EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerKimdir?Listeler

Halit Ziya Uşaklıgil Kimdir?

Halit Ziya Uşaklıgil Kimdir?

İstanbul 1866 doğumlu olan yazar, Uşak ve İstanbul arasında helva ticareti yapan bir aileye mensuptur. İlkokulu İstanbul’da okumuştur. Bu dönemde kitaplar okumaya başlayan Halit Ziya ortaokulu İzmir’de dedesinin yanında okumuştur. Edebiyat sevgisi burada da devam etmiş ve okumaya ara vermemiştir. Daha sonra eğitimine kolejde devam etmiş ve kolejde öğrendiği Fransızcanın yardımıyla Fransız klasiklerini okumaya başlamıştır.

Koleji bitirdikten sonra babasının işlerine yardım etmiş bu sırada iki arkadaşıyla birlikte “Nevruz” adlı dergiyi çıkarmıştır. Önce tüm yazarlarda olduğu gibi bir hayal kırıklığı yaşamış ve İzmir’ de Fransızca ve edebiyat öğretmenliği yapmıştır. İlk romanı “Sefile” yi “Hizmet” gazetesinde bölüm bölüm yayınlamıştır.

Bu arada tanıştığı Recaizade Mahmut  Ekrem ile dost olmuştur. İstanbul’a taşındığı zaman Recaizade Mahmut Ekrem’in aracılığıyla “Servet-i Fünun topluluğuna katılmış ”Mai ve Siyah” romanını bu dergide bölüm bölüm yayınlamıştır. Asıl ününü ise bin dokuz yüz yılında yazdığı “Aşk-ı Memnu” adlı romanıyla yapmıştır.

Halit Ziya Türkiye’de roman türünün öncüsü kabul edilir. Batı edebiyatını tanıması ve romanlarının özellikle son dönemde yazdıklarında güzel bir anlatış tarzı taşımasıyla usta yazarlar arasındadır. Romanlarında kullandığı dil biraz ağırdır. Ama son yıllarında bunun farkına varan Halit Ziya romanlarının dilini sadeleştirmek için uğraşmıştır.

Kısa öyküleri de olan yazar kısa öykülerde daha çok sıradan insanların yaşamlarını çok sade bir dille anlatmıştır. Gözlemci anlatıcı tarzı çok belirgindir.

Yasak bir aşk üzerine kurulu olan “Aşk-ı Memnu” adlı eseri Türk televizyonlarında iki kez dizi olarak çekilmiştir. İlk çekimde Müjde Ar rol almıştır, esere daha yakın bir senaryodur. İkinci çekimdeyse Beren Saat rol almış ve senaryo günümüz şartlarına uyarlanmıştır.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu