HaberlerTürkiye

Hackerler üniversiteye sahte kayıtla girmiş

İstanbul Emniyetine bağlı Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonla çökerttiği hacker grubunun kargo olayından farklı yasadışı bazı olaylara karıştıkları ortaya çıktı. Hacker çetesinin beyni ve lideri olan D.E. daha önce kargo firmalarının veritabanlarına girerek, değerli ürün bulunan kargo paketlerini sahte evraklarla kendi adamlarına aldırmasıyla gündeme gelmişti. İnternet bankacılığı üzerindende insanları dolandırdığı öğrenilen hacker çetesi, diploma alabilmek için İstanbul’daki 2 özel üniversitenin veri tabanına sızdığı ve kendisi ile başka bir adamını farklı bölümlere kaydettirdiği öğrenildi.

ARKADAŞIYLA ÖĞRENCİ OLDU

Polisin yaptığı çalışmada, D.E.’nin şebeke üyesi arkadaşı M.U’nun da veritabanına kendi isimlerini ekleyerek kayıt yaptırdıkları da ortaya çıktı. Sınava girmeden, casus yazılım kullanarak arkadaşı M.U. ile birlikte üniversiteli olan D.E.’nin, kendi sınav notlarını da kendisinin verdiği belirtildi. Uyguladıkları yöntemle diploma almayı hedefleyen şüphelilerin, telefonla yaptıkları yazışmalarda, “Notlarını düşürüp bu dönemini yakayım mı” diye espiri yaptıkları da öğrenildi. Sadece üniversite kaydı yaptırmakla kalmayan şüpheliler bazı akademisyenlerin bilgilerini de çaldıkları bildirildi.

TUTUKLANDILAR

Emniyet güçlerince düzenlenen operasyonda, 18 yaşından küçük çocukları da kullanan çetenin 15 üyesi yakalanmış şebeke elebaşı D.E.’nin de aralarında bulunduğu 4 şüpheli tutuklanmıştı.

pomeranian boo fiyatları

Bir Yorum

  1. Gerçekten Trajikomik bir hikaye bu gençlerin bilgisayar kullanam yeteneğini güzel işlerde yararlı işlerde değilde hep hile hurda işlerinde kullandıkları gerçekten trajikomik bir durum.Bu durumu düzeltmenin bir yolu var aslında daha ana okulundan başlayarak adam gibi eğitim verilse bu çocuklar belkide yakalanmak yerine TÜBİTAK içinde ülkesi için arge çalışmaları yapıyor olacaktı.Öncelikle eğitim sisteminin değişmesi sonrasında herkesin hakkını savunan düzgün bir anayasa yapılması şart ama siyasiler ile değil akademisyen ve hukukçular ile yapılmalı.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu