etmek yerine, sonuçta yaşayacağınız annelik duygusuna yoğunlaşabilirsiniz. Çünkü cilt problemleri çok byük olasılıkla sizin için geçici problemler olcaktır.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu