Doğa - ÇevreGezi Rehberi

Hadi Bir Karadeniz Turu Yapalım Dedirtecek 5 Şehir

Karadeniz Bölgesi hem tarihi hem de doğasıyla boydan boya gezilmesi gereken bir bölge ama rotanıza eklemeyi unutmamanız gereken yerler var. İşte o şehirler;

1. Bartın

Bartın

Adını Bartın Çayından alan ilimiz orman bakımından baya zengin. Yaz aylarında denize girilebilmekte. İnkumu adında bir Tatil Beldesi var. Ayrıca kızlarının da çok güzel olduğu kulağımıza geldi. 🙂 Rotanıza ekleyin bizden söylemesi.
Ne desek az kalacak bir şehir Kastamonu ama biz yinede sıralayalım.
Kastamonu Kalesi, Ilgaz Dağı Milli Parkı, İnebolu Evleri, Ilıca Şelalesi, Ejderha Çukuru,Mantar Mağarası, Gideros Koyu… Liste uzayıp gidiyor. Ha unutmadan gelmişken Safranbolu’ya da bir uğrayın 🙂

3. Sinop

Sinop gezi rehberi

Şehir merkezi küçük, insanı sıcak, sosyal yaşamın canlı olduğu bir yer. Şehir merkezinde Sinop cezaevini ve kalesini gezebilirsiniz. Liman tarafında oturacaksanız yolun karşısındaki poğaça, börek satan dükkanlardan sıcacık böreklerinizi alıp çayla beraber afiyetle yiyebilirsiniz.
Dinlendiyseniz hadi o zaman daha görülecek çok yer var 🙂
Hamsilos Koyu, İnce Burun, Sarıkum, Tatlıca Şelaleleri, Boyabat Kalesi, Boyabat Taş Mezarlar… Biraz klişe olacak ama adeta küçük bir cennet Sinop.
[irp]

4. Amasya

Amasya gezi rehberi

Şehrin ortasından geçen yeşilırmak, zaten kartpostal gibi olan bu şehre apayrı bir hava katıyor. Konaklar, Kral Kaya Mezarlıkları, Kale, Aynalı Mağara merkezdeki gezilebilecek yerlerdir. Ayrıca Ferhat su kanalıda gezilmelidir. 75 cm genişliğinde 18 km boyundaki bu kanal Helenistik dönemde şehrin su ihtiyacını karşılamak için yapılmıştır. Ferhat ile Şirin efsanesi de buradan doğmuştur.

5. Artvin

Artvin gezilecek yerler

Karagöl, Şavşat’ta ve Borçka’da eşsiz manzaralar oluşturmakta. Doğa yürüyüşleri ve kamp yapılacak mükemmel bir yer. Şiddetle öneriyoruz efenim yol açık yola çık.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu