Sağlık

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gereken 11 Şey

Hamile kadınların kaçınması gereken alkol, uyuşturucu gibi standart şeyleri hepimiz biliyoruzdur. Fakat bunun dışında bebeğin sağlığınıda ciddi oranda etkileyecek unsurlar bulunmaktadır. İşte size Hamile kadınların yapmaması gereken 11 şey.

1. Bu yiyecekleri yemeyin

Çiğ et ve kabuklu deniz ürünleri: İstiridye, midye ve suşi dahil olmak üzere pişmemiş deniz mahsulleri. Ayrıca az pişmiş kümes hayvanlarındanda kaçının.

Yüksek miktarda cıva içeren balıklar: Ton balığı gibi genelde, konserve tarzı cıva içeren balıklardan kaçının.
.
Çiğ yumurtalar: Bu, çiğ yumurta içeren yiyecekleri içerir, bu yüzden Sezar sosları, Hollandaise sosları, mayonez ve bazı nişastaların tüketimi konusunda dikkatli olun. Çiğ yumurtalar salmonella riski oluşturabilir.

Yumuşak peynirler: Ülkemizde zaten pek fazla bulunmayan bazı ithal yumuşak peynirler listeria olabilir, bu nedenle Rokfor, feta, Gorgonzola, Camembert ve Brie gibi yumuşak peynirlerden uzak durun. Pastörize sütlerden yapılmadıkça, queso blanco ve queso fresk gibi Meksika peynirlerinden de kaçınılmalıdır. Her ne kadar ülkemizde pek bulunmasada yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sıklıkla tükettiği peynirlerdir.

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gereken 11 Şey

2. Boya yapmayın

Hamile kadınların boya da bulunan Toksisiteye maruz kalması oldukça zararlıdır. Anne ve çocuğu etkileyebilecek bu boya toksisitesi, boyadaki bireysel solventlere ve kimyasallara ve maruz kalmaya bağlıdır. Hamilelik döneminde evinizi boyamayın.

3. kafein alımında aşırıya kaçmayın

Kahve bir uyarıcı ve idrar söktürücüdür, yani her gün birkaç fincan kahve içmek kan basıncınızı, kalp atış hızınızı ve tuvalete çıkma sayısını artıracaktır. Bu bebeğinizide sizin kadar etkilemektedir. Çünkü bebeğinizin metabolizması hala gelişiyor. Kafeini tamamen terk etmek zorunda değilsiniz: Günde 150 ila 300 miligram (mg) olarak tanımlanan kafein miktarları yeterlidir. Kafeinin sadece çay ve kahve’nin içinde olmadığını unutmayın. Kafein çikolata, soda ve hatta reçetesiz satılan bazı ilaçlarda bulunmaktadır.

4. Bazı ilaçları almayın

Bazı ilaçlar büyüyen bebeğinize zarar verebilir. Reçetesiz satılan veya reçeteli ilaçlar ve takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın.

5. Topuklu ayakkabı giymeyin

Hamileliğin ilk aylarından itibaren topuklu giymemeye dikkat edin. Göbeğiniz büyüdükçe, ağırlık merkeziniz değişecektir.

6. Sıcak küvet veya saunada takılmayın

Hamileliğiniz sırasında ağrı hissediyorsanız, küvette saunada rahatlamak ideal görünebilir. Fakat ilk trimesterde vücut ısısının yükselmesi belli doğum kusurlarına yol açabilir.

7. Kedi dışkısına maruz kalmayın

Eğer kedi besliyorsanız kumunu ya da dışkıladığı bir yeri temizlemek zorundaysanız, eldiven giyin ve daha sonra ellerinizi iyice yıkayın. Kedi dışkıları nadir bir paraziter hastalık olan toksoplazmoz taşıyabilir.

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gereken 11 Şey

8. Sigara dumanı solumayın

Sigara içmek sizin ve bebeğiniz için korkunç zararlı olabilir, ama içmeseniz bile başkasının sigara dumanına maruz kalmata en az içmek kadar zararlıdır. Sigara dumanında yaklaşık 4000 kimyasal madde vardır ve bunların bazıları kanserle ilişkilidir.

Hamileliğiniz sırasında sigara dumanına maruz kalma aşağıdakilere yol açabilir:
düşük
erken doğum
ağrılı doğum
Bebeğiniz büyüdükçe öğrenme veya davranış sorunları
ani bebek ölümü

9. Alkol İçmeyin

Hamileliğiniz sırasında şarap, bira ve likör kullanmaktan kaçının. Alkol kan dolaşımından plasenta ve göbek kordonundan bebeğinize hızlıca geçer ve bu da gelişmekte olan bebeğinizin beynine ve organlarına zarar verebilir.

Potansiyel riskler şunlardır:
erken doğum
fetal alkol spektrum bozuklukları
beyin hasarı
doğum kusurları
düşük
ölü doğum

10. Aynı pozisyonda uzun süre oturmayın ve ayakta kalmayın

Hamilelik sırasında, aynı pozisyonda uzun süre oturmak veya ayakta durmak sorun yaratabilir. Şişmiş ayak bilekleri ve damar problemleri gibi her türlü soruna neden olabilir. Oturduğunuzda hareket etmek için sık sık ayağı kalkabilir veya ayaklarınızı havaya kaldırabilirsiniz.

11. Okuduğunuz her şeye inanmayın

Bu yazıda dahil olmak üzere okuduğunuz herşeye inanmayın. Artık internette her türlü bilgiyi bulabiliyorsunuz fakat onun gerçek olup olmadığını bilemezsiniz. Mantıklı davranın ve en güvenilir olan şeyi yapın. Bir karar vermeden veya yeni bir şey denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu